Izvor: Politika, 26.Jul.2009, 22:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Proverićemo kako se troše pare iz budžeta
Poslanici moraju da nam veruju, jer su nas oni i izabrali i mi Narodnoj skupštini odgovaramo za svoj rad. Na Savet DRI niko ne može da utiče niti je bilo pokušaja – i tu je upravo naša operativna i upravljačka nezavisnost
Prvi put posle sedam godina u Srbiji trebalo bi da bude urađena revizija završnog računa državnog budžeta, odnosno, kako to plastično objašnjavaju u Savetu Državne revizorske institucije, finansijska revizija poslovanja Republike Srbije. Revizija >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << bi trebalo da bude gotova krajem oktobra ili početkom novembra, kad će se o Nacrtu zakona o završnom računu izjasniti i poslanici. Zadatak Državne revizorske institucije (DRI), kako za „Politiku” kažu predsednik Saveta DRI Radoslav Sretenović i član Zoran Tamaš, isključivo je da izrazi mišljenje o završnom računu.
– To mišljenje je veoma jednostavno. Možete da kažete da je završni račun istinit i objektivan ili da je osim nekih delova istinit i objektivan, odnosno da ima neke anomalije koje vi specificirate ili da nije istinit i objektivan, što znači da netačno prikazuje stanje. A ako ne možemo da utvrdimo da li je završni račun objektivan i istinit, ili da nije takav, odnosno ako ne postoji odgovarajuća dokumentacija ili uslovi na osnovu kojih možemo da sprovedemo određene testove na odabranom uzorku dokumentacije (koristi se uzorak jer ne možemo da pregledamo kompletnu dokumentaciju svih 8.300 budžetskih korisnika), mi se uzdržavamo od davanja mišljenja – kaže Tamaš.
Šta se dešava ako DRI kaže da završni račun nije istinit i objektivan?
Tamaš: U tom slučaju Narodna skupština može da zatraži neka objašnjenja od računopolagača, a to je vlada.
Da li i u tom slučaju Skupština može da izglasa završni račun, čak i ako kažete da on nije istinit i objektivan?
Tamaš: Verovatno da može, ali to bi bio presedan, jer to bi značilo da je dokument koji im je podnet na razmatranje netačan. Zakon kaže da je jedan od obaveznih delova Nacrta zakona o završnom računu budžeta i izveštaj nezavisnog revizora.
Sretenović: Poslanici moraju da nam veruju, jer su nas oni i izabrali i mi skupštini odgovaramo za svoj rad.
A da li bi negativno mišljenje DRI o završnom računu moglo na dnevni red da postavi i pitanje poverenja vladi?
Sretenović:Postavljate pitanje o nečemu što se u praksi u svetu i dešava, ali kod nas revizija još nije rađena, pa i nemamo iskustva sa time.
Koja su rizična područja u završnom računu koja ćete proveravati?
Sretenović: Evo, na primer, jedan odrizika za nas predstavlja i to što nije rađena revizija prethodnih godina, jer ne možemo da se oslonimo na salda koja su preneta iz prethodnih godina.
Tamaš: Rizično područje je po definiciji ono gde možete da pretpostavite da će pre doći do neke anomalije. Stalno se postavljaju pitanja šta je sa troškovima reprezentacije, šta je sa ugovorima o delu" To su mnogo rizičnija područja nego plate, jer se one sistemski obračunavaju. Rizično je i područje javnih nabavki.
Da li imate obavezu da, ako utvrdite da je bilo nekih zloupotreba i nenamenski trošenih sredstava, obavestite tužioca?
Sretenović: Možemo da preduzmemo čitav niz mera počev od podnošenja prekršajnih prijava do zahteva za smenu odgovornih rukovodilaca i kod budžetskih korisnika. Ako u postupku revizije otkrijemo da su učinjene i teže povrede propisa, materijalno značajne radnje koje ukazuju na zloupotrebe, dužni smo da bez odlaganja obavestimo tužilaštvo, javnog pravobranioca i druge nadležne državne organe. Data nam je zakonska mogućnost i da naši revizori, ako u toku same revizije ustanove da postoji osnovana sumnja da je izvršeno krivično delo u pogledu zloupotrebe, nenamenskog trošenja ili pronevere, mogu da oduzmu originalnu dokumentaciju i o tome bez odlaganja obaveštavaju nadležne organe.
Postavlja se pitanje koliko je DRI uopšte nezavisan s obzirom na to da je i sam na budžetu.
Sretenović: Zakon je donet tako da je DRI u svakom pogledu nezavisan. Tu pre svega mislim na pravnu nezavisnost koju mu obezbeđuje Ustav i Zakon o DRI. Na Savet DRI niko ne može da utiče niti je bilo pokušaja – i tu je upravo naša operativna i upravljačka nezavisnost.
Ali nisu vam obezbeđene ni adekvatne prostorije. Da li je to vid pritiska?
Sretenović: To je pitanje za vladu i njene organe.
Tamaš: Kada govorimo o pretpostavljenoj sumnji u nezavisnost DRI, možda je dobro navesti primer NIS-a. NIS je angažovao revizora, koji je u svom izveštaju utvrdio stanje bitno različito od stanja u prvobitnim finansijskim izveštajima NIS-a. Podrazumeva seda ovo komentarišem na osnovu informacija iz štampe, jer izveštaj nisam čitao. Kao posledica toga postoji namera da se angažuje druga revizorska kuća koja bi uradila superviziju. Da li je to zbog sumnje u objektivnost i nezavisnost prethodnog revizora ili postoji nezadovoljstvo zbog njegovog mišljenja? Ne verujem da bi izveštaj novog revizora mogao mnogo da se razlikuje. Znači li to da i u njegovo mišljenje treba sumnjati, ako nije po volji, pa angažovati trećeg, četvrtog? Koliko njih još i kako ćemo znati koji od njih je objektivan i nezavisan. To bi mogao biti i odgovor na pitanje naše nezavisnosti. Mislim da ga ne treba postavljati rukovodeći se svojim poimanjem objektivnosti ili nezavisnosti. Mislim da ga ne treba postavljati ni spekulišući o budućim rezultatima našeg rada.
M. R. Petrović
[objavljeno: 27/07/2009]












