Izvor: Blic, 24.Apr.2000, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Samo za izbore na svim nivoima
Samo za izbore na svim nivoima
BEOGRAD Naša poruka sa mitinga je jasna: obustavljanje državnog terora i raspisivanje demokratskih izbora u Srbiji na svim nivoima. Sačekaćemo reakciju režima i, ukoliko je ne bude, izvršićemo ponovni pritisak novim okupljanjem ili na druge načine, o čemu ćemo se dogovoriti. Ovom sažetom ocenom Vuk Drašković, predsednik SPO, sumirao je na početku razgovora za 'Blic' glavnu poruku mitinga opozicije koji je održan 14. aprila u Beogradu.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << />
Jedan od zahteva sa sastanka 10. januara bio je da se vanredni izbori na svim nivoima raspišu do kraja aprila. Taj rok ističe. Šta ćete uraditi ako vlast ne ispoštuje taj zahtev?
Oni sigurno neće ispoštovati taj rok, jer tvrde da je ovo izborna godina i da će izbori biti održani u redovnom roku. Mi, međutim, tražimo pre svega vanredne izbore za Skupštinu Srbije i predsednika Srbije, jer je u Srbiji sva vlast, pa i lokalna, preneta na republički nivo. Zato ćemo do ispunjenja ovog najvažnijeg zahteva i dalje vršiti pritisak na režim.
Neki iz opozicije su spremni i na izlazak samo na lokalne izbore, i već rade na pripremi izbornih lista, dok se SPO tome protivi. Može li taj sukob dovesti do rascepa u udruženoj opoziciji?
Dogovorili smo se 10. januara i svi potpisali taj dokument da hoćemo vanredne demokratske izbore u Srbiji na svim nivoima, uz obustavu državnog terorizma, ukidanje postojećeg Zakona o informisanju, Zakona o univerzitetu i drugih represivnih zakona. Srpski pokret obnove poštuje dokument koji je potpisan i politiku koja je njime dogovorena i sve vreme deluje u tom pravcu. Oni koji danas potpišu jedno, a sutra govore drugo, biće krivi ako dođe do rascepa u opoziciji, a već su krivi što režim naše udruživanje ne shvata ozbiljno.
SPO insistira da se jedinstvene izborne liste, ako ih bude, sastavljaju samo na osnovu rezultata sa prethodnih parlamentarnih izbora. Šta je sa strankama koje su bojkotovale te izbore, ili onima koje nisu ni postojale u vreme kada su održani?
Naravno da insistiramo na izbornim rezultatima svoje stranke i taj stav se neće promeniti. Deset godina krvave borbe sa režimom, u kojoj smo kao stranka podneli ogromne žrtve, moramo poštovati. To što su se neke stranke tek sada osnovale i setile da treba da se bore za demokratiju nije naš problem, kao ni to što su neke druge stranke 1997. godine bojkotovale izbore s ciljem da spreče moju pobedu na predsedničkim izborima, iako su tada izborni uslovi bili mnogo bolji nego danas kada izjavljuju da se mora izaći na bilo koje izbore i po svim uslovima.
Naše udruživanje i zajednička lista za izbore nikako ne znači da će Srpski pokret obnove ustupiti i delić svoje snage onima koji su spavali deset godina ili onima koji su grešili deset godina, a verujem da ni oni ne žele da otimaju tuđe.
Da li će poslanički klub SPO u Skupštini Srbije predati svoj predlog za izbor poslanika u Veće republika Skupštine SRJ i da li će poslanici SPO prisustvovati skupštinskoj sednici početkom maja?
Neće predati predlog i neće prisustvovati sednici, jer mi tražimo vanredne izbore a ne vanredne podvale i nastavak politike rušenja državne zajednice Srbije i Crne Gore. Osim toga, naši poslanici bojkotovaće sednice parlamenta sve dok ne budu pravdi privedeni počinioci i organizatori zločina na Ibarskoj magistrali.
Putovali ste u Moskvu i od ruskih zvaničnika tražili podršku zahtevima srpske opozicije. Kakvi su rezultati te posete?
Rezultati su izvanredni, jer smo dobili punu podršku našim zahtevima. Demokratska Rusija i njena Vlada sarađuju sa Evropskom unijom i SAD i otvoreno osuđuju politiku izolacije Jugoslavije i stalnih sukoba sa Evropom i Amerikom koju vodi Milošević. Podržali su naše stavove o vanrednim demokratskim izborima u Srbiji na svim nivoima, kao jedini način da dođe do potrebnih promena u zemlji.
Stranke na vlasti tvrde, pozivajući se na saopštenje ruskog MIP, da niste dobili podršku Igora Ivanova da Rusija izvrši pritisak na Slobodana Miloševića, kako bi on raspisao izbore na svim nivoima.
Ne verujete valjda onome što govore stranke na vlasti, jer one tvrde da su pobedile NATO, sačuvale Kosovo, da je Srbija najdemokratskija zemlja na svetu, kao i da je na mitingu opozicije bilo samo 30.000 ljudi. Za moj prethodni susret sa Ivanovom tvrdile su da ga nije ni bilo, iako su slike_arhiva sa tog susreta objavile sve vodeće svetske TV stanice i Studio B, a ja sam sa njim proveo tri sata u razgovoru. Zbog takvih izjava i laži koje lansiraju u njihovom stilu 'snila baba što bi bila rada', sprda im se demokratska Rusija i, kao što vidite, ne održava nikakve važne političke kontakte s njima. To što oni ovde dovode Žirinovskog i prave cirkus sa njim, još više im zatvara moskovska vrata.
U međusobnim porukama funkcionera pozicije i opozicije sve češće se čuju ne samo generalne diskvalifikacije, već i uvrede na lični račun. Kako komentarišete takav politički jezik?
To se od mene nije čulo. Nikada nisam nikoga vređao, nego bio meta svih uvreda i kleveta, i od predstavnika režima i od lidera opozicije. Mislim da je takav politički jezik posledica primitivizma, zavisti i mržnje koje su na političku scenu Srbije na velika vrata uveli Slobodan Milošević, Mirjana Marković i Vojislav Šešelj.
SPO stalno podseća na nerazjašnjena ubistva, državni teror i nasilje. Kako opozicija može efikasno odgovoriti na učestale pritiske na oponente režima i nevladine medije?
Teško, jer ni nakon ubistva Slavka Ćuruvije i zločina na Ibarskoj magistrali nisu reagovali ni kako je bilo potrebno, ni koliko je bilo potrebno. Zato se režim osilio i vrši otvoreno nasilje, a reakcije opozicije često su u skladu sa logikom: to se, ipak, događa nekom drugom. Da su reagovali žestoko i trajno na počinjena ubistva, koja su najteži vid terora, državno nasilje bilo bi zaustavljeno. Nažalost, čak ni na nedavnom mitingu, koji je organizovan pod sloganom 'Stop teroru', o teroru niko nije govorio osim mene.
Kakve su mogućnosti udružene opozicije da kroz kontakte sa svetom učini nešto više na zaštiti preostalog srpskog stanovništva na Kosmetu, kao i na povratku Srba u tu pokrajinu.
Mogućnosti su velike, ali tek kada opozicija dođe na vlast. Sasvim sam uveren da bismo, u tom slučaju, sve izbegle i prognane Srbe vratili na Kosovo, vojsku na granice i policiju u tu našu pokrajinu. Do tada, biće sve gore, i na Kosovu i u celoj zemlji. D.B. VUKAJLOVIĆ










