Izvor: B92, 20.Apr.2006, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Pregovori teku relativno dobro"

Čačak, Tirana -- Ambasador SAD u SCG Majkl Polt kaže da pregovori o Kosovu teku relativno dobro.

Polt kaže kako je uveren da će o statusu Kosova biti razgovarano do kraja godine. Polt je u Čačku, posle posete čačanskoj Gimnaziji, rekao da u pregovorima ima teških momenata, ali da se oni odvijaju relativno dobro, a da je trenutno najvažnije pitanje prava i zaštite prava srpske zajednice i dugih manjina na Kosovu.

"Pre ili kasnije doći ćemo do trenutka u >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kom moramo razmišljati i razgovarati o statusu Kosova. SAD su uverene da bi taj trenutak trebalo da se dogodi do kraja ove godine, a onda se nadamo i verujemo da će obe strane naći rešenje koje će biti prihvatljivo za obe strane", rekao je Polt.

Polt je u Čačku posetio školu za učenike s posebnim potrebama i Gimnaziju.

Vizner: Važna uloga Albanije

Izaslanik SAD za pregovore o statusu Kosova Frank Vizner od Albanije traži podršku za proces koji vodi glavni pregovarač Ujedinjenih nacija Marti Ahtisari, u cilju garantovanja manjinskih i verskih prava i decentralizacije Kosova. Vizner danas završava dvodnevnu posetu Albaniji u okviru turneje po Balkanu tokom koje je u Prištini i Beogradu razgovarao o razvoju pregovora, a u Skoplju, Atini i Tirani tražio podršku suseda za pregovarački proces.

Kako prenosi ATA, Vizner je na sastanku s premijerom Saljijem Berišom rekao da SAD od Albanije očekuju spremnost, pomoć i podršku jer je rešavanje konačnog statusa Kosova posao za koji se moraju postarati svi u regionu, a da Albanija u tome ima ključnu ulogu.

Beriša je Vizneru rekao da je poštovanje sloboda i prava manjina na Kosovu izuzetno značajno za Albaniju kao preduslov mira i stabilnosti, a da će Vlada Albanije podržati SAD jer smatra da je angažovanje SAD bilo i da će biti ključno za mir i stabilnost u regionu.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.