
Izvor: B92, 07.Jul.2008, 13:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Reakcije na formiranje nove vlade
Beograd, Priština, Podgorica -- Ocena DSS da je u novoj vladi reč o krhkoj koaliciji, a urednik "Ekonomist grupe" pozdravlja izbor nove ministarke finansija.
Portparol DSS-a Andreja Mladenović smatra da vlada koja se danas formira neće moći da donese stabilnost Srbiji, najviše zbog male većine u parlamentu i krhkosti koalicije.
"Ima mnogo malih stranaka, verovatno još uvek puno nezadovoljenih ambicija i stranaka i pojedinaca, što će se sigurno odslikati, a >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << videlo se tokom ove nedelje parlamentarnog života”, rekao je Mladenović u emisiji "Utisak nedelje” na TV B92.
"Kada je počela da funkcioniše ta koalicija, nisu mogli da se snađu oko svih stvari, verovatno će nas to pratiti i u narednom periodu", kaže on.
Portparol DSS-a smatra da dogovor oko vladajuće većine nije "nikakvo nacionalno pomirenje, već isključivo politički interes”.
Ekonomisti o Vladi Srbije
Urednik izdanja "Ekonomist grupe" Milan Ćulibrk rekao je, gostujući na Radiju B92, da je jedan od ključnih izbora u novoj vladi Srbije najvaljeno imenovanje dosadašnje viceguvernerke Narodne banke Srbije Dijane Dragutinović na mesto ministarke finansija.
Ćulibrk smatra da bi to mogao biti dobar izbor pošto dosadašnja viceguvernerka najbolje zna sa kakvim se problemima suočavala Narodna banka Srbije jer, kako kaže, nije imala podršku fiskalne politike iz Ministarstva finansija.
"Ona je do sada bila zadužena za monetarnu politiku u NBS i najbolje zna koliko je problema NBS imala sa održavanjem stabilnosti dinara baš zbog previsoke javne potrošnje", kaže Ćulibrk.
On dodaje da će Dragutinovićeva kao ministarka finansija biti zadužena za kontrolu javnih finansija Srbije.
"Dakle, direktno će od nje zavisiti da li će javna potrošnja u Srbiji i dalje rasti ili će uspeti konačno da se smanji, bar za onih jedan do dva odsto bruto društvenog proizvoda godišnje, kao što je to bila zamisao i prethodne vlade i one tamo i svih dosadašnjih vlada posle 2000. godine", kaže Ćulibrk.
PKS: Veći poljoprivredni budžet
Nova Vlada Srbije trebalo bi da sredstva za poljoprivredu udvostruči na najmanje osam odsto ukupnog budžeta, kako bi omogućila brži razvoj agrara i povećala njegovu konkurentnost, izjavio je danas stručni saradnik Privredne komore Srbije (PKS) Vojislav Stanković.
Za početak treba udsvostručiti bespovratna sredstva namenjena poljoprivredi, kao grani koja je u prošloj godini u stvaranju buruto domaćeg proizvoda učestvovala sa više od 10 procenata, rekao je on agenciji Beta, povodom ekspozea mandatara Mirka Cvetkovića.
Savetnik za strana ulaganja Milan Kovačević izjavio je da je najavljeni privredni rast od sedam odsto godišnje i smanjenje nezaposlenosti na 11,9 odsto do 2012. godine realno, ukoliko se preciziraju mere za ostvarivanje ekonomskih ciljeva.
On je istakao da su veliki problemi visoka javna potrošnja i spoljnotrgovinski deficit i ocenio da će smanjenje nezaposlenosti biti težak zadatak ukoliko se ima u vidu da se privatizacija završava i da će to povećati broj nezaposlenih.
Privlačenje novih stranih investicija je bitno jer se na taj način podstiču privredni rast i zaposlenost, rekao je Kovačević.
Stručni saradnik Privredne komore Srbije Goran Nikolić ocenio je da ekonomski ciljevi nove vlade deluju "optimistično" sa sadašnje tačke gledišta, ali da ih je moguće i premašiti ukoliko se Vlada bude držala najavljenog opredeljenja da ispunjava međunarodne obaveze i sarađuje sa Evropskom unijom, Rusijom i SAD.
