Izvor: Blic, 12.Feb.2004, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
SAD za vladu četiri liste
SAD za vladu četiri liste
Američki državni podsekretar za ekonomska pitanja Alan Larson juče je izrazio nadu da će četiri demokratske liste u Srbiji veoma brzo formirati stabilnu vladu, koja će nastaviti reforme, saopšteno je iz Vlade Srbije, saopšteno je iz Vlade Srbije nakon sastanka Larson sa premijerom Srbije Zoranom Živkovićem i ministrima Božidarom Đelićem, Aleksandrom Vlahovićem i Goranom Pitićem.
Larson je izjavio da je njegova vlada spremna da >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << nastavi da pruža podršku Srbiji i Crnoj Gori, ali je naglasio da je od ključnog značaja da se prevaziđe nestabilnost i da se zemlja okrene budućnosti. Obraćajući se članovima Američke privredne komore u SCG, Larson je naglasio da je politika SAD da u Srbiji podrže 'ambicije onih koji žele da grade mirnu i prosperitetnu budućnost u saradnji sa Evropom i SAD'.
Američki zvaničnik je ocenio da je za napredak i budućnost Srbije od ključne važnosti da se odvoji od prošlosti, dodajući da je zemlja predugo bila opterećena nasleđem destruktivne prošlosti.
Ljudi u Srbiji su svesni potrebe da se sarađuje s Haškim tribunalom, naglasio je Larson dodajući da SAD od svih partnera u bivšoj Jugoslaviji očekuju da prošlost ostave za sobom i da krenu napred. Larson je kazao da su SAD 'razumele poruku sa proteklih izbora u Srbiji' i da sasvim jasno shvataju zabrinutost građana zbog sporog napredovanja, nezaposlenosti.
Larson je ocenio da Srbija prolazi kroz period tranzicije u specifičnim uslovima, ne samo zbog opterećenja iz prošlosti već i zbog prilika u svetu. Ali, dodao je da Srbija ima i tu prednost da uči iz iskustva drugih zemalja i da se uveri da su napori vredni truda i da daju rezultate. Naveo je da SAD preduzimaju potrebne korake kako bi se formalno razmotrila inicijativa da se SCG u trgovinskim odnosima odobri status u skladu sa 'opštom šemom preferencijala' (GSP). Kao glavne kočnice za veća strana ulaganja u SCG Larson je naveo neefikasnost zakona, slabost finansijskog sistema, korupciju i političku nestabilnost.
Larson je u Beogradu razgovarao i sa predsednikom G17 plus Miroljubom Labusom i liderom DSS Vojislavom Koštunicom.











