Poslanici o privatnom obezbeđenju, polemika SNS i SDS

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 06.Maj.2015, 08:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Poslanici o privatnom obezbeđenju, polemika SNS i SDS

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je danas da postoji određena nezainteresovanost privatnog sektora za sprovođenje obuke za službenike privatnog obezbeđenja i da od 29 ovlašćenih privatnih lica obuku sprovodi svega šest.

"Na osnovu do sada izdatih ovlašćenja za sprovođenje obuke i procenjenih kapaciteta, ako se obuka obavlja postojećim tempom, možemo očekivati da do januara 2016. godine 32.000 kandidata prođu tu obuku", rekao je Stefanović, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << predstavljajući poslanicima izmene Zakona o privatnom obezbeđenju.

U obrazloženju zakona navedeno je da je MUP do sada doneo 17 rešenja o davanju ovlašćenja pravnim licima i preduzetnicima za sprovođenje stručne obuke, a da je dobilo 27 zahteva.

Predloženim izmenama, kako je objasnio, pomera se rok, koji ističe 5. juna, da pravna i fizička lica i pravna lica, koja obavljaju poslove privatnog obezbeđenja, usklade svoj rad za odredbama tog zakona.

Predloženim rešenjima precizirano je da se taj rok produži na 1. januar 2016. godine, čime će se, navela je Vlada Srbije, izbeći negativne posledice po rad i omogućiti nesmetano funkcionisanje organa nadležnih za nadzor nad primenom zakona.

Ministar je podsetio da je Zakon o privatnom obezbeđenju usvojen u decembru 2013. godine, da je tada prvi put posle 20 godina uspostavljen normativni okvir za uređenje te materije, kao i da se MUP posle njegovog donošenja uspešno nosio sa svim izazovima koji su dolazili sa implementacijom tog zakona.

"Nadležni organi intenzivno rade na obezbeđivanju pune primene zakona. MUP je doneo šest pravilnika u toj oblasti, uređeno je i važno pitanje upotrebe sredstava prinude, ta tema je zaokružena sa nedvosmislenim pravilima, uređeno je pitanje uniformi, stvoreni uslovi za izdavanje licence, obrazovane su nove organizacione jedinice za kontrolu primene zakona...", rekao je Stefanović.

Predloženim izmenama je predviđeno i da se iz objekata koji se štite po Zakonu o privatnom obezbeđenju izuzmu objekti čiju zaštitu obavljaju državni organi, odnosno čija je zaštita uređena propisima iz oblasti odbrane.

Takođe, zakonskim izmenama, čije je donošenje predloženo po hitnom postupku, propisuje se da se za izdavanje legitimacije službenika obezbeđenja naplaćuje taksa koju će propisati ministar.

Poslanici u okviru objedinjenog načelnog pretresa razmatraju u ratifikaciju sporazuma Vlade Srbije i Saveta ministara Albanije o uzajamnom priznavanju vozačkih dozvola.

SNS i SDS o Šariću, Beogradu na vodi, odgovornosti...

Poslanici SNS i SDS vodili su danas oštru polemiku u skupštinskoj sali o tome ko je zaslužan za hapšenje Darka Šarića i kolika je u stvari investicija u projekat “Beograd na vodi", a raspravljalo se i ko je od ministara i zvaničnika iz ove i prethodnih vlada za šta odgovoran.

Pošto su poslanici SDS izneli niz kritika na račun rada kabineta premijera Aleksandra Vučića, pored ostalog i da investicija u “Beograd na vodi” nije onolika kolika je najavljivana, iz SNS su postavili pitanje odgovornosti zašto Šarić nije uhapšen za vreme mandata Borisa Tadića.

Ministar Stefanović je kazao da je Šarić uhapšen pošto je SNS došla na vlast, i da je za to prvenstveno zaslužan premijer Vučić.

“Šarić nije bio uhapšen dok se Vučić za to nije pobrinuo”, rekao je Stefanović i dodao da su za vreme mandata ove vlade mnogi sudski postupci započeti za ljude “koji su bili ugledni građani i investitori, a svi su znali kakva krivična dela su učinili”.

