Izvor: Blic, 11.Nov.2008, 08:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Saša Ilić savetuje Bajatovića i radi za Ruse
Saša Ilić, smenjeni direktor „Srbijagasa", imenovan je za specijalnog savetnika novopostavljenog direktora Dušana Bajatovića, saznaje „Blic". Osim te funkcije, Ilić je imenovan na sednici Vlade prošlog četvrtka i za člana radne grupe za pregovore sa Rusima o primeni energetskog sporazuma, iako još nema nijednog zvaničnog odgovora dokle se stiglo u najavljenoj istrazi poslovanja Ilića za čije ime se vezuje potpisivanje spornog aneksa ugovora o isporuci ruskog gasa. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic <<
Ostaje nejasno i da li je Ilić smenjen sa mesta zamenika predsednika UO „Jugorosgasa" s obzirom na to da sada učestvuje u pregovorima sa Rusima. Ako nije, reč je o sukobu interesa. On o svemu tome nije želeo da govori za „Blic".
S mesta v. d. direktora „Srbijagasa" Saša Ilić, inače na to mesto postavljen kao kadar DSS, smenjen je na sednici Vlade Srbije 23. oktobra. Danima pre toga u javnosti su iznošene optužbe da je potpisao aneks ugovora od 700 miliona evra sa posrednikom u nabavci gasa „Jugorosgasom", a čiji je većinski vlasnik ruski „Gasprom". Time je, kako je navođeno, omogućio „Jugorosgasu", a gde je na funkciji zamenika predsednika Upravnog odbora, da dobije proviziju od 35 miliona evra. Ovaj aneks potpisan je iako Srbija treba da realizuje energetski sporazum sa Rusijom, a Ilić je potpis stavio bez znanja Upravnog odbora „Srbijagasa".
U raspravu se uključio i Odbor za rešavanje sukoba interesa koji je tvrdio da je doneo rešenje o tome da je Ilić u sukobu interesa jer je istovremeno Ilić bio i direktor „Srbijagasa" i na visokoj funkciji u firmi koja je posredovala u nabavkama gasa za Srbiju - „Jugorosgasu".
Polemika o štetnom aneksu prenela se i na zasedanja parlamenta, a iz Vlade Srbije je najavljeno da će poslovanje Ilića i svi navodi biti ispitani. I dok za sada nema zvaničnog odgovora dokle je stigla istraga, svi ministri na zasedanju Vlade imali su priliku da čuju da je imenovan i za člana radne grupe.
Na pitanje zašto je Ilić imenovan za specijalnog savetnika u „Srbijagasu" u Ministarstvu energetike za „Blic" je rečeno da ovo ministarstvo ne postavlja kadrove u javnom preduzeću i da odgovor potražimo u „Srbijagasu". Tokom dana nije bilo moguće stupiti u kontakt sa novim direktorom Dušanom Bajatovićem, a niko se nije javljao ni na telefon Službe za odnose sa javnošću. Posle nekoliko pokušaja nezvanično nam je u „Srbijagasu" rečeno da je Ilić postavljen jer je „dugo u ovom poslu i veoma je kompetentan".
I dok se čeka zvanično pojašnjenje o Ilićevom postavljenju na nove funkcije još jedno pitanje ostaje otvoreno; da li je u sukobu interesa. Ilić bi sada kao član radne grupe Vlade Srbije trebalo da pregovara sa Rusima. On juče za „Blic" nije želeo da odgovori ni na jedno pitanje, pa ni to da li je i dalje na funkciji u ruskoj firmi.
- Ja sam sebe nigde nisam postavio. Niti u radnu grupu, niti u Upravni odbor. Sami zaključite zašto sam ipak, postavljen - bio je kratak Ilić.
Sadašnji direktor „Srbijagasa" Dušan Bajatović upitan o spornom aneksu ugovora koji je Ilić potpisao rekao je da se njime „u stvari nastavlja ugovor iz 2006. i da u njemu nema cene". U Ministarstvu enegretike je navođeno da je Ilić potpisao samo „potraživanje količine gasa".
Mališev stiže u Beograd
Tokom dana ili sutra u Beograd bi trebalo da doputuju predstavnici ruskog „Gasproma", saznaje „Blic". Pregovori Srbije i Rusije trebalo bi da budu okončani do 15. decembra. Prema nezvaničnim najavama najverovatnije će na razgovore sa vlastima Srbije doputovati savetnik Dmitri Mališev.
Ko pregovara sa Rusima
Predsednik radne grupe za pregovore sa Rusima o primeni energetskog sporazuma je državni sekretar Ministarstva ekonomije Nebojša Ćirić. Osim Saše Ilića za članove su imenovani i državni sekretar Ministarstva za energetiku Dušan Mrakić, Milutin Prodanović, pomoćnik u Ministarstvu, direktor „Srbijagasa" Dušan Bajatović, Biserka Jevtimijević-Drinjaković, predsednik UO NIS, i državni sekretar u Ministarstvu finansija Janko Guzijan. Još nije izabran član iz redova Ministarstva inostranih poslova.
Blic: Saša Ilić na mestu savetnika
Izvor: B92, 11.Nov.2008
Beograd -- Saša Ilić, smenjeni direktor "Srbijagasa", imenovan je za specijalnog savetnika novog direktora Dušana Bajatovića, piše Blic... Osim te funkcije, Ilić je imenovan na sednici Vlade prošlog četvrtka i za člana radne grupe za pregovore sa Rusima o primeni energetskog sporazuma, iako...







