Ruski predlozi za novu rezoluciju o Kosmetu

Izvor: Politika, 18.Maj.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ruski predlozi za novu rezoluciju o Kosmetu

Moskva smatra da novi dokument SB UN treba da potvrdi odredbe rezolucije 1244, koje garantuju teritorijalni integritet Srbije i saglasna je da SB donese odluku o produžetku mandata Kfora, na čijem je čelu NATO

Među osnovnim stavovima, za koje Ruska Federacija smatra da bi trebalo da bude sastavni deo nove rezolucije o budućem sastavu Kosova i Metohije, na prvom mestu je potvrda Rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244, kojom se garantuje teritorijalni integritet i suverenitet >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Srbije, saznaje "Politika" u ruskim diplomatskim krugovima. Tekst nove rezolucije morao bi, prema stavu Moskve, da sadrži i elemente koji bi potvrdili privrženost stvaranju multinacionalnog i demokratskog Kosova, koje bi doprinosilo jačanju stabilnosti u regionu.

Rusija konstatuje veliku zabrinutost zbog nedostatka napretka u realizaciji nekih stavova Rezolucije 1244, a posebno zbog nepoštovanja odredaba koje se odnose na povratak izbeglica i raseljenih lica.

Zasebna tačka ruskih smernica sadrži direktan poziv da se pomenute tačke Rezolucije 1244 odmah realizuju. Za razliku od američko-evropskog predloga dokumenta, koji je juče objavila "Politika", a u kome se konstatuje da je "postignut napredak u primeni standarda", Moskva konstatuje da je učinjen "nedovoljan progres" u realizaciji standarda koji su preporučeni odredbama UN, posebno u sektorima koji su od životne važnosti za pripadnike manjina na Kosmetu. U tom smislu izričito se naglašava da je neophodno poboljšanje situacije.

Među osnovnim ruskim stavovima nalazi se i poziv liderima kosovskih Albanaca, kao i vođama svih kosovskih opština, da povećaju napore za realizaciju standarda na svim nivoima i da teže postizanju vidljivih rezultata u interesu celog stanovništva Kosova i Metohije.

Moskva traži da se odmah posebna pažnja posveti pitanjima zaštite nacionalnih manjina, postizanju daljeg progresa u decentralizaciji, stvaranju neophodnih uslova za obezbeđivanje povratka na čvrstim osnovama, očuvanju kulturnog i verskog nasleđa, kao i doprinosu konkretnom pomirenju i jačanju poverenja između etničkih zajednica.

U vezi sa učestalim najavama mogućeg nasilja u pokrajini, Rusija upućuje poziv kosovskim liderima da se uzdrže od bilo koje vrste nasilja.

Kako "Politika" saznaje, ukoliko dođe do eksplozije nasilja u pokrajini, Rusija smatra da bi Savet bezbednosti trebalo da razmotri dalje mere za njegovo zaustavljanje, a ovo telo Ujedinjenih nacija bi u tom slučaju moralo da odluči da li je situacija u oblasti bezbednosti na Kosovu i Metohiji u skladu sa tekućim političkim procesom.

Rusija konstatuje da je do sada u nedovoljnoj meri ostvaren politički napredak povodom utvrđivanja budućeg statusa Kosova i Metohije. U skladu sa takvom situacijom, ističe se da je neophodno da se uz izbalansirano međunarodno posredovanje nastave pregovori između Beograda i Prištine usmereni, pre svega, na zaštitu prava manjina.

Moskva konstatuje da je "primila k znanju" "Sveobuhvatni predlog o regulisanju statusa Kosova" Martija Ahtisarija i poziva da se u etapama realizuju konkretne mere iz "Sveobuhvatnog predloga" "na osnovu kojih će biti zaključen sporazum među stranama". Taj sporazum bi naročito trebalo da se odnosi na mere koje bi obezbedile podsticaj i zaštitu prava, bezbednost i slobodu kretanja za sve zajednice i njihove pripadnike, posebno za srpsku zajednicu na Kosovu i Metohiji. Sporazum između dveju strana treba da sadrži i elemente koji bi se odnosili na očuvanje i zaštitu kulturnog i verskog nasleđa, efikasnu decentralizaciju organa vlasti i drugih elemenata samouprave u južnoj srpskoj pokrajini.

Moskva je saglasna da, ukoliko strane zatraže, Savet bezbednosti donese odluku o reorganizaciji međunarodnog civilnog prisustva na Kosovu i Metohiji, koja bi se odnosila na povlačenje Unmika i stvaranje međunarodne civilne misije uz aktivnije učešće Evropske unije i to u delatnostima u vezi sa nadzorom i pružanjem podrške u realizaciji standarda i ostalih odredaba utvrđenih Rezolucijom 1244 SB UN.

Što se tiče međunarodnog vojnog prisustva na Kosovu i Metohiji Moskva je saglasna da Savet bezbednosti donese odluku o produžetku mandata Kfora, na čijem je čelu NATO.

Ruski predlozi kao zaključak sadrže odredbu da bi Savet bezbednosti, kao najviši organ Ujedinjenih nacija, trebalo da nastavi da kontroliše međunarodno civilno i vojno prisustvo na Kosovu i Metohiji.

Biljana Mitrinović

[objavljeno: 18.05.2007.]

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.