Izvor: B92, 02.Jun.2003, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Redžepi: težak proces integracije manjina
Kosovska Mitrovica -- Premijer Kosova Bajram Redžepi izjavio je u ponedeljak u Kosovskoj Mitrovici da je integracija pripadnika manjinskih zajednica u kosovsko društvo težak proces, isto kao i proces povratka raseljenih lica u tu pokrajinu. Redžepi je na prvom skupu posvećenom ljudskim pravima Aškalija, Roma i Egipćana, koji je u ponedeljak održan u Kosovskoj Mitrovici, rekao da proces integracije može ostvariti vidan napredak, ali ne i čuda.
Najveće iskušenje, prema >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << njegovim rečima, jeste integracija Srba i Roma u kosovsko društvo. Redžepi je kazao da treba činiti maksimalne napore da se povratak organizuje sa obe strane podeljenog grada Kosovske Mitrovice, te da bi to bio dobar primer i za druge delove Kosova u koje raseljeni treba da se vrate. Jedan od gorućih problema je, kako je upozorio, nezaposlenost gotovo 60 odsto radno sposobnog stanovništva, što ne motiviše povratnike da dođu u Kosovsku Mitrovicu, niti u bilo koje mesto na Kosovu. "Sigurno da je proces povratka težak, to se videlo i na primerima Hrvatske i Bosne i Hercegovine, gde taj proces nije okončan ni nakon više godina", kazao je kosovski premijer.





