Radikali suzili prostor Koštunici

Izvor: Blic, 19.Dec.2007, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Radikali suzili prostor Koštunici

U očekivanju da Predsedništvo DSS narednog vikenda odluči kako će se ova stranka ponašati na izborima za predsednika Srbije, pojačavaju se pritisci iz redova DS i upozorenja da bi vladajuća koalicija mogla da se raspadne u slučaju da se „koalicioni partneri međusobno ne podrže".

- Ukoliko dođe do toga da jedan koalicioni partner pokaže spremnost da bojkotom izbora, zapravo, osporava podršku svom većinskom koalicionom partneru, to je razlog da se ti odnosi preispitaju >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << - rekla je juče Nada Kolundžija, šefica poslanika DS.

Ona ističe da stabilnost svake koalicije podrazumeva da svi koalicioni partneri imaju podršku jedni drugih, na principima na kojima je ta koalicija napravljena.

Kolundžija veruje da će preovladati odgovornost za budući vrlo važne poslove u ovoj državi, da neće biti ozbiljnih potresa u državi i da će preovladati principi na kojima je koalicija formirana.

Funkcioneri DSS-a odbili su da razgovaraju o daljoj sudbini koalicije, ponovivši da će se sve znati nakon povratka Vojislava Koštunice iz Njujorka, sa sednice SB UN i sednice Predsedništva stranke na kojoj će biti doneta odluka da li da se ide u bojkot izbora ili da se podrži neki od kandidata. Sudeći po dosadašnjim izjavama Dragoljuba Mićunovića (u slučaju bojkota moguć je raspad koalicije i pad Vlade) i Nade Kolundžije, demokrate ne očekuju da se njihov najveći koalicioni partner za vikend jasno odredi i prema izborima i prema daljoj sudbini koalicije. Optimizam za sada stiže samo iz redova „najmlađeg" partnera, iz G17 plus. Suzana Grubješić, šefica njihove poslaničke grupe, odbija da se izjašnjava na temu odnosa u koaliciji, dok je sve još, kako kaže, „u sferi kondicionala".

- DSS je rekao da će tek nakon SB UN reći svoj stav o izborima i pričekaćemo. Po logici stvari, poželjno bi bilo da koalicija ima jednog predsedničkog kandidata. Koalicija će preživeti i ovu krizu - kaže Grubješić.

DSS će morati da ima u vidu i jučerašnju poruku potpredsednika radikala Tomislava Nikolića da „neće ući u Vladu ukoliko ne bude parlamentarnih izbora". Nikolić je time stavio do znanja da svaki raspad vladajuće koalicije i pad Vlade podrazumeva raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Nikolić je pozvao je premijera Koštunicu da se opredeli između puta koji nudi on i puta koji nudi Boris Tadić. DSS-u je nakon ovakvih poruka iz DS i SRS praktično ostavljena jasna dilema - podržati Tadića ili ići na vanredne parlamentarne izbore.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.