Poslanici pitali o Vojvodini

Izvor: B92, 08.Nov.2012, 14:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Poslanici pitali o Vojvodini

Beograd -- Poslanici LDP i LSV pitali su predstavnike vlade kada će na dnevni red Skupštine doći izmene Zakona o budžetskom sistemu koje je predložila skupština Vojvodine.

Poslanici LDP-a su, u delu sednice parlamenta kada poslanici imaju pravo da traže informacije od predstavnika vlasti, pitali Vladu Srbije da li će i kada će stići na dnevni red predlog za dopunu Zakona o budžetskom sistemu, navodeći da je praksa u Srbiji u poslednjih 20 godina da republički parlament ne >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << raspravlja o predlozima koji dolaze iz pokrajine.

"Od 1990. godine nijednom republički parlament nije raspravljao o predlogu zakona koji bi stigao iz pokrajinske skupštine i to je pokazatelj kako se republička skupština odnosi prema pokrajini", rekla je poslanica LDP Judita Popović.

Ona je ocenila da se takvim ponašanjem republičke vlasti pokrajina ponižava kako u finansijskom smislu, tako i time što se ne uzima ozbiljno ono što predlažu pokraijinski organi i institucije.

"To je ozbiljno narušavanje autonomije Vojvodine”, naglasila je Popovićeva, koja je upitala čime se vlada rukovodila kada je odlučila da više ne učestvuje u finansiranju festivala “Egzit”, da li je razlog to što se taj festival održava “u glavnom gradu Vojvodine u Novom Sadu”.

Ona je kritikovala i to što se u mnogim gradovima u Srbiji, kako smatra, poništava volja birača time što dolazi do prekomponovanja vlasti po ugledu na republičku.

Predstavnica LSV je pitala kada će predlog vojvođanske skupštine za izmene Zakona o budžetskom sistemu doći na dnevni red parlamenta, a šefica poslanika LSV je predsednika Skupštine Nebojšu Stefanovića pitala kada će održati konsultacije sa šefovima poslaničkih grupa u tom cilju.

Poslanica Aleksandra Jerkov je rekla da postojeći zakon koji je republički parlament usvojio pri donošenju rebalansa budžeta za ovu godinu nije u korist Vojvodine i njenih građana, pa je važno da izmene koje je predložila pokrajina budu usvojene pre donošenja budžeta za narednu godinu.

Ona je objasnila da bi, ukoliko budu bile usvojene izmenaetog zakona, budžet Vojvodine bio veći za 18 milijardi, odnosno iznosio bi oko 75,5 milijardi dinara, dok bi prema postojećem zakonu bio oko 57 milijardi dinara. Jerkovljeva je rekla da će ta stranka, ukoliko budžet bude usvojen bez izmena Zakona koje je vojvođanska skupština predložila, podneti zahtev za ocenu ustavnosti budžeta.

“Ustav garantuje Vojvodini sedam odsto budžeta, a ne sedam odsto poreskih prihoda, kako predviđa zakon koji je skupština ranije usvojila", rekla je Jerkovljeva.

Poslanici D S S ukazali su na to da se danas navršava šest godina od donošenja Ustava Srbije i ocenili da je prethodna vlast kršila Ustav, posebno po pitanju teritorijalnog integriteta, što je, kako smatraju, nastavila i aktuelna vlast. Poslanik te stranke Milan Lapčević je rekao da su pred Ustavom i zakonom svi građani jednaki i da je nedopustiva svaka diskriminacija građana i naveo da se na različit način tretiraju radnici koji su tokom tranzicije ostali bez posla, a nisu se žalili Sudu za ljudska prava u Strazburu, od onih koji su pred tim sudom dokazali svoja prava.

On je objasnio da je vlada, nakon što je taj sud presudio u korist radnika, donela uredbu kojom ih je za njihova potraživanja uputila na Agenciju za privatizaciju, pa se postavlja pitanje šta je s radnicima koji se nisu žalili.

Lapčević je upitao vladu i premijera Ivicu Dačića i ministra finansija Mlađana Dinkića kako će biti tretirani radnici koji se nisu obratili sudu u Strazburu, ali i kako vlada namerava da isplati zaostale zarade.

Poslanik kluba SNS Miodrag Linta pitao je dokle se stiglo sa sprovođenjem sporazuma o sukcesiji koji je potpisan 2001. godine, a koji je nakon ratifikacije u parlamentima zemalja potpisnica stupio na snagu 2004. godine.

Poslanike Saveza vojvođanskih Mađara zanimalo je da li će rok za kupovinu subvencionisanog dizel goriva za poljoprivrednike biti produžen, a SPO kada vlada planira da aktivira rad Kancelarije za dijasporu.

Demokrate su pitale ministarku zdravlja Slavicu Đukić Dejanović da li je tačno da je izmenama pravilnika u zdravstvu uskraćeno pravo na lečenje članova porodica poljoprivrednika i preduzetnika, koji nisu izmirili obaveze.

Poslanici su prešli na debatu o izboru Saveta guvernera Narodne banke Srbije i direktora Uprave za nadzor nad finansijskim institucijama.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.