"U prethodnih nekoliko godina ekonomija je ostvarivala rezultate uprkos politici, dok bi sada trebalo da politika otvori prostor za razvoj ekonomije", kazao je on.
Prema Nikolićevim rečima, Srbija će sa novom Vladom moći ne samo da privuče veće količine investicija već i da se zadužuje na međunarodnom tržištu pod povoljnijim uslovima nego do sada.
On je kazao da će biti teško smanjiti javnu potrošnju, pogotovo uz najavljeno povećanje penzija na 70 odsto prosečne plate, što će javnu potrošnju, prema Nikolićevoj proceni, povećati za 1,5 odsto bruto domaćeg proizvoda.
Međutim ukoliko bude ostvaren najavljeni snažan rast bruto domaćeg proizvoda, udeo penzija i cele javne potrošnje će opasti, kazao je on.
Prema njegovoj oceni, novi ministar finansija i premijer su dobri ekonomisti, što je jako bitno, kao i dobra reputacija vlade.
Direktor Centra za slobodno tržište Miroslav Prokopijević izjavio je da je potrebno poboljšati poslovno okruženje i što pre krenuti sa reformama, koje su stale u poslednjih godinu dana, kako bi se postigli ekonomski ciljevi nove vlade.
"Nova vlada bi trebalo da poradi na kursu dinara, koji je nerealno visok i nije povoljan za strane investitore", rekao je Prokopijević.
Direktor instituta za tržišna istraživanja (IZIT) Miloje Kanjevac ocenio je da je ostvarivanje ekomomskih ciljeva vlade realno ukoliko devizni kurs bude 140 ili 150 dinara za evro.
Prema njegovim rečima, precenjeni dinar destimuliše izvoz i smanjuje prihod izvoznicima, a smanjenje vrednosti dinara destimulisalo bi uvoz, podstaklo izvoz, a samim time i razvoj industrije i zaposlenosti.
Kanjevac je ekonomske ciljeve nove Vlade okarakterisao kao "ambiciozne ali poželjne" i dodao da je novi srpski premijer Mirko Cvetković dobar ekonomista i da bi mu po zato trebalo verovati.
Politički analitičari o Vladi Srbije
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković ocenio je da će pitanja Kosova i Metohije i saradnje sa Haškim tribunalom biti najveći izazovi sa kojima će se suočavati buduća Vlada Srbije.
"Biće to veliki izazovi jer ubrzanje evropskih integracija nije moguće ukoliko se Beograd i Brisel nalaze u situaciji međusobne konfrontacije. Mislim da će Kosovo, Hag i donekle borba protiv kriminala i korpucije biti najveći izazovi buduće vlade", rekao je Stanković agenciji Beta.
On je podsetio da se vlada sastoji od mnoštva politički i ideološki raznorodnih stranaka i da njen opstanak može u najvećoj meri zavisiti od rezultata koje postigne.
"Mislim da će opstanak vlade u najvećoj meri zavisiti od rezultata i samo dobar rezultat može da čini aktere te vlade spremnim da ostanu i istrajavaju u onome što su naumili formirajući tu vladu", rekao je on.
Analitičar Milan Nikolić ocenjuje da buduća vlada Srbije mora da najviše pažnje posveti razvoju ekonomije, povećanju zapošljavanja i borbi protiv korupcije i kriminala.
Vordsvort pozdravio novu vladu
Ambasador Velike Britanije u Beogradu Stiven Vordsvort pozdravio je danas proevropsku orijentaciju nove srpske vlade, ističući da zajednička želja za stabilnošću, prosperitetom i evropskom integracijom regiona predstavljaju dobar osnov za saradnju Britanije i Srbije i otvoren pristup razlikama koje postoje između dve zemlje kada je reč o Kosovu.
"Toplo pozdravljamo vest o formiranju nove Vlade koja je posvećena tome da Srbija što je pre moguće postane punopravna članica EU", rekao je Vordsvort povodom formiranja nove vlade Srbije.
"Dosadašnja monetarna politika bila je, svesno ili ne, orijentisana na stimulaciju uvoza i destimulaciju domaće privredne i poljoprivredne proizvodnje, dok je dinar bio veštački držan u odnosu na strane monete. Takva politika mora da se napusti jer ona treba da bude u službi ekonomskog razvoja, unapređenju proizvodnje, usluga i izvoza", rekao je Nikolić agenciji Beta.
