Izvor: Blic, 29.Okt.2002, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Povelja se (ne) može usvojiti u roku
Povelja se (ne) može usvojiti u roku
BEOGRAD - Način izbora poslanika u parlament buduće državne zajednice i dalje deli članove Komisije za izradu ustavne povelje i posle sastanka na kojem se pojavio novi predlog na kome treba bazirati najviši akt buduće državne zajednice. To neizvesnim čini i usvajanje ovog dokumenta do 7. novembra, što je uslov da bi SRJ bila primljena u Savet Evrope. Portparol visokog predstavnika Evropske unije Kristina Galjak izjavila je da >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << EU pozdravlja svaki korak usvajanja ustavne povelje buduće državne zajednice Srbije i Crne Gore. Komentarišući predlog da se najpre usvoji ustavna povelja, a zatim definiše način izbora poslanika u parlament državne zajednice, Galjak je naglasila da bi bilo najbolje usvojiti dokument iza kojeg će stajati svi politički subjekti u Crnoj Gori i Srbiji. Prema njenim rečima, EU bi volela da ustavna povelja bude usvojena pre nego što SE početkom novembra odluči o prijemu SRJ u ovu organizaciju.
Član Komisije iz redova srpskog parlamenta i kopredsednik potkomisije Boško Ristić na nedavno održanoj sednici Komisije podneo je predlog koji ne predviđa konkretno definisanje pitanja izbora poslanika u budući parlament, već predviđa da se to pitanje definiše po usvajanju povelje. Kopredsednici potkomisije za izradu ustavne povelje tim povodom trebalo bi da se sastanu danas u Podgorici.
- Predlog podrazumeva nešto što je rezultat svih dosadašnjih dogovora o izgledu buduće državne zajednice. On je iskaz realnosti, a ne želja. Pravno je moguće kritikovati ovaj dokument, ali smatram da bi nas svaki ulazak u detalje udaljio od postizanja sporazuma - smatra Ristić. On naglašava da on nije autor teksta koji se u subotu pojavio pred članovima Ustavne komisije, već da je on rezultat kako platforme DOS, tako i pregovora sa DPS, ali i nedavnih konsultacija sa Havijerom Solanom i predstavnicima Venecijanske komisije. Ristić je naglasio da očekuje i da sa 'saveznog nivoa dođe opstrukcija', objašnjavajući da ako dođe do usvajanja povelje 'između ostalog i SNP gubi svoje dosadašnje pozicije'.
- U crnogorskom parlamentu će biti verifikovani mandati na vreme i povelja može biti usvojena, a u srpskom parlamentu postoji, bez obzira na iščekivanje odluke Ustavnog suda Srbije, sastav parlamenta koji može da usvoji povelju, što su sve preduslovi da imamo ustavnu povelju do početka novembra - tvrdi Ristić. Kopredsednik komisije Dragoljub Mićunović za 'Blic' je istakao da Ristićev predlog predstavlja 'neku vrstu akrobatike proizašle iz dogovora u četiri oka'.
- Ovaj papir koji je dostavio Ristić može do kraja da bude i totalno izmenjen, tako da u ovom trenutku ne znači ništa. To je samo još jedan trik kojim se papir koji je stigao iz saveznog MUP predlaže kao rešenje. Taj papir uopšte nije razmatran na potkomisiji. Sada smo u delikatnoj situaciji i potreban je najširi mogući politički dogovor, a ne dogovaranje u četiri oka. Demokratski način je da poslanici budu birani neposredno, ali, u svakom slučaju, način izbora neposredan ili posredan mora biti jednoobrazan u obe članice - rekao je Mićunović.
Srđan Sikimić, član Ustavne komisije, smatra da je tekst pravno nedorečen, naglašavajući da ima primedbe na 18 članova. - Nije tačno da se raspravlja samo o izboru poslanika. Sporne su i odredbe o nadležnosti buduće državne zajednice i njenog suda, nije do kraja izvedena odgovornost ministara i nije jasno utvrđena procedura za usvajanje ustavne povelje - analizira Sikimić. On ne veruje da se ustavna povelja može usvojiti do 7. novembra.
- Postojeći odnos snaga je takav da nema mogućnosti da se usvoji ni posredan ni neposredan izbor poslanika. Rešenje koje ću ponuditi ogleda se u postojanju poverenika iz obe članice koji će birati poslanike za budući parlament, ali će oni morati da se biraju neposredno, tako da to predstavlja neku kombinaciju oba rešenja - kaže Sikimić.
Miodrag Isakov, član Ustavne komisije, ističe da predlog koji je podneo Ristić predstavlja predlog najbliži kompromisu.
- Ukoliko bi posredan način poslanika podrazumevao i to da kada budu izabrani oni raspolažu svojim mandatima a ne parlamenti koji su ih izabrali, to rešenje bi bilo prihvatljivo. Možda je najbolje da se usvoji formulacija da izbori moraju biti izraz neposredne volje građana, a da se moraju istovetno regulisati u obe članice nove državne zajednice u skladu sa demokratskim standardima - smatra Isakov. On naglašava da bi usvajanje povelje bez ikakve odredbe o načinu izbora poslanika značilo i nestanak sadašnje države samim tim što ne bi bilo moguće konstituisati parlament nove državne zajednice. N. M. Jovanović Ovo je 21. vek
Ristić ne smatra važnim to što je predlog koji je podneo u stvari bio faksimil iz čijeg se zaglavlja može zaključiti da je stigao iz Saveznog ministarstva policije na čijem čelu je potpredsednik DS Zoran Živković.
- To nije važno jer je i Živković kao potpredsednik DS učestvovao u pregovorima i sa DPS, ali i sa predstavnicima Venecijanske komisije. Kod njega na disketi bio je tekst povelje u koji su posle dodate i sugestije Solane i predstavnika Venecijanske komisije, a ona je ostala kod njega u kabinetu. Odatle je poslat faks i otuda zaglavlje, ali tu nema ničega senzacionalnog, ipak je ovo 21. vek - smatra Ristić. Omeragić: Fale dve glave
NOVI PAZAR (FoNet) - Koalicija 'Lista za Sandžak' ocenila je kao presedan činjenicu da je Ustavnoj komisiji dostavljen tekst čiji autor nije poznat, javlja Sanapress.
- To je bila komediografska sednica, ali je najveći presedan bio taj što predlog, čiji autor nije poznat, nije imao devetu i desetu glavu - rekao je Bajro Omeragić, stručni konsultant člana Ustavne komisije Esada Džudževića. Omeragić je ocenio da se nije radilo po poslovniku i da je cela situacija tragična i da predstavlja 'politički cirkus'.





