Izvor: Glas javnosti, Tanjug, 21.Maj.2010, 07:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Poslanici saglasni da zaposlenima u DRI treba povećati plate

BEOGRAD - Poslanici svih stranaka u republičkom parlamentu juče su se saglasili  da zaposlenima u Državnoj revizorskoj instituciji (DRI) treba da budu povećane plate, ali su izneli različita mišljenja oko toga kolika razlika treba da bude između plata predsednika Saveta te institucije i ovlašćenog državnog revizora.

Predlogom izmena i dopuna Zakona o DRI, koji je podnelo sedam članova skupštinskog Odbora za finansije iz redova poslaničkih klubova "Za evropsku Srbiju", SPS-JS, >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << G17 plus i Saveza vojvođanskih Mađara, predviđeno je da osnovna plata predsednika saveta te insititucije bude u visini osnovne plate ovlašćenog državnog revizora, uvećana za 30 odsto.

Poslanici ZES i SPS, kako su u raspravi naveli, smatraju da je to adekvatan iznos u ovom trenutku, G17 plus, radikali i D S S smatraju da ta razlika treba da bude 50 odsto, a naprednjaci 40 odsto, što je i stav Vlade Srbije koja je usvojila amandmana SNS.

LDP, takođe, smatra da plate trebaju da budu povećane, ali su zatražili objašnjenje iz vladajuće većine zašto je Vlada Srbije prihvatila rešenje prema kome će plata predsednika Saveta DRI biti veća za 40 odsto u odnosu na platu ovlašćenog revizora, a ne predloge drugih stranaka.

Poslanici te stranke su mišljenja da će povećanjem primanja zaposlenima u DRI ta institucija biti ojačana, posle čega će davati bolje izveštaje o trošenju sredstava iz republičkog budžeta.

Poslanici ZES su istakli da su spremni da učine sve kako bi DRI prerasla u ozbiljnu, samostalnu i odgovornu instituciju, ali da povećanje plata nije jedini preduslov za to, već i stručnost i znanje i da zaposleni budu imuni na korupciju.

"Ne postoji mogućnost da država plati onoliko koliko neki pojedinci mogu da ponude ako je njihov interes neuporedivo veći. Procenat od 30 odsto je adekvatan i on može da omogući da se u DRI zaposle kvalitetni pojedinci koji znaju taj posao. U toj instituciji treba da rade kvalitetni I stručni ljudi I imuni na korupciju", rekla je šefica poslanika ZES Nada Kolundžija.

Socijalisti su istakli da je osnovna ideja predloženih izmena da se neutrališe prvo ograničenje koje je izneto u izveštaju revizora, a to je nedostatak revizora usled malih zarada, te naveli da je predlog povećanja za 30 odsto, ceneći trenutnu ekonomsku situaciju, optimalno rešenje.

Radikali su izneli mišljenje da bi rad DRI bio obezbeđen u potpunosti ukoliko bi došlo do povećanja za 50 odsto, sa čim su se složili i poslanici D S S, koji su naveli da bi do povećanja plata trebalo da dođe glasovima svih poslanika.

Predloženim izmenama i dopunama Zakona o DRI takođe je predviđeno da potpredsednik i članovi imaju pravo na osnovnu platu u visini od 90 odsto od osnovne plate predsednika saveta.

Poslanici su razmotrili amandmane na sve zakonske predloge koji su na dnevnom redu četvrte sednice prolećnog zasedanja parlamenta, koja je počela 5. maja, čime su iscrpeli sve tačke.

Nastavak na Glas javnosti...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.