Portret bez rama: Maja Gojković

Izvor: Politika, 26.Apr.2014, 22:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Portret bez rama: Maja Gojković

Predsednica bez dlake na jeziku

Iako na političkim kladionicama nije važila za favorita za izbor na formalno drugi položaj u državi, bivša gradonačelnica Novog Sada, čim je sela u stolicu skupštinskog spikera, poručila je da će razvijati demokratiju i toleranciju i će svi poslanici biti jednaki u pravima i obavezama.

Ali, novoizabrana predsednica Narodne skupštine Maja Gojković (194 glasa), odmah je objasnila da to ne znači da skupštinske debate moraju >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << biti smirene: „Nisam zagovornik toga. Mogu biti veoma žestoke, jer su nas građani birali da radimo za njih i u njihovu korist i da iznosimo njihova različita mišljenja. Parlament je pravo mesto za to, a ne ulica.”

Tako je predsednica parlamenta, na kritike koje su joj demokrate uputile, uzvratila Draganu Đilasu da se neće izvinjavati zbog obećanja da će iskoreniti kriminal i korupciju i posavetovala lidera DS-a da bolje prouči poruke koje je upućivala tokom predizborne kampanje.

Gojkovićeva ima dug poslanički staž, a parlamentarci je pamte po britkom jeziku. Da nema dlake na jeziku, pokazuje i replika Zoranu Živkoviću, po kojoj je ostala upamćena: „Da, gospodine Živkoviću, ja još mogu da oslabim, ali ti ne možeš da transplantiraš mozak.”

Predsednica parlamenta ušla je u visoku politiku početkom devedesetih godina dvadesetog veka, kao član Narodne radikalne stranke, koja se uključila u Srpsku radikalnu stranku, u kojoj je bila sekretar i kasnije potpredsednik. U martu 2008. razišla se s radikalima i politički preživela jer je Grupa građana Maja Gojković na lokalnim izborima u Novom Sadu imala osam odbornika. U jesen 2008. godine osnovala je Narodnu partiju, koja je 2010. bila na izbornoj listi Ujedinjenih regiona Srbije, i izabrana je za jednog od dva poslanika ove stranke. Krajem 2012. godine odlučila se da svoju stranku priključi Srpskoj naprednoj stranci.

U septembru 2004. godine postala je prva žena na čelu Novog Sada. Ipak, njeno rukovođenje Srpskom Atinom ostaće upamćeno po aferi s autobuskom stanicom, koju je Evropski parlament ubrojao među pet najvećih korupcionaških afera u Srbiji. Gojkovićeva zvanično nije odgovorna, iako je kao gradonačelnica potpisala ugovor o izgradnji nove stanice, koja nikada nije proradila. Ceh je platio grad Novi Sad, koji će vlasniku ATP „Vojvodina” Iliji Deviću platiti više stotina miliona dinara.

Maja Gojković rođena je 22. maja 1963. u Novom Sadu. U rodnom gradu završila je osnovnu, pa srednju pravno-birotehničku školu i Pravni fakultet. U porodičnoj Advokatskoj kancelariji „Gojković”, zaposlila se 1989. godine. Tečno govori engleski i nemački. Godinu dana provela je na Geteovom institutu. Voli da sluša Stinga i Frenka Sinatru. Uživa u italijanskoj kuhinji. Završila je nižu baletsku školu, a nekada je maštala i o tome da postane dirigent. Obožava sport i voli da skija.

Dejan Spalović

objavljeno: 27.04.2014

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.