Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 26.Nov.2009, 14:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pop Lazić gađala cipelom predsedavajuću
BEOGRAD - Poslanica Srpske radikalne stranke (SRS) Gordana Pop Lazić skinula je danas u skupštinskoj sali cipelu i bacila je u pravcu stola predsedavajućeg, zbog čega joj je izrečena mera udaljenja i određena je kraća pauza u radu.
Predsedavajuća sednici Gordana Čomić, koja je izrekla meru udaljenja, rekla je da je Pop Lazić time urušila ugled parlamenta i zamolila obezbeđenje da vrati predmet koji je vlasništvo Pop Lazićeve.
I nakon što joj je izrečena >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << mera udaljenja sa sednice Pop Lazić je ostala da sedi na svom mestu u poslaničkoj klupi i posle kraće pauze, dok je Čomićeva pozvala obezbeđenje da sprovede izrečenu meru.
Nešto kasnije, u pratnji šefa poslaničke grupe SRS Dragana Todorovića i nekoliko poslanika iz te stranke Pop Lazić je napustila skupštinsku salu.
Pop Lazić kažnjena sa 32.000 dinara
Administrativni odbor Skupštine Srbije kaznio je sa 32.000 dinara poslanika Srpske radikalne stranke Gordanu Pop Lazić, kojoj je na današnjoj sednici parlamenta izrečena mera udaljenja sa sednice.
Odbor je osudio ponašanje Pop Lazićeve, koja je gađala cipelom predsedavajuću parlamenta Gordanu Čomić, i ocenio da je takav potez neprimeren i nedopustiv u najvišem zakonodavnom telu države.
Predsednik Odbora Nenad Konstantinović je rekao da takvo ponašanje urušava ugled celog parlamenta i da je potrebno osuditi svako takvo ponašanje.
Simboličan čin
Gordana Pop Lazić rekla je da je, bacanjem cipele na predsedavajuću parlamenta Gordanu Čomić, htela da pošalje poruku da se poslanici te stranke ne slažu sa "nasilnim pokušajem" donošenja, kako je ocenila, protivustavnog Statuta i zakona o utvrđivanju nadležnosti Autonomne Pokrajine Vojvodine. Pop Lazić je novinarima u parlamentu rekla da je njen postupak simboličan čin kojim je izrazila neposlušnost i protest zbog vređanja dostojanstva poslanika.
Prema njenim rečima, to predstavlja "dozvoljen i legitiman način protesta poslanika koji predstavlja narod, a koji parlamentu ne može da kaže šta narod misli".
"Poslanici SRS se ne slažu sa načinom rada Skupštine, jer nas predsedavajuća stalno opominje i ne dozvoljava nam da govorimo", rekla je Pop Lazić i dodala da su argumenti koje iznose poslanici te stranke jaki što izaziva "osionost" predsedavajuće.
Ona je objasnila i da ništa ne radi instinktivno već sa namerom i da će istorija pokazati ko je bio u pravu, a javnost će proceniti da li je njen postupak bio opravdan.
"Istorijska" cipela
Šef poslaničke grupe SRS Dragan Todorović rekao je novinarima da su se poslanici SRS nakon poziva obezbeđenja okupili oko Gordane Pop Lazić i da će prvo morati na silu da izbace sve radikale, pa tek onda nju.
Dok se obraćao novinarima, Todorović je u rukama držao cipelu koju je bacila Pop Lazić i istakao da ide da je pokaže delegaciji Kineske asocijacije za međunarodno razumevanje koja je u međuvremenu došla da sa galerije prati sednicu.
Todorović je još rekao da je to druga cipela koja će, posle iračke, ući u istoriju.
Pop Lazić je pre dva dana negodovala što joj, kako je navela, nije omogućeno da govori o povredi Poslovnika jer je predsedavajuća nije primetila da se javila i upitala da li treba da izuje cipelu i da je gađa da bi je primetili.
Prethodno je Čomić oduzela reč zameniku šefa poslaničke grupe SRS Aleksandru Martinoviću zbog, kako je navela, teške povrede Poslovnika jer u svom izlaganju ničim nije potkrepio svoje tvrdnje da je predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović povredila njegovo dostojanstvo.
Kako su naveli radikali, Gordana Pop Lazić bacila je cipelu iz protesta što je Martinoviću izrečena mera oduzimanja reči.
Ko je napisao pismo?
Đukić-Dejanović je rekla da je u raspravi o Predlogu zakona o utvrđivanju nadležnosti i o potvrđivanju statuta Vojvodine provejavala i po neka neistina.
Ona je pročitala pismo episkopa bačkog Irineja povodom navoda poslanika SRS Aleksandra Martinovića da je Sinod SPC uputio pismo parlamentu koje je trebalo pročitati poslanicima pre početka rasprave o statutu Vojvodine, a u kojem je episkop Irinej naveo da se radi o čistom falsifikatu što je krivično delo.
Đukić-Dejanović je navela da je episkop Irinej u pismu koje joj je uputio naveo da se ni u ime Sinoda SPC ni u svoje lično ime nije oglašavao o temi o kojoj skupština raspravlja.
Aleksandar Martinović juče je pročitao pismo koje je predsednici parlamenta Slavici Đukić-Dejanović uputio Sinod SPC pre nekoliko meseci u kom se, kako je naveo, ocenjuje da je taj akt protivustavan i da ima elemenata državnosti.
Nakon kraće pauze, parlament je nastavio raspravu o potvrđivanju statuta Vojvodine.
