Izvor: S media, 07.Jun.2009, 12:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Prioritet bezbednost države
Direktor policije Milorad Veljović izjavio da prioritet u radu policije i u narednom periodu ostaju bezbednost države, borba protiv organizovanog kriminala, korupcije, trgovine narkoticima i terorizma, kao i nastavak saradnje sa policijama u regionu i EU.
"Policija u ovom trenutku u svom radu ima puno poverenje i punu podršku države, uključujući predsednika, premijera, ministra unutrašnjih poslova i drugih institucija", istakao je Veljović povodom Dana policije, 7. juna, >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << koji će danas biti obeležen u Nastavnom centru MUP-a u Makišu.
Direktor policije je naglasio da je formiranjem Saveta za nacionalnu bezbednost uspostavljeno jedinstvo svih državnih organa odgovornih za funkcionisanje i stabilnost države, što "daje najveću snagu u radu policije".
"Mislim da je to jedna od ključnih stvari zadnjih godina jer je formiranjem Saveta stvorena mogućnost da svi državni organi zajednički rade u interesu države", rekao je Veljović.
Prema njegovim rečima, to je i temelj uspešnog rada policije:
"Policija je profesionalni deo sistema, koji mora i koji će raditi isključivo u intersu Srbije i svih gradjana, a ne u interesu bilo koje partije i to je najbitnije u ovom trenutku", rekao je direktor policije.
On je izrazio zadovoljstvo činjenicom da nema, niti je bilo pritisaka na njega kao direktora policije, što je, istakao je, policiji omogućeno da svoj posao obavlja profesionalno.
"Policija mora biti narodna i mora pripadati gradjanima. Ona ne sme, niti će biti instrument u rukama bilo koje partije i to je ono što je najbitnije u ovom trenutku za policiju. Rad i rezultati policije su merljivi. Policija je stub države i njen najbitniji segment i sistem koji možda u ovom trenutku i najbolje funkcioniše", ocenio je Veljović.
Prema njegovim rečima, od izuzetne važnosti je i formiranje Jedinice za finansijske istrage, koja u ovom trenutku radi na oko stotinak zahteva za utvrdjivanje porekla imovine osumnjičenih za kriminalne aktivnosti.
"Kroz te zahteve i kroz utvrdjivanje vrednosti i porekla imovine pokazaće se snaga države, kada sud bude oduzeo tu imovinu i kada bude vidljiv finansijski efekat svega toga. Onda će gradjani i javnost shvatiti šta je interes države i šta je suština rada i policije i svih drugih bezbednosnih službi", rekao je Veljović.
Ukazujući da je droga gotovo najveće zlo društva, Veljović je naveo da je u zadnja tri meseca policija Srbije zaplenila oko 150 kilograma droge, najvećim delom heroina.
On je, medjutim, objasnio da se uspeh policije u borbi protiv trgovine narkoticima ne meri samo količinom zaplenjene droge u Srbiji:
"Srpska policija je doprinela da i u susednim zemljama budu zaplenjene ogromne količine droge. I to je ono čim se ponosim. Nema u ovom regionu bilo koje policije da može samostalno da se bori protiv tog zla", istakao je direktor policije.
U svim akcijama u kojima je zaplenjena veća količina droge u Evropi imala je svoju ulogu i srpska policija, kazao je Veljović.
Prema njegovim rečima, droga je ključni izvor prihoda za "razne takozvane biznismene" u Srbiji i ona je izvor gotovo svih zala u ovoj državi.
"Novac od prodate droge ulaže se u nekretnine, u izgradnju odredjenih infrastruktura, u ulaganje i van granica Srbije i najveći dileri droge postaju 'čuveni biznismeni'. Država se mora boriti protiv toga, mora pratiti put novca koji je zaradjen drogom. Mislim da smo u ovom trenutku na dobrom putu da udjemo u trag pranju tog novca, i kako se taj novac legalizuje u državi", rekao je Veljović.
On je naveo činjenicu da najveći deo droge koji se distribuira po Srbiji potiče sa Kosova i podsetio da je zadnja akcija policije pokazala da je grupa od 4 uhapšenih osoba heroin isključivo nabavljala sa Kosova.
"Srpska policija uspostavlja i moraće uspostaviti kontakte sa stranim službama bezbednosti na Kosovu. Oni, zasada, nisu na onom nivou na kojem bi trebalo da budu, ali se ti odnosi, posredstvom UNMIK-a i Euleksa, iz dana u dan na neki način uspostavljaju. I, oni moraju dati svoj efekat", kazao je Veljović.
"Kosovo nije samo problem Srbije. To je širi problem, problem cele Evropske Unije i tome se moramo svi zajedno suprostaviti", istakao je direktor policije.
Upitan o angažovanju policije u slučajima sumnjivih privatizacija, Veljović kaže da je bilo privatizacija koje nisu odradjene u skladu sa zakonom i koje na neki način moraju biti revidirane, odnosno moraju se izvršiti provere ko je za to odgovoran - zbog čega i na koji način.
Suzbijanje korupcije, koje ima gotvo u svakom segmentu društva, tema je koja se, takodje, stavlja u prvi plan, rekao je Veljović i ukazao da policija ne može da se bori protiv korupcija bez saučestvovanja svih nadležnih organa i institucija.
"Onog trenutka, kad korupciju budemo sveli na jednu podnošljivu meru, onda možemo reći da je to dobar rad. Ali, protiv korupcije ne može se boriti samo policija. Zajedno sa nama svoj posao moraju raditi i tužilaštvo i sud".
Veljović je upozorio da se pred korupcijom ne smeju zatvariti oči.
"Korupcije Ima. A ima je onoliko koliko je mi otkrijemo. Možda politika ima neka drugačija vidjenja. Ali, mi kao policija se ne smemo obazirati na to. Mi moramo raditi svoj posao. U interesu i naroda i države. Politika nek radi svoj posao", zaključio je Veljović.