Prethodno je šef poslaničke grupe SDS Marko Đurišić upitao “gde je Šarić danas i ko ga je optužio”, dok je zamenik šefa poslaničke grupe SNS Aleksandar Martinović naveo da je Šarićevim novcem dokapitalizovana “Metals banka” i političkom odlukom Bojana Pajtića pretvorena u Razvojnu banku Vojvodine.

Đurišić je između ostalog naveo i da su Izmene Zakona o privatnom obezbeđenju, o kojima parlament danas raspravlja, prava slika rada vlade u prethodnih godinu dana jer, tvrdi, taj akt na pravi način oslikava “kako vlada radi, odnosno ne radi”.

“Kada se ubaci u statistiku, verovatno će to biti još jedan reformski zakon, koji je kao i 60 odsto drugih zakona predložen da se usvoji po hitnom postupku, jer neko nije uradio svoj posao”, naveo je Đurišić koji smatra i da izmene navedenog zakona pokazuju da se vlada ne bori za bolje uslove poslovanja i ekonomski rast.

Đurišić je upitao i da li je ministar Stefanović otkrio ko je napao novinara Davora Pašalića ili se bavio zaštitnikom građana i slučajem koji se dogodio pre 22 godine.

Kako smatra, rezultati vlade koju je nazvao lažljivom, su više nezaposlenih i manje plate i penzije, a tvrdi i da je vlast iznosila neistine o “Beogradu na vodi” da će taj projekat biti završen za četiri godine i da je to investicija od 3,5 milijardi evra.

Ministar Stefanović je, sa druge strane, podsetio na Zakon o privatizaciji i Zakon o radu koji su doneti za vreme vlasti DS, a zbog kojih je, kako tvrdi, oko 400.000 ljudi ostalo bez posla, a firme otišle u stečaj ili propale.

Stefanović je rekao i da će nadležni raditi na tome da utvrde ko je opljačkao građane, ali i Razvojnu banku Vojvodine.

Odgovarajući na Đurišićeve navode u vezi sa izmenama Zakona o privatnom obezbeđenju i pomeranju rokova, Stefanović je rekao da od 2000. do 2013. godine nije napisan nijedan član o toj materiji što pokazuje koliko je odgovorna bila tadašnja vlast.

“Nula rečenica, nula zakona koji su se bavili ovom materijom. Mi smo se bar potrudili da posle 155 meseci vašeg nerada sa nultim rezultatima u toj oblasti donesemo zakon”, rekao je Stefanović Đurišiću.

Đurišiću je replicirao i šef poslanika SNS Zoran Babić koji je govorio o odgovornosti nekadašnjeg predsednika države Borisa Tadića, a sada lidera SDS.

“Kada Tadić priča o moralu mislim da se svim ljudima u Srbiji podigne kosa na glavi. Gde je odgovornost Tadića za obećanih 200.000 radnih mesta, gde je moral Tadića za to što za 12 godina nije uspeo da otkrije odgovorne za ubistvo Slavka Ćuruvije… Tadić je trčao maraton, a vi ste ministre trčali za otmičarima dece,”,rekao je između ostalog Babić.

U raspravu se uključio i Martinović koji je, na Đurišićevo pitanje o tome ko je pokrao izbore 2012. godine, rekao da su to uradili “žuti, koji su pokrali sve izbore od 2000. godine”.

Martinović je rekao i da “niko ne sme da pomene da se u stanu zaštitnika građana desila nasilna smrt”. Sa druge strane, naveo je, Stefanović se postavlja kao meta, pa se između ostalog izmišlja da je prepisao doktorat.

U Skupštini Srbije je nakon polemike, određena pauza da bi se situacija “smirila”.

Parlament je juče započeo novu sednicu, a završio je objedinjen načelni pretres o predloženom zakonu o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku, dopunama Zakona o sudijama, kao i o potvrđivanju Protokola broj 15 kojim se menja Konvencija za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda i sporazuma vlada Srbije i Rusije o uzajamnoj zaštiti tajnih podataka.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.