Izvor: B92, 30.Okt.2007, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Roditelji gardista s tužiocem
Beograd -- Porodice gardista stradalih u kasarni na Topčideru 5. oktobra 2004. sastale su se s tužiocem Slobodanom Radovanovićem.
Oni su od tužioca zahtevali da u daljem postupku na ovom slučaju ne radi niko iz vojnog tužilaštva, kao i da se utvrdi odgovornost ljudi iz vojnog pravosuđa, koji su, kako se tvrdi, opstruirali ovaj proces. Porodica je takođe tražila da ne bude novog sudsko-medicinskog veštačenja i da se protiv NN izvršilaca povedu pojedinačne istražne >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << radnje.
"Mi se nadamo da će da se pokrene postupak jer su naša deca ubijena i tražimo da odgovaraju svi i koji su ovo zamrsili i pobili našu decu", rekao je otac stradalog gardiste Dražena Milovanovića.
"Dobili smo odgovor i očekujemo da će se obelodaniti da se dokaže ko nam je ubio decu, jer su deca ubijena, veštaci su potvrdili, sad nam treba počinioc, da znamo ko je", rekao je otac Dragana Jakovljevića.
Nakon sastanka, porodice poginulih gardista navele su da očekuju da će posle tri godine od tragedije u kasarni Topčider stvari krenuti pravim tokom i da će se saznati ko je ubio njihovu decu.
Tužulac uvažio sve zahteve
Vršilac dužnosti republičkog javnog tužioca Slobodan Radovanović izjavio je da je uvažio sve zahteve roditelja dvojice poginulih pripadnika Gardijske brigade, među kojima je i dodeljivanje tog predmeta drugom tužiocu.
Radovanović je na konferenciji za novinare, nakon sastanka sa roditeljima poginulih i njihovim braniocima, rekao da će predmet biti dodeljen nekom od zamenika javnog tužilaštva koji su na raspolaganju, ali ne iz vojnog odeljenja već iz civilnog sektora.
Radovanović je kazao da je prevod izveštaja laboratorije FBI na srpski dobijen juče i da će biti potrebno vreme da se on prouči i dodao da će dalji koraci tužilaštva biti doneti nakon detaljnog proučavanja tog izveštaja.
Kako je kazao, za to će biti oformljen jedan poseban tim na nivou Okružnog tužilaštva i na nivou Republičkog tužilaštva. "Ja ću lično obezbediti timski pristup radu ovom predmetu", rekao je on.
"Naime, biće jedan poseban tim oformljen i na nivou okružnog tužilaštva i na nivou republičkog tužilaštva, koji će proučiti izveštaj i dovesti ga u vezu sa ostalim dokazima", rekao je on.
"To će po mom mišljenju obezbediti neophodan stepen profesionalizma i na taj način ćemo zajednički doći do odgovora na pitanje šta se desilo (na Topčideru 5. oktobra)", kazao je Radovanović.
"Desilo se nešto mračno"
Komentator lista Politika Ljubodrag Stojadinović smatra da se u slučaju stradanja gardista desilo nešto veoma mračno i da se nikad neće saznati šta se zaista dogodilo.
"Ne verujem da FBI nudi taj odgovor, ali izvesno je da nije moguće da su se ti vojnici poubijali sami. To jeste dobro saznanje, ali nije dovoljno dobro kad se imaju u vidu i ta misterija i mnoge druge", kaže on.
"Mislim i na ubistvo novinara jer to za vlast nije zločin, pa verovatno i ubistvo tih vojnika nije zločin, ako se imaju u vidu drugi zločini kojima se prikrivaju zločini. To je veliki teret za Srbiju, i bez skidanja tog tereta mi ne možemo dalje", kaže Stojadinović.