Čanak: Radikalsko razbacivanje cipelama
Dok su građanke i građani Srbije i goli i bosi, radikali se razbacuju cipelama u Skupštini Srbije pa je teško i zamisliti šta sve rade u lokalnim samoupravama, daleko od javnosti i kamera, saopštio je danas predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Nenad Čanak. "Tražićemo od nadležnih organa da preispitaju zašto je dozvoljen rad stranke koja ne samo da opstruiše parlamentarizam u Srbiji, nego i napore roditelja širom regiona da decu nauče lepom ponašanju", poručio je Čanak.
Ko je organizovao akciju "Patike za Kosovo" organizovaće i akciju "Cipelom na Skupštinu", kao uvod u akciju "Čizmom na demokratiju", smatra Nenad Čanak.
Martinović: SRS ne pristaje na tiraniju nad poslanicima
Zamenik šefa poslaničke grupe Srpske radikalne stranke (SRS) Aleksandar Martinović izjavio je da je poslanica te stranke Gordana Pop - Lazić, spontano danas bacivši cipelu na potpredsednicu Skupštine Srbije Gordanu Čomić, pokazala da SRS ne pristaje na tiraniju koja se sprovodi nad poslanicima.
Martinović je na konferenciji za novinare SRS rekao da je ponašanjem Čomićeve Skupština pretvorena u mesto u kome mora da se ćuti, umesto da bude politički hram slobodne reči i argumentovane civilizovane rasprave.
On je naglasio da poslanici, posebno opozicioni, imaju pravo da izraze sumnje, rezerve, kritičke primedbe na predlog statuta Vojvodine i da će SRS nastaviti parlamentarnu i vanparlamentarnu borbu protiv toga da se na teritoriji Srbije stvara nova vojvođanska država.
Čomićeva je udaljila sa sednice Pop-Lazićevu, koja ju je, reagujući na odluku predsedavajuće da Martinovića opomene zbog negodovanja gađala cipelom, a potom je odredila kratku pauzu.
Martinović se izvinuo episkopu bačkom Irineju, koji je demantovao da je potpisao pismo, koje su pojedini poslanici pročitali na sednici parlamenta, ali je naveo da episkop bački nije demantovao postojanje pisma, koje je autentično i dokaz da postoji mnogo štetnog i opasnog u predlogu statuta Vojvodine.
Martinović je ocenio da je nedopustivo ono što je navedeno u tom predlogu - da Novi Sad bude glavni grad, da postoji Vojvođanska akademija nauka i umetnosti, da Vojvodina ima vladu i predstavništva u inostranstvu.
Ružić: Reč je o nekulturi
Šef poslaničke grupe Socijalistička partija Srbije -Jedinstvena Srbije (SPS-JS) Branko Ružić ocenio je danas da postupak poslanika radikala Gordane Pop Lazić „govori o nivou kućnog vaspitanja i kulture koju određene poslaničke grupe ili poslanici imaju".
Takođe, naglasio je Ružić, to govori i o njihovom odnosu prema Poslovniku, prema parlamentu, a pre svega prema onima koji su ih birali na ta mesta - prema građanima Srbije.
"Smatram da ovo nije manir koji je dobrodošao u srpskom parlamentu. Mislim da je to predstava koju radikali u nedostatku podrške u biračkom telu koriste od slučaja do slučaja", rekao je Ružić novinarima u parlamentu.
Ovde se, naglasio je Ružić, pre svega radi o nekulturi izraženoj na jedan bestijalan način.
Poslanik Liberalno demokratske partije (LDP) Ivan Andrić ocenio je da je sednica na kojoj se nalaze "vojvođanski zakoni" prepuna "negativne energije".
Andrić je rekao da je za takvu atmosferu odgovorna vladajuća većina zbog načina na koji je u skupštinsku proceduru uputila Predlog Statuta Autonomne pokrajine Vojvodine.
On je optužio vladajući većinu da oduzimanjem reči poslanicima sprečava raspravu i da razume njihov revolt zbog toga.
Nikolić: Ne opravdavam ni Pop Lazić ni Čomić
Šef poslaničkog kluba "Napred Srbijo" Tomislav Nikolić izjavio je danas da ne opravdava ponašanje poslanika SRS Gordanu Pop Lazić, koja je gađala cipelom predsedavajuću parlamenta Gordanu Čomić, ali ni Čomićevu, jer provocira takvo ponašanje.
Nikolić je novinarima u parlamentu rekao da i sam ima primedbe na rad Čomićeve, koja "ima potrebu da govori više od onoga koji se javio za reč i stalno zloupotrebljava govornicu da eliminiše govornika".
"Ja sam juče zamolio Čomić da pokrene to demokratsko u sebi i da nam pruži priliku da govorimo. Iritirajuće je po svakog ozbiljnog čoveka kad mu bilo ko jednim pritiskom dugmeta prekine govor i održi tiradu šta su njegova prava, obaveze i da ga kažnjava", rekao je Nikolić.
Time se, prema njegovom mišljenju, guše ne samo prava onih kojima se uskraćuje pravo na iznošenje mišljenja, nego i prava birača koji su za njih glasali.
"Ne opravdavam fizička nasilja ni nad kime, ne mogu da opravdam ni potez Gordane Pop Lazić, ne mogu da opravdam ni onog koji je isprovocirao, ali sve mora da bude sa merom. Zbog toga mora da se promeni sastav Skupštine. Voleo bih da mi pokažemo kako Skupštinu treba voditi", istakao je Nikolić.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...











