Sa radikalima i DSS nismo dogovorili resore

Izvor: Blic, 28.Maj.2008, 09:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sa radikalima i DSS nismo dogovorili resore

Indikativno je da oni koji su formirali prethodnu vladu i zamajavali građane „do pet minuta do dvanaest", uz raznorazne lupinge u izboru partnera, sada toliko užurbano insistiraju na formiranju vlade pokušavajući time da odgovornost prebace na SPS - kaže za „Blic" Branko Ružić, predsednik Izvršnog odbora SPS.



Na pitanje kada će biti formirana republička vlada on kaže da treba uzeti u obzir rokove koji su propisani: 20. jun je rok za konstituisanje >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << parlamenta, nakon toga počinje da teče rok od 90 dana za formiranje vlade.

Dakle, nećete žuriti?


- Mislimo da bi bilo loše po Srbiju da vlada bude formirana u pet do dvanaest. Nećemo ni žuriti, pa ni usporavati. Kretaćemo se onom brzinom koja nam dozvoljava da u pregovorima sa potencijalnim koalicionim partnerima obezbedimo za Srbiju očuvanje državnog i nacionalnog interesa i nastavak evropskih integracija. Potrebna nam je mudrost, a ne žurba. Takođe, želimo da stvorimo i nukleus budućeg društva socijalne pravde. Neko će reći da smo mali ili nevažni, da smo na slatkim ili teškim mukama. Niti smo na mukama, niti smo mali, značajni smo onoliko koliko možemo da odlučujemo o obrisima buduće vladavine.



Sa koalicijom DSS-NS i sa SRS dogovoreni su principi i mandatar. Da li je dogovorena i podela resora?

- Nemamo ništa protiv predloga dva partnera u dosadašnjim pregovorima da Koštunica bude mandatar. Oko podele resora nije postignut dogovor. Ono što je izneto kao kostur je samo predlog koji je dogovoren između SRS i DSS i upućen nama. Mi ćemo sa PUPS i JS o tome razgovarati, ali pre nego što pređemo na to, tražimo od DSS i SRS stav o pitanju poništavanja sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Mi smo protiv poništavanja SSP i tokom prve runde pregovora od gospodina Koštunice smo dobili uveravanja da toga neće biti. Nakon toga su, međutim, rekli da će se zalagati za svoj stav iz kampanje. To je legitimno, kao i naš stav. Kako ćemo doći do kompromisa, biće stvar pregovora.

Kakve garancije tražite u pregovorima sa DSS i SRS?

- Nas interesuje realnost i izvodljivost socijalnih reformi za koje se zalažemo i realnost realizacije razvojnih projekata. Dva kraka autoputa na koridoru 10, koji može da uposli više od 200.000 građana, koštaju oko tri milijarde evra, pruga na koridoru 10 košta milijardu i po evra, prvi segment izgradnje metroa u Beogradu pola milijarde evra... Preduslov socijalnih davanja je realizacija razvojnih projekata. Srbija ne može da živi od donacija. Veoma je važno i da utvrdimo ko okamaćuje 15 milijardi evra deviznih rezervi Srbije, u kojim bankama, po kojim kamatnim stopama i zašto ta sredstva nisu na raspolaganju i ne ulaze u budžet Srbije. To je pitanje na koje mora da se odgovori javnosti Srbije i nije pitanje za partnere sa kojima trenutno pregovaramo o vladi.



Kada nastavljate pregovore sa njima?


- Ovih dana.

Da li prihvatate uslov da vlast u Beogradu i republici čine paket?

- Uzimamo u obzir činjenicu da je koalicija „Za evropsku Srbiju" na republičkim izborima uzela kredibilan broj mandata, da je u Vojvodini osvojila apsolutnu vlast, što se odavno nije dogodilo. Mudrim političarima te činjenice znače u pregovorima. Međutim, što se tiče izjava Mlađana Dinkića, mogu da kažem: „Što je babi milo, to joj se i snilo". Kada me Dinkić bude ubedio da se na nivou opštine Svrljig vodi spoljna politika, onda ću prihvatiti princip stvaranja vlasti po vertikali, koja nikada u Srbiji nije postajala. To je odraz demokratije i ne znam zašto se neko zalaže za urušavanje demokratskih principa, a dolazi iz koalicije „Za evropsku Srbiju". Nerealno je da Dinkić očekuje da bude shvaćen kao kredibilan partner, uz činjenicu da je tri puta rušio republičku vladu i da misli da može da natera SPS da ima bilo koju vrstu saradnje sa LDP na nivou Beograda. To prosto nije moguće.



Kako na vas utiču poruke iz EU o vladi sa DS?


- Ne prenebregavamo činjenicu da je 70 odsto građana Srbije za ulazak u EU. Međutim, bez obzira što EU šalje jasne signale šta bi ona želela, vlada u Srbiji će biti plod demokratskog procesa, izbora. EU mora da kaže da li priznaje UN, da li je jedini međunarodno-pravni subjekat Srbija, da li je Rezolucija 1244 jedini okvir za definisanje statusa Kosova, da li priznaju međunarodnopravni poredak... Ne samo kakvu vladu u Srbiji žele, nek odgovore i na ova pitanja.

SSP treba popraviti

- Sporazum sa Evropskom unijom iziskuje određene prepravke, ako uopšte bude predmet ratifikacije, od čega smo još daleko. Potrebne su određene eksplanatorne norme koje će se ticati člana 35. Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju dozvoljava stranim firmama iz EU da mogu da postanu vlasnice naših prirodnih resursa.

Nijedna zemlja u okruženju nije potpisala takav sporazum. Mi smo protiv toga i smatramo da kroz normu, prilikom ratifikacije, taj član mora da se uskladi sa interesima naše države, a na tome do sada niko nije insistirao.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.