Izvor: B92, 24.Okt.2002, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
SAD pozdravljaju preduzete mere
Vašington -- Američki Stejt department pozdravio je mere koje je zvanični Beograd preduzeo u cilju zaustavljanja trgovine oružjem sa Irakom ocenjujući ih kao značajne odluke, javlja za B92 novinar Glasa Amerika, Milan Pavlica. Zamenik porparola Stejt deparmenta Filip Riker naveo je da je Vašington ponudio punu saradnju Beogradu u rasvetljavanju tog slučaja i pozvao vlasti u BiH da preduzmu slične korake i deluju odlučno u zaustavljanju prodaje vojne opreme Iraku. "Očekujemo od >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nadležnih vlasti u BiH da preduzmu sve neophodne mere kako bi se odmah prekinula saradnja sa Irakom, da sprovedu detaljnu istragu i da kazne odgovorna lica", rekao je Riker. On je naglasio da se SAD neće zadovoljiti samo priznanjem da je kršen embargo UN. Ovaj slučaj je "prilika za BiH da ide dalje u ostvarivanju nedavnih obećanja o uspostavljanju efikasne kontrole izvoza", dodao je Riker i zaključio: "Mi ćemo to pratiti izbliza".
Kako saznaje Radio B92, komisija Savezne vlade, formirana da bi ispitala navode o izvozu oružja u Irak, u četvrtak je nastavila istragu u Saveznom ministarstvu odbrane. Prvoslav Davinić, ambasador u Saveznom ministarstvu inostranih poslova i nacionalni koordinator za pitanja vojske, policije i pravosudja u Paktu stabilnosti, za B92 ocenjuje da je stav Vašingtona posledica brze i energične reakcije naših vlasti: "Iz dokumentacije u koju ja imam uvid nesumnjivo je da naša država nije voljno i znajući davala nikakve dozvole za izvoz oružja u zemlje pod embargom. Naravno, postavlja se pitanje da li su ilegalno takve stvari rađene i činjenica da se vrši istraga u tom pogledu ukazuje na to da je zemlja spremna i da krivično goni one koji su eventualno prekršili taj embargo", kaže Davinić za B92.








