Poziv poslanicima da ne glasaju

Izvor: S media, 30.Avg.2009, 13:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Poziv poslanicima da ne glasaju

Udruženje novinara Srbije pozvalo poslanike Skupštine Srbije da ne glasaju za Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju, pošto ga smatra nedemokratskim i nelegitimnim aktom, i po načinu predlaganja i po načinu donošenja.

"Zakon je neustavan i antievropski po svojoj sadržini i ne može ostvariti svrhu uredjivanja medijske scene, suprotno neargumentovanim tvrdnjama predlagača", navedeno je u saopštenju UNS.

Poslanici treba sutra da da >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << se izjasne o izmenama Zakona o javnom informisanju oko koga se gotovo dva meseca vodila intezivna polemika u javnosti.

Pored vladajućih Demokratske stranke i G17 plus, koje su saopštile da će glasati za to rešenje, podršku je juče najavila i opoziciona Liberalno demokratska partija.

LDP je saopštila da je "dobila podršku predlagača izmena i dopuna Zakona o informisanju za sve primedbe i zahteve usaglašene sa Nezavisnim udruženjem novinara Srbije i Misijom Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju".

UNS je u saopštenju, medjutim, ocenio da će, "bez autoriteta u stručnoj javnosti, bez utemeljenja u evropskim vrednostima i realnim potrebama i mogućnostima, predložene izmene Zakona o javnom informisanju stvoriti uslove za hajdučko novinarstvo i pogoršanje stanja na medijskoj sceni".

UNS smatra da je predlagač zakona potcenio opasnost takvog razvoja dogadjaja i apeluje na poslanike da prilikom glasanja imaju svest o sopstvenoj odgovornosti za posledice svoje odluke i da ne dozvole nametanje ovog rdjavog zakona koji će, makar i ako bude kratkog veka, obrukati Srbiju.

Socijalistička partija Srbije i Stranka penzionera, koje su u vladi su najavile da će biti uzdržane, dok je još jedan član te koalicije, Jedinstvena Srbija kazala da će glasati protiv predloga zakona, kao i opozicione Demokratska stranka Srbije, Nova Srbijas, Srpska radikalna stranka i Srpska napredna stranka.

Da bi predlog zakona bio usvojen neophodno je da taster "za" pritisne više od polovine prisutnih poslanika, pa je tako, ukoliko u sali bude svih 250 narodnih predstavnika, potrebno da za njega glasa 126.

Lider Demokratske zajednice vojvođanskih Mađara Pal Šandor pozvao poslanike Saveza vojvođanskih Mađara da glasaju protiv izmena Zakona o javnom informisanju i protiv Zakona o savetima nacionalnih manjina.

Podsećajući da su nevladine orgaizacije i stranke vojvođanskih Mađara pozvale SVM da glasa protiv, Šandor je naveo da Zakon o savetima ne ispunjava ranije dogovorene standarde, „a glasanje za Zakon o informisanju je jednostavno sramota koja će se pamtiti”.

Kritikujući izjavu Borisa Tadića da izbori „nisu rešenje”, lider DZVM je predsednika Srbije optužio da je „krenuo stopama Slobodana Miloševića”. „To je onaj Boris Tadić koji se ispod slike Zorana Đinđića slavodobitno ljubi sa Ivicom Dačićem. Da nije strašno, bilo bi komično! Šta bi rekao Zoran Đinđić, da se kojim slučajem probudi i vidi svoje naslednike”, naveo je Pal Šandor.

Lider DZVM je podsetio na obećenja Demokratske stranke i njenog lidera da će do decembra 2008. predložiti zakon o imovini AP Vojvodina i imovini lokalnih samouprava, založiti se za donošenje zakona o restituciji i demacionalizaciji, i da će biti sastavljen poseban birački spisak na osnovu kojeg će se glasati za savete manjina.

Takođe, dogovorena je srazmerna zastupljenost pripadnika nacionalnih manjina u državnim i javnim preduzećima, sudovima, tužilaštvima,policiji i drugim organima državne uprave, kao i da će se putemgarantovanih mesta obezbediti ulazak predstavnika manjina u skupštineSrbije i Vojvodine.

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.