
Izvor: Vostok.rs, 24.Jul.2019, 13:38 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Peking: Vojna strategija SAD-a ugrožava međunarodnu globalnu stabilnost
Vojna strategija SAD ugrožava međunarodnu globalnu stabilnost i dovodi do drastičnog povećanja vojnih budžeta, navodi se u Beloj knjizi koju je objavio Državni savet Kine.
Politika nacionalne odbrane SAD i njihova vojna strategija dovele su do povećanja nuklearnog i raketnog potencijala drugih velikih igrača.
Kina je istakla i da je međunarodni režim neširenja nuklearnog potencijala kompromitovan dvostrukim standardima i da se suočava sa novim pretnjama.
Kada se govori o kineskim nuklearnim potencijalima, u Beloj knjizi se navodi da će ta država svoj održavati na minimalnom nivou, kao i da ne namerava da učestvuje u trci u naoružanju.
„Kina se zalaže za potpunu zabranu i uništenje nuklearnog oružja, a svoj nuklearni potencijal će održavati na minimumu, isključivo za potrebe državne bezbednosti“, ističe se u Beloj knjizi.