
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 20.Jan.2019, 20:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Palau povukao odluku o priznanju Kosova
Predsednik Republike Palau Tomi Remenges predao je danas ministru inostranih poslova Srbije Ivici Dačiću notu o odluci te zemlje da suspenduje sve prethodne odluke i deklaracije u vezi sa pitanjem statusa Kosova, a time i odluku o priznavanju, sve do okončanja dijaloga Beograda i Prištine.
U noti se navodi da će Republika Palau u budućnosti da podržava dijalog Beograda i Prištine, uz posredovanje EU, radije nego da definiše status Kosova pre okončanja dijaloga.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine <<
"U međuvremenu Republika Palau suspenduje sve prethodne odluke i deklaracije u vezi sa pitanjem statusa Kosova", navedeno je u noti
Dačić: Dovoljno razloga da Kosovo bude na dnevnom redu SB UN
Ima dovoljno razloga da Kosovo bude na dnevnom redu sednice Saveta bezbednosti UN, izjavio je Dačić.
"Videćemo šta će biti, ako bude kako je Ekvatorijalna Gvineja predložila, treba da bude 7. februara", rekao je Dačić.
Dačić je istakao da je Ekvatorijalna Gvineja herojski postupila i stavila tu tačku u dnevni red sednice SB za februar, što, kaže, pokazuje, