
Izvor: Politika, 24.Jun.2010, 23:11 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ristić: Konačan tekst poslovnika u ponedeljak
Uvodi se redovni i vanredni postupak za raspravu, poslanik koji bude isključen sa sednice imaće pravo na prigovor
Konačan tekst novog poslovnika o radu Narodne skupštine Srbije radna grupa za njegovu izradu utvrdiće u ponedeljak, nakon čega će ga proslediti Administrativnom odboru i parlamentu na usvajanje, kaže Boško Ristić, predsednik ovog tela, za „Politiku”. Radna grupa je juče „prošla” ceo radni tekst, a prema Ristićevim rečima, „ostalo je nekoliko mogućih >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << rešenja koja se odnose na tok sednice, određivanje termina i tempa rada plenarnih sednica i odbora, kao i pitanja koja se tiču statusa poslanika“. On je dodao da su to „pitanja koja su stvar političkih odluka i dogovaranja”.
Ovih „nekoliko mogućih rešenja” su, međutim, uvek bili kamen spoticanja u svim dosadašnjim pokušajima donošenja skupštinskog pravilnika jer regulišu dužinu načelne debate, ali i diskusije o amandmanima, obaveznost prisustva poslanika, odnosno učestvovanja u kvorumu svih poslanika koji su na stalnom radu pod pretnjom „skidanja” sa skupštinskog platnog spiska... Poslanici opozicije u tome vide nameru vlasti da natera opoziciju da joj obezbeđuje kvorum, a sličnog mišljenja je i pre tri godine, kada je pokušana izmena poslovnika, bila tadašnja opozicija. Ristić kaže da novim poslovnikom „opozicionari neće biti naterani da daju kvorum, da je reč o političkom pitanju i da „opozicija neučestvovanjem u kvorumu iskazuje svoj politički stav”.
Bilo je ideja i da se rasprava o amandmanu limitira na jedan minut, ali se od toga odustalo, a Ristić kaže da će poslanici i dalje imati dva minuta vremena za debatu o amandmanima. On nije želeo da precizira koje su sve mogućnosti u opticaju kad je reč o dužini plenarne debate. Prema „Politikinim“ izvorima, jedna od mogućnosti je da se uvedu dve vrste postupka za raspravu, redovni i hitni. Oba bi mogla da budu osnovni, skraćeni i poseban. Rasprava u osnovnom postupku trajala bi šest sati, u skraćenom tri sata, a u posebnom (usvajanje međunarodnih ugovora) dva sata. Šta će biti u konačnom tekstu poslovnika zavisi od odgovora poslaničkih grupa na radnu verziju teksta, koju je pripremila radna grupa, odnosno od dogovora.
Ristić navodi da ima rešenja oko kojih postoji saglasnost u radnoj grupi u kojoj, inače, ne učestvuju predstavnici SRS-a, DSS-a i SNS-a. Svi se slažu da se ubuduće donosi plan rada parlamenta, a „to bi bilo na predsedniku Narodne skupštine, koji bi, na osnovu plana rada vlade i po pribavljenom mišljenju kolegijuma, utvrđivao plan rada parlamenta”.
Poslovnik, ipak, neće biti donet u roku koji je utvrđen Zakonom o Narodnoj skupštini, a koji ističe u subotu 26. juna. Ristić kaže da „probijanje” roka u ovom slučaju neće izazvati nikakve posledice. „Važno je da je radna grupa radila efikasno, da smo se konsultovali s našim pravnim stručnjacima, ali i pravnicima koji su učestvovali u izradi poslovnika nekih parlamenata država EU i njihova opšta ocena je da nam je poslovnik demokratičan i stručan”, naglašava on.
-----------------------------------------------
Manje odbora, ali od sledećeg saziva
Novim poslovnikom biće smanjen broj skupštinskih odbora, sažimanjem sadašnjih odbora, koji se bave srodnom tematikom. Međutim, prema Ristićevim rečima, to novo rešenje primenjivaće se, najverovatnije, od sledećeg skupštinskog saziva. Ako bi se sada primenilo, donelo bi promene odbora i pojedinih poslaničkih grupa. „Očigledno je da će dnevni odnos političkih snaga sprečiti primenu novog rešenja do sledećeg saziva”, kaže on.
----------------------------------------------
Isključenje i žalba
Jedna od novina, oko koje postoji saglasnost, biće da će poslanik koga predsedavajući isključi sa sednice imati pravo prigovora na tu odluku, a o prigovoru će se izjašnjavati poslanici na plenarnoj sednici. Prigovor, međutim, ne odlaže primenu mere isključenja, pa isključeni poslanik neće moći da prisustvuje sednici sve dok se parlament ne izjasni o prigovoru, a do tada neće morati ni da plati novčanu kaznu.
M. Čekerevac
objavljeno: 25.06.2010.