Izvor: Blic, 10.Sep.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ren: Srbija ne preti silom
Evropski komesar za proširenje Oli Ren izjavio je danas u Briselu kako je dobio uveravanja da Srbija ne razmišlja o korišćenju sile prilikom rešavanja budućeg statusa Kosova i Metohije.
"Dobio sam razjašnjenje i uveravanja da je došlo do lošeg razumevanja i da Srbija ni na koji način ne razmišlja o korišćenju sile ili o vojnoj akciji", izjavio je komesar Ren na konferenciji za štampu s potpredsednikom Vlade Srbije Božidarom Đelićem.
Ren je >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << prošle nedelje zatražio razjašnjenje izjave državnog sekretara za Kosovo i Metohiju Dušana Prorokovića date "Njujork Tajmsu" u kojoj se navodi niz mera koje bi Beograd mogao da preduzme u slučaju jednostranog proglašenje nezavisnosti Kosmeta, a koje je američki list proizvoljno protumačio kao "pretnje silom".
Državni sekretar Proroković je potom odgovorio Renu.
Evropski komesar je još jednom ponovio da je za EU ključno da "svi ozbiljno i predano rade na dogovornom rešenju o statusu Kosova", te da očekuje od svih "konstruktivan i kreativan pristup da bi bilo postignuto dogovorno rešenje".
"Nikome ne bi odgovarao status kvo (...) to bi produžilo rizik nestabilnosti unutar EU i usporilo put Srbije ka EU", izjavio je Ren.
Potpredsednik Vlade Đelić je naglasio kako je stav Srbije da postoji dosta prostora za kompromis koji ne bi doveo do raspada zemlje.
"Integracija je uvek bolja od dezintegracije", istakao je Đelić .













