Izvor: B92, 13.Nov.2003, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pažnja usmerena ka Beogradu

Brisel -- Današnje izvinjenje predsednika Srbije i Crne Gore Svetozara Marovića u Sarajevu za sva nedela koja su pojedinci iz te dve republike počinili u Bosni i Hercegovini u vreme rata (1992.-1995. godine) dobilo je veliku medijsku pažnju u Zapadnoj Evropi, istu onoliku kao i kada su Marović i hrvatski predsednik Stipe Mesić u septembru u Beogradu "razmenili" izvinjenja. U diplomatskim i političkim krugovima u Briselu se današnji čin u Sarajevu, kao i onaj u Beogradu, ocenjuje >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kao "veoma dobar korak ka potpunom pomirenju" zaraćenih strana iz bivših jugoslovenskih republika. S druge strane, upravo na tom pomirenju u Briselu se često insistira i ono se navodi kao uslov za brže približavanje zapadnobalkanskih zemalja Evropskoj uniji. U taj proces, smatra se u Briselu, uklapa se i današnja ministarska konferencija u Rimu i stvaranje zone slobodne trgovine zemalja jugoistočne Evrope.

Prema ocenema nekih zapadnih medija, današnje izvinjenje u Sarajevu se i očekivalo, odnosno priželjkivalo, ali se takođe verovalo da će izvinjenje biti obostrano, jer su u ratu u BiH zločine činili ljudi na obe, odnosno na sve tri strane. U svakom slučaju, današnji događaj u Sarajevu samo je podstakao i medije, i diplomatske i političke krugove u Zapadnoj Evropi, da veliku pažnju usmere na Beograd.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.