Protivtužba Srbije je iznuđena

Izvor: Glas javnosti, 04.Jan.2010, 07:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Protivtužba Srbije je iznuđena

BEOGRAD/PAKRAC - Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić rekao je da je poslednjeg dana u 2009. godini Srbija odlučila da podnese kontratužbu protiv Hrvatske za genocid nad Srbima 90-ih godina i da je to posledica neodustajanja Zagreba od tužbe za genocid nad Hrvatima.

„To je jedan izuzetno obiman istorijski dodatak koji pokriva ustaške zločine i obiman materijal koji će konačno upaliti svetlo i prikazati ono što je u Hrvatskoj činjeno. Mislim da bi za Hrvatsku bilo bolje >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << da do ovoga ne dođe, ne želimo da se tužimo, mi želimo da sarađujemo sa njima, da rešavamo probleme koje smo nasledili“, naglasio je Jeremić.

Predsednik Srpskog demokratskog foruma Veljko Džakula izjavio je da je Srbija bila prinuđena da podnese protivtužbu protiv Hrvatske pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu, ali je predočio da se niko iz Srbije, do pre dve godine, nije interesovao za položaj Srba u ovoj državi.

„Hrvatska želi svetu da pokaže da postoji samo jedna istina, njena. A ta istina nije iskrena i nije prava“, rekao je Džakula, koji smatra da će postupak pred Sudom u Hagu „biti prilika da se pokaže koji su sve zločini činjeni protiv Srba“.

Ukazujući da je tužba Srbije „iznuđena od Hrvatske“, Džakula je predvideo da će se sada „otkriti i koje su to stvari rađene na prostorima bivše Jugoslavije“, što je potrebno učiniti. Hrvatska je „odavno“ trebalo da shvati da bi prema Srbima trebalo da se ponaša „korektno i pošteno, u skladu sa Ustavom i sa svim pravima koje mi imamo, kao ljudi i kao njeni stanovnici“.

„Hrvatska je Srbima uzela stanove, imovinu, posao, proterala ih je. Nije im omogućila da se vrate i da žive u državi iz koje su proterani“, ocenio je Džakula. S druge strane, Srbija je dosta dugo ćutala o problemima Srba u Hrvatskoj, „pogotovo o našoj borbi, koju smo sami vodili, da bi mogli normalno da živimo u Hrvatskoj“.

- Lopta je bila na strani Zagreba i on se u ovom slučaju opredelio da stanje u odnosima sa Beogradom diktira prošlost, a ne budućnost - ocenio je predsednik Foruma za međunarodne odnose i bivši ambasador Srbije u Hrvatskoj Milan Simurdić, povodom odluke Vlade Srbije da podnese protivtužbu protiv Hrvatske za genocid.

„Zvanični Beograd se našao u iznuđenom položaju i doneo je odluku koja u suštini nije iznenađenje“, ocenio je Simurdić za medije. „Najmanje bi time trebalo da bude zatečen Zagreb jer se u svim razgovorima o ovoj temi iz Beograda jasno naznačavalo da će protivtužba biti konačni ishod izostanka dogovora“, dodao je Simurdić.

Nastavak na Glas javnosti...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Jeremić: Nismo imali izbora, morali smo podneti kontratužbu

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 04.Jan.2010

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je danas da Srbija nije imala izbora nego da podnese kontratužbu protiv Hrvatske za genocid. Srbija je radila sve da do takvog epiloga ne dođe, ali nije imala izbora nego da podnese kontratužbu protiv Hrvatske za genocid, rekao je Jeremić...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Srbija nije imala partnera za odustajanje od tužbe

Izvor: Kurir, 04.Jan.2010

BEOGRAD, 4. januara (Tanjug) - Srpski šef diplomatije Vuk Jeremić izjavio je da je Srbija danas zvanično Međunarodnom sudu pravde u Hagu predala odgovor i kontratužbu protiv Hrvatske za genocid. Jeremić je novinarima u Palati Srbije rekao da je Srbija učinila sve što je u njenoj moći da do...

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.