Politička napetost u Bujanovcu

Izvor: Politika, 19.Jan.2009, 23:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Politička napetost u Bujanovcu

Kamberi (PDD): „Bez obzira na okolnosti, ispunićemo svoje obaveze prema građanima”. – Tašković (DS): „Albanska većina hoće da stavi do znanja Srbima da nam ovde nema opstanka”

Bujanovac – Izlazak 17 srpskih odbornika iz bujanovačke skupštine zbog smene dvojice direktora srpske nacionalnosti u Sportskom centru „Mladost” i Turističkoj organizaciji u Bujanovcu pojačao je napetost na jugu Srbije. Većinu u lokalnom parlamentu sada čine >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << 23 odbornika albanskih partija. Šaip Kamberi, predsednik opštine Bujanovac, funkcioner Partije za demokratsko delovanje, najjače političke grupacije Albanaca na jugu Srbije, i Goran Tašković, predsednik Opštinskog odbora Demokratske stranke, šef najbrojnije, osmočlane odborničke grupe Za Evropsku Srbiju u SO Bujanovac, za „Politiku” govore o neslaganjima među političkim predstavnicima lokalnih Albanaca i Srba.

Kako ocenjujete političku situaciju u Bujanovcu posle izlaska 17 srpskih odbornika iz lokalnog parlamenta?

Kamberi:Sigurno da situacija nije poželjna, ali nije nestabilna. Gledam na to kao na oblik političke borbe srpskih odbornika koji teže ostvarivanju svojih političkih ciljeva. Nema sumnje, ispunićemo svoje obaveze prema građanima bez obzira na okolnosti koje sada postoje. Optimista sam. Sve je ovo privremeno i smatram da ćemo, u interesu političke stabilnosti naše opštine, uspeti da smirimo strasti.

Tašković: Kako možemo drugačije da je ocenimo nego kao još jedan pritisak na sve Srbe u Bujanovcu. Očigledno je da je većina u opštinskom parlamentu htela da stavi na znanje svim Srbima u Bujanovcu da za njih nema više prostora, nema više radnih mesta, samim tim i njihovog opstanka na ovim prostorima.

Da li je smenom direktora srpske nacionalnosti u Bujanovcu potpuno narušen dogovor iz 2002. godine o multietničnoj i srazmernoj zastupljenosti etničkih zajednica u opštinskim strukturama vlasti?

Kamberi: Razrešenje direktora posledica je isteka njihovih mandata. Većina njih je imenovana još 2002, a jedan još 1996. godine. Zalažem se da bude ispoštovan princip multietničnosti, ali istinsko multietničko društvo podrazumeva poštovanje tog principa u svim sferama državnog, društvenog i političkog života naše opštine. U skladu s tim, Bujanovcu je potrebno intenziviranje političkog procesa iz 2001. godine, na osnovu kojeg se moraju sprovesti sve obaveze koje proizilaze iz Programa Vlade SRJ i Vlade Republike Srbije, kao i „Končuljskog sporazuma”, o punoj integraciji albanske zajednice i poštovanju njenih ljudskih i manjinskih prava, kao i prava romske zajednice.

Tašković: Ne samo da je narušen, nego tog principa multietničnosti već duže vreme nema u lokalnoj samoupravi u Bujanovcu. Ovom smenom je samo stavljena tačka na ono što je nekada započeto.

Zašto su uoči zasedanja lokalnog parlamenta propali pregovori albanskih i srpskih predstavnika oko učešća Srba u opštinskoj upravi?

Kamberi: Mnogo faktora je uticalo na to što nije postignut konačan dogovor. Pre svih, to su politički nerealni zahtevi koji su u potpunoj koliziji sa njihovom političkom snagom partija u lokalnom parlamentu, kao i činjenica da ove opcije imaju međusobni antagonistički odnos.

Tašković: Pregovora uopšte nije ni bilo, a kada ih nije bilo nisu mogli ni da propadnu. Mi smo, iskreno rečeno, očekivali da od albanske većine potekne inicijativa za takve pregovore. Nažalost, očigledno je da su oni mislili drugačije.

Da li će pregovori, ipak, biti nastavljeni?

Kamberi: Siguran sam da će se pregovori, razgovori i dogovori nastaviti i da ćemo na kraju uspeti da prevaziđemo postojeće razlike, što bi dovelo do uključivanja DS-a i GG dr Stojanča Arsić u vladajuću koaliciju.

Tašković: Ta ponuda, ta retorika zvuči deplasirano. O kakvim pregovorima mi možemo da pričamo kada su očigledno vrata za pregovore zatvorena smenom poslednjih direktora Srba. Stvarno ne znam, o čemu bismo mi uopšte mogli da pregovaramo.

Pod kojim uslovima će se 17 srpskih odbornika vratiti u SO Bujanovac?

Kamberi: To će se dogoditi ako jedna ili obe srpske političke grupacije prihvati naš poziv da daju predlog za zamenika predsednika Skupštine, dva člana u Opštinskom veću, dva načelnika Opštinske uprave, jednog pomoćnika predsednika opštine, i ako nastavimo razgovore o svim drugim spornim pitanjima. Naša koalicija je još na startu rekla da neće praviti koaliciju sa SRS-om i DSS-om.

Tašković: Na početku 2002. godine uz prisustvo i međunarodne zajednice, i predsednika Koordinacionog tela, i svih političkih faktora, Srbi su učinili jedan korak, možda i protiv sebe, vođeni idejom da ćemo stvarno stvoriti jedno multietničko društvo. Očigledno, druga strana nije tako razmišljala. Odlučili smo se da napustimo odborničke klupe, a da li ćemo se i kada vratiti, sve to zavisi od albanske većine.

---------------------------------------------------------------

Kako sprečiti marginalizaciju Srba

Politički predstavnici Srba u Bujanovcu dobili su 40 odsto biračkog tela, a učestvuju sa oko četiri odsto u vlasti. Kako to ispraviti?

Kamberi: Na izbore nisu izašle zajednice, pa da albanska traži 60, srpska 30 i romska 10 odsto vlasti, što bi približno odgovaralo nacionalnoj strukturi stanovništva. Na izbore su izašle političke partije i svaka od njih je dobila određeni broj glasova. A na osnovu dobijenih glasova prave se koalicije. To je realnost, nema tu nikakve marginalizacije. Mi smo za proširenu koaliciju sa navedenim srpskim grupacijama u SO.

Tašković: Čuli smo od albanskih predstavnika da ako bi se uvažili naši zahtevi da participiramo u vlasti sa 40 odsto, koliko smo osvojili glasova, da bi izbori izgubili smisao. To apsolutno nije tačno, jer su sve čelne funkcije u rukama Albanaca. Bespredmetno je pričati o tome. Ove ponude koje su date nama Srbima, više su protokolarnog karaktera i nemaju velikog upliva u vlasti. Pošto nismo imali drugih mogućnosti, odlučili smo se da napustimo skupštinske salu, očekujući da ćemo skrenuti pažnju domaće, a da ne bude pretenciozno, možda i svetske javnosti.

Života Matić

[objavljeno: 20/01/2009]

Nastavak na Politika...






Povezane vesti

Kriza multietničke vlasti zbog javnih preduzeća

Izvor: Danas, 20.Jan.2009, 21:37

Nakon što je albanska koaliciona većina na poslednjoj sednici Skupštine opštine Bujanovac donela odluku o razrešenju dvojice Srba koji su obavljali direktorske funkcije u javnim preduzećima Sportski centar „Mladost“ i Turistička organizacija Bujanovac, i na te funkcije imenovala albanske kadrove,...

Nastavak na Danas...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.