Preševo:  Albanci održali protestni skup

Izvor: S media, 21.Sep.2011, 14:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Preševo: Albanci održali protestni skup

Albanci iz Preševa, Bujanovca i Medveđe danas su održali protestni skup u centru Preševa. Na skupu zatraženo od Vlade Srbije da omogući ekonomski razvoj te tri opštine, ali i da prestane sa, kako smatraju, diskriminacijom albanske nacionalne manjine.

Albanci iz Preševa, Bujanovca i Medveđe danas su sa protestnog skupa u centru Preševa zatražili od Vlade Srbije da omogući ekonomski razvoj te tri opštine, ali i da prestane sa, kako smatraju, diskriminacijom >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << albanske nacionalne manjine u obrazovanju, zapošljavanju i slobodi kretanja.

Na protestu pred nekoliko hiljada ljudi naglašeno je da se problemi u oblastima važnim za život Albanaca te tri opštine ne rešavaju i da je zato neophodno da građani insistiraju na poboljšanju svog položaja.

Protest po jakoj kiši trajao je oko 15 minuta, a prethodila mu je protestna šetnja od lokalne gimanzije do zgrade opštine, gde je i održan.

Okupljanje je proteklo mirno i bez ikakvih incidenata, a sa bine na albanskom jeziku obratili su se samo predstavnici mladih iz Preševa, dok su lokalni politički lideri Albanaca svojim prisustvom dali podršku njihovim zahtevima.

Predsednik opštine Preševo Ragmi Mustafa rekao je Tanjugu da je protestni skup organizovan protiv "opšte državne diskrminacije", na području Preševa, Bujanovca i Medveđe.

On smatra da je na snazi diskriminacija u prosveti i obrazovanju, slobodi kretanja, kao i ekonomskom razvoju.

Prema njegovim rečima, protest je organizovan i zbog diskriminacije u slobodi upotrebe jezika i pisma, korišćenju nacionalnih simbola "i svih onih problema koji se tiču osećanja slobode u svakom albanskom diomaćinstvu".

Poslanik u Skupštini Srbije Riza Haljimi rekao je Tanjugu da je kod Albanaca iz te tri opštine već duže vreme prisutno nezadovoljstvo zbog toga što se ne rešavaju ozbiljni životni problemi stanovništva tri opštine.

On je naglasio posebno lošu ekonomsku situaciju na području Preševa, Bujanovca i Medveđe koja je, kako je ocenio, "gora nego 2001. godine, kada je vlada usvojila program ekonosmkog razvoja ovog područja".

Haljimi je podsetio da je glavni deo tog programa, koji je podržala i međunarodna zajednica, bila ekonomska revitalizacija i integracija Albanaca u državne strukture Srbije.

On je naveo da su ekonomski efekti veoma slabi, da je situacija teža nego tada, a stopa nezaposlenosti prelazi 80 odsto.

Haljimi je upozorio na sve masovnije iseljavanje, ne samo mladih Albanaca kojima se ne priznaju univerzitetske diplome, već i čitavih porodica koje odlaze tražeći posao na Kosovu i u državama Evropske unije.

Haljimi smatra da je današnji protest legitiman oblik političkog delovanja, jer politički predstavnici Albanaca i on kao narodni poslanik ne mogu da rese te probleme u razgovorima sa državnim organima Srbije.

Sutra u Preševu novi protest Albanaca

Marković: Nezadovoljstvo Albanaca obrazovanjem opravdano

Bujanovac i Preševo trpe štetu

Učesnici protesta su nosili albanske, američke i zastave Evropske unije, kao i brojne transparente na albanskom jeziku, kojima se traži od državnih organa Srbije da im bude omogućeno pravo na maternji jezik, posao, uključivanje u institucije sistema...

Među brojnim transparentima na albanskom isticao se veliki transparent sa porukom "Stop diskriminaciji", a jedan od transparenata je bio na srpskom i glasio je "Dosta, sutra je kasno".

Učesnici protesta su kroz preševske ulice prošli skandirajući na albanskom jeziku parole kojima se traži zaustavljanje diskriminacije u raznim oblastima, a skandiranje su pratili i zvižduci iz pištaljki.

Skup su organizovale sve političke partije Albanaca iz Bujanovca, Preševa i Medveđe, a na osnovu odluke odbornika skupština te tri opštine usvojenih 3. septembra u Preševu.

Pre današnjeg protesta, u Bujanovcu je 13. septembra, takođe u organizaciji svih albanskih političkih partija, održan protest zbog problema u obrazovanju na albanskom jeziku, pod nazivom "Dosta više".

U Preševu tokom protesta nisu primećeni uniformisani pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, osim nekoliko saobraćajaca.

(Tanjug)

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.