Izvor: Politika, 30.Jun.2011, 23:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Poslanike neće zaštititi imunitet od zakona
Administrativni odbor srpskog parlamenta izjasniće se u utorak, 5. jula, o zahtevu pravosudnih organa za ukidanje imuniteta nekolicini poslanika, među kojima je njih sedam, koji se terete za vrlo ozbiljna krivična dela kao što su zloupotreba službenog položaja, nesavesno lečenje sa smrtnim ishodom i nasilje u porodici. Odbor je trebalo juče da raspravlja o ovoj temi, ali je sednica odložena. Nenad Konstantinović, predsednik ovog tela, kaže za „Politiku” da u odlaganju „nema nikakve >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << teorije zavere, prosto u utorak ćemo imati siguran kvorum za odlučivanje”.
Konstantinović je rekao da je Branko Ružić, šef poslaničke grupe SPS–JS i član odbora, na službenom je putu i dodao „ne želim da počnem sednicu, pa da ostanem bez kvoruma za odlučivanje, sa Ružićem će kvorum biti osiguran”. On nije želeo ništa detaljnije da kaže o zahtevima koji su stigli, „sve ćete znati u utorak, a tada ću moći da odgovorim na sva pitanja”. Na naše pitanje zašto se odbor do sada nijednom nije izjašnjavao o imunitetima, Konstantinović odgovara da je bilo potrebno dobiti svu neophodnu dokumentaciju za sve slučajeve. Prema njegovim rečima, odbor treba da se izjasni o 22 zahteva za ukidanje imuniteta po osnovu optužbi za klevete i uvrede i sedam za teža krivična dela.
Ko su poslanici koji će biti na tapetu Administrativnog odbora, niko, zvanično, neće da kaže. Njihova imena ne znaju ni članovi odbora iz vladajuće koalicije. Oni, kako tvrde, nisu znali ni da postoje zahtevi pravosudnih organa za ukidanje imuniteta. Momo Čolaković, šef poslaničke grupe PUPS-a, kaže za „Politiku” da je o postojanju zahteva saznao iz medija, te da je tražio da vidi spisak poslanika o kojima će se raspravljati, ali mu je rečeno da će imati „uvid u spisak u utorak, pre sednice odbora”. Esad Džudžević (KZES), član odbora tvrdi da „pojma nije imao da postoje neki zahtevi za ukidanje imuniteta, niko mi to nije pominjao”.
Prema nezvaničnim informacijama, na spisku onih kojima se traži oduzimanje imuniteta za teža krivična dela su, između ostalih: Momir Marković (SRS) (zloupotreba službenog položaja), Gordana Paunović-Milosavljević (SRS) (primanje mita u zdravstvu), Momčilo Duvnjak (SRS) (pritisak na službeno lice), Dragan Aćimović (SRS) (falsifikovanje isprave), Predrag Mijatović (SNS) (nesavesno lečenje) i Šerif Hamzagić (URS) (saobraćajni prekršaj). Pokušali smo juče da od „optuženih” dobijemo izjave, ali nekima je telefon bio ceo dan isključen, a neki nisu odgovarali na pozive.
Kako se nezvanično saznaje, Gordana Paunović-Milosavljević, predsednik skupštinskog Odbora za ravnopravnost, tereti se za primanje mita od 150 evra. Što se Momira Markovića tiče, on je posle 5. oktobra jedno vreme proveo u pritvoru zbog optužbi za zloupotrebu službenog položaja u vreme kada je bio direktor javnog preduzeća „Poslovni prostor” u Zemunu, a na teret mu se stavljalo da je bez konkursa zaposlio 78 osoba po partijskoj i rođačkoj liniji. Marković je pušten da se brani sa slobode, a nešto kasnije je postao poslanik što mu je omogućilo da se pozove na imunitet, pa sudski postupak nije mogao da bude nastavljen. O ovom slučaju se povremeno moglo čuti u skupštinskim raspravama, a pominjali su ga Markovićevi politički protivnici, međutim, on je uvek odgovarao da ga progone „zbog partijske pripadnosti”. I svoje pozivanje na imunitet je objašnjavao tako što je tvrdio da ne bi imao pošteno suđenje. Juče nismo uspeli da razgovaramo sa Markovićem baš kao ni sa ostalim njegovim kolegama.
Prema nezvaničnim informacijama, Momir Marković se u dva slučaja pozvao na imunitet, a za jedno od dela za koje se tereti tvrdio je da će doneti dokaz da je slučaj zastareo. Nezvanično se saznaje i da je Predrag Mijatović (SNS) dostavio dokaz da je slučaj za koji se tereti zastareo.
Odbor će, u svakom slučaju, o zahtevima odlučivati u utorak, a u njegovoj nadležnosti je samo da preporuči Skupštini Srbije da uspostavi ili ukine imunitet, a ona donosi konačnu odluku. Kad će parlament doneti odluku ne zna se, jer ni u jednom aktu koji se bavi imunitetom nigde ne piše u kom roku to mora biti učinjeno, baš kao što ne postoji rok u kojem odbor mora da se izjasni. Zanimljivo je, međutim, da su se poslanici uvek „trenutno” izjašnjavali o zahtevima za ukidanje imuniteta sudijama. Bilo je slučajeva da su zakazivane vanredne sednice ovim povodom, usred leta, a njima su prisustvovali vlast i opozicija i donosili odluku o ukidanju imuniteta bukvalno za minut.
M. Čekerevac
objavljeno: 01.07.2011.