On je dodao da će buduća vlada biti sastavljena od mnoštva stranaka kao "veoma složena koalicija", ali da postoji mogućnost da izdrži i ceo mandat.
"Jednom kada svi osete ugodnosti ministarskih položaja i položaja u upravnim odborima, nerado će ljuljati taj čamac", ocenio je Nikolić.
Govoreći o ekspozeu mandatara Mirka Cvetkovića, Nikolić je ocenio da se radi o vrlo ambicioznom planu koji na momente izgleda "kao lista dobrih želja".
Prema njegovoj oceni, osnovni strategijski pravci rada nove vlade nisu dovoljno jasno izraženi, dok se nedovoljno razmišlja i o globalnim klimatskim promenama koje će uticati na život ljudi u čitavom svetu.
Nikolić je ocenio da vlada mora da počne da razmišlja i o pripremama za globalne klimatske promene koje će uticati, pre svega, na poljoprivredu.
Politički analitičar Zoran Stoiljković ocenio je danas da nova Vlada Srbije, uprkos brojnim izazovima koji su pred njom, ima sve šanse za uspe i stabilnost i da bi mogla da traje onoliko koliko prosečno traju vlade u zemljama tranzicije - dve do dve i po godine.
"Vlada će imati brojne izazove pred sobom, ali oni se mogu otkloniti ukoliko se ovaj aranžman bude poštovao i ukoliko prioriteti koje je vlada dala, da će biti socijalno odgovorna, da će voditi evropskim integracijama i da će pokušati da ostvari maksimalne interese nacionalne u vezi sa Kosovom, budu ostvareni", rekao je Stoiljković Tanjugu.
"To su prioriteti koje svaki građanin Srbije dobro oseća i videćemo koliko je vlada sposobna da nešto na tom planu uradi", kazao je on.
Sejdiju: Promeniti stav o Kosovu
Nova Vlada Srbije trebalo bi da promeni stav o Kosovu i o Evropskoj uniji i da "razmišlja o zajedničkoj perspektivi dve zemlje u evroatlantskim strukturama", izjavio je danas u Prištini predsednik Pokrajine Fatmir Sejdiju.
"Od vlade u Beogradu želimo da Srbiju oslobodi dosadašnjih predrasuda prema Kosovu i EU", poručio je Sejdiju i dodao da je i "Srbiji u interesu da napusti takav pristup i takmičenja ko će imati oštriju retoriku kada je Kosovo u pitanju", prenela je prištinska agencija "Kosovalajv".
Prema njegovim rečima, predsednik Srbije Boris Tadić trebalo bi da dokaže da je "proevropski orijentisan" i da podržava principe EU, koja ga je "podržala na putu ka pobedi".
Mesić i Đukanović pozdravili proevropsku vladu
Hrvaski predsednik Stjepan Mesić i crnogorski premijer Milo Đukanović razmatrali su danas u Podgorici političku situaciju u okruženju i u tom kontekstu pozdravili konstituisanje proevropske vlade u Srbiji.
Oni su istakli važnost izgradnje konstruktivnih odnosa u regionu, posebno imajući u vidu cilj koji sve države jugoistočne Evrope ujedinjuje - članstvo u EU.
Mesić i Đukanović izrazili su očekivanje da će institucionalna kriza u funkcionisanju EU brzo biti razrešena, čime će jasno biti potvrđena nedvosmislena evropska budućnost celog regiona.
Kako su javili podogorički mediji, dvojica državnika su zajedničku perspektivu dveju zemalja ocenili kao "dodatni impuls sjajnom tempu" kojim, kako je rečeno, napreduju prijateljski odnosi Hrvatske i Crne Gore.
Ranije danas Mesić se sastao i s predsednikom Skupštine Crne Gore Rankom Krivokapićem. Oni su tom prilikom konstatovali da dobre odnose dve zemlje potvrđuje i intenzitet poseta na najvišem nivou.
Mesić se od danas nalazi u trodnevnoj zvaničnoj poseti Crnoj Gori i za to vreme će obići Cetinje gde će se sresti s crnogorskim predsednikom Filipom vujanović, a posetiće i Kotor i Perast.