Šabić dostavio izveštaj za 2007.

Izvor: B92, 26.Mar.2008, 13:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šabić dostavio izveštaj za 2007.

Rodoljub Šabić (FoNet)

Beograd -- Poverenik za informacije od javnog značaja ocenio je da se sve više koristi pravo na slobodan pristup informacijama.

Rodoljub Šabić je takvu ocenu saopštio na osnovu izveštaja koji je dostavio Skupštini o sprovođenju Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja u 2007. godini. Kako je navedeno u saopštenju, broj zahteva za informacijama upućen organima vlasti na različitim nivoima za 50 odsto je veći nego >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << prethodne godine, a oko 4,5 puta veći u odnosu na 2005. godinu.

Prema izveštaju poverenika, kao i ranije, najveće interesovanje građana i novinara ispoljeno je za informacije koje jesu ili bi mogle biti u vezi sa neracionalnim raspolaganjem javnim sredstvima, zloupotrebama ili korupcijom, poput raspolaganja budžetskim sredstvima, javnih nabavki, privatizacije, investicija, plata...

"U toku 2007, u službi poverenika bilo je u radu 2.367 predmeta, 1.708 primljenih u toku godine i još 659 prenetih iz prethodne. Rešeno je 1.539 predmeta, a 828 preneto je u 2008. godinu. Broj rešenih predmeta je za oko 30 odsto veći u odnosu na prethodnu godinu", nevedeno je u saopštenju.

Poverenik je upozorio da zbog neadekvatnih smeštajnih uslova, njegova služba funkcioniše sa samo trećinom od predviđenog broja zaposlenih, pa je "i pored maksimalnog angažovanja, značajan broj predmeta morao biti prenet u narednu godinu".

"Dobro je i ohrabrujuće što statistički podaci govore da raste stepen primene Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja. Međutim, nezavisno od toga, činjenica je da su organi vlasti na svim nivoima propustili da urade mnogo toga što se moglo i moralo uraditi", ocenio je Šabić povodom izveštaja.

U njegovoj pisanoj izjavi dodaje se da je, uprkos napretku, propuštena prilika da se daleko jače afirmiše pravo javnosti da zna, a samim tim i mogućnost za daleko efikasniju borbu protiv neracionalnosti, zloupotreba, korupcije i slično.

Šabić je ponovo pozvao Vladu, njena nadležna ministarstva i službe da "konačno aktiviraju mehanizme odgovornosti za kršenje zakona i za prinudno obezbeđenje izvršenja odluka poverenika, kao i da obezbede neophodne, pre svega prostorne uslove za rad poverenika i njegove službe".

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Šabić: Pravo na pristup informacija se sve više koristi

Izvor: Blic, 26.Mar.2008

Iako se pravo na slobodan pristup informacijama sve više koristi, organi vlasti na svim nivoima trebalo bi da mnogo više afirmišu tu mogućnost, ocenjeno je u Izveštaju o sprovođenju Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja u 2007. godini.....Time bi se postigla efikasnija borba...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.