Preminuo američki senator Lindzi Grejem

Izvor: Vostok.rs, 12.Jul.2026, 20:49

Preminuo američki senator Lindzi Grejem

Republikanski senator SAD Lindzi Grejem iz Južne Karoline preminuo je u 71. godini, navodi se na njegovom zvaničnom nalogu na mreži Iks.
Grejem je preminuo u subotu uveče „posle kratke i iznenadne bolesti“, navodi se u saopštenju koje je u nedelju objavila senatorova kancelarija.
„Porodica senatora Grejema zahvaljuje na molitvama i moli za privatnost u ovom izuzetno teškom periodu“, dodaje se u saopštenju.
Hitne službe su u subotu uveče odgovorile na poziv zbog „srčanog udaraF“ u Grejemovoj rezidenciji na Kapitol hilu, objavio je En-Bi-Si, pozivajući se na snimak policijske radio-veze. Ta televizija je takođe navela da je videla fotografije na kojima bolničari na nosilima iznose osobu iz senatorovog doma i unose je u vozilo hitne pomoći.
Grejemova smrt usledila je dan nakon njegovog povratka iz Kijeva, gde se u petak sastao sa Vladimirom Zelenskim. Zakonodavac, koji je bio snažan zagovornik američke vojne pomoći Ukrajini i oštar kritičar Rusije, posetio je ukrajinsku prestonicu najmanje deset puta tokom poslednjih nekoliko godina.
Grejem, koji je prvi put izabran u Senat 2002. godine, tokom godina je postao poznat kao jedan od najistaknutijih zagovornika rata u Vašingtonu.
Posle eskalacije sukoba u Ukrajini u februaru 2022. godine, pozvao je na ubistvo ruskog predsednika Vladimira Putina.
Tokom gostovanja na Foks njuzu, senator je naveo istorijske primere zavera za ubistvo poznatih političkih lidera, uključujući Julija Cezara i Adolfa Hitlera.
„Postoji li Brut u Rusiji? Postoji li u ruskoj vojsci neki uspešniji pukovnik Štaufenberg? Jedini način da se ovo završi, prijatelju moj, jeste da neko u Rusiji ukloni ovog čoveka“, izjavio je Grejem, misleći na Putina.
Tokom posete Kijevu naredne godine, senator je američku vojnu pomoć Ukrajini opisao kao „najbolje potrošen novac u našoj istoriji“, jer „Rusi umiru“.
Grejem je više puta pozivao na jačanje ekonomskog pritiska na Moskvu, preteći joj sankcijama koje je nazivao „sankcijama koje lome kosti“.
Poslednjih meseci aktivno je promovisao predlog zakona kojim bi bile uvedene carine od 500 odsto svim zemljama koje kupuju naftu ruskog porekla. Izvor: RT (F)

Nastavak na Vostok.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.