Portret bez rama: Dušan Bajatović

Izvor: Politika, 01.Dec.2012, 22:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Portret bez rama: Dušan Bajatović

Gde su problemi, tu sam ja

Mada ga „Amorove strele” retko, kako kaže, pogađaju, jedna zvana „Azotara” mogla bi ga ozbiljno raniti.

Dušan Bajatović, generalni direktor „Srbijagasa” (pre četiri dana ponovo izabran na ovu funkciju), potpredsednik SPS-a, poslanik u Skupštini Srbije, poslednjih dana predmet je spekulacija da se protiv njega vodi istraga u vezisa „Azotarom Pančevo” i malverzacijama pri preprodaji pozajmljene merkantilne pšenice, čime >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << je ova firma oštećena za 18 miliona evra.

Ovaj strastveni lovac, na insinuacije o hapšenju, kaže: „Moj najveći problem je što sam se mešao u svoj posao. Šta god da se desi, neću se pozivati na poslanički imunitet, to nije moj stil. Ko se ogrešio o zakon, treba da bude kažnjen”.

Čime će, međutim, opravdati sumnjive trgovinske transakcije – prodaju pšenice po znatno nižoj ceni od nabavne, Bajatovića bar za sada, mnogo ne brine. Tvrdi da pare nisu namerno izvučene te, kada se radi sa berzanskom robom,da može i da se dobije i da se izgubi. „Jedino je važno da ’Azotara’ danas radi i da radnici primaju plate”, kaže prvi čovek „Srbijagasa” i naglašava da je „Azotara” u celom poslu zaradila.

Tajkun državnih preduzeća, kako sebe u šali zove, postao je u času kada je vlada procenila da bi upravo on mogao da bude spasilac većine posrnulih državnih firmi. Da se pokazao uspešnim u vođenju ovih preduzeća potvrđuju i prve čestitke koje je dobio ni manje ni više nego od Mirka Cvetkovića.

Tadašnji premijer je kao primer uspešne prodaje naveo „Srpsku fabriku stakla” u Paraćinu, koju je prethodno preuzeo „Srbijagas”, i istakao da će zahvaljujući Bajatovićevom angažmanu na sličan način biti rešeni problemi „Azotare” i kombinata MSK u Kikindi.

Iako tvrdi da „gde su problemi tu sam ja”, bar kada je reč o gasu, s Bajatovićem nema zime. Ne samo što će stanovi i toplane koji troše gas biti topli i ove zime, i pored toga što „Srbijagas” ovaj energent isporučuje po ceni nižoj do 30 odsto, i što gas do kraja godine neće poskupeti, već će za koji dan početi i gradnja gasovoda Južni tok kroz Srbiju, gde će Bajatović svečano zabosti prvi ašov.

O tome da on ume s gasom snimljen je prošle zime i spot: „Hvala tebi, Bajatović Dule, svud je toplo, znatno iznad nule. Ima gasa, Srbija ne brine...”

Bajatoviću se svojevremeno stavljalo na dušu i to što je, od kada je na čelu „Srbijagasa”, bez konkursa zaposlio na desetine novih radnika, drugova iz SPS-a, ali i članova porodica Jovice Stanišića i Franka Simatovića.

Po sopstvenom priznanju, zaposlio ih je bez javnog konkursa, uz napomenu da „naši ljudi koji se nalaze u Hagu moraju biti mirni i da im je bitna porodica”.

Mnogima je, od kad je seo u ovu vruću stolicu, bio trn u oku i zbog činjenice da su mu mesečna primanja veća od 10.000 evra, od čega mu je samo nadoknada u „Jugorosgasu” oko 9.000 evra mesečno. Novac od članstva u Upravnom odboru ovog preduzeća donirao je socijalno ugroženim porodicama, što pre njega niko nije činio.

Dušan Bajatović je rođen u Ravnom Selu kod Vrbasa 1967. godine. Diplomirani je ekonomista i inženjer elektronike. Nalazi se na čelu Odbora za odbranu i bezbednost. Patrijarh srpski Irinej dodelio mu je 2011. godine Orden cara Konstantina „za nesebičnu ljubav i revnost prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi”.

Na pitanje zašto je najpoželjniji neženja odgovara: „Sigurno ne zato što sam lep”.

Jasna Petrović

objavljeno: 02.12.2012

Nastavak na Politika...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.