Izvor: B92, 29.Sep.2010, 17:41 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Potvrđena kazna Branimiru Glavašu
Sarajevo -- Prvostepeno veće Suda BiH potvrdilo je kaznu Branimiru Glavašu od osam godina zatvora.
Ta kazna mu je pravosnažno izrečena 2009. godine u Županijskom sudu u Zagrebu zbog komandne odgovornosti za zločine nad Srbima u Osijeku, u Hrvatskoj, 1991. godine.
Odbrana Branimira Glavaša najavila je žalbu na tu odluku. Sud BiH je odredio da pritvor Glavašu može trajati najduže devet meseci ili do nove odluke suda.
Glavaš, koji je uhapšen >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sinoć u svojoj kući u hercegovačkom selu Drinovci, ima državljanstva BiH i Hrvatske. On je pobegao u BiH u maju 2009. godine, uoči izricanja prvostepene presude u Županijskom sudu u Zagrebu.
Ministarstvo pravosuđa Hrvatske je nedavno uputilo vlastima BiH zahtev za izvršenje zatvorske kazne Branimira Glavaša, osuđenog u Hrvatskoj na osam godina zatvora zbog ratnih zločina nad Srbima u Osijeku 1991. godine.
BiH i Hrvatska su u februaru ove godine potpisale Sporazum o međusobnom izvršenju sudskih odluka u kaznenim stvarima. Tim sporazumom se onemogućava osobama sa dvojnim državljanstvom da se skrivaju u drugoj zemlji u kojoj nisu osuđene.
Kako su saopštili Glavaševi advokati, on će se povinovati svim zakonima u BiH, i spreman je da služi kaznu u BiH ukoliko Sud BiH potvrdi presudu Hrvatske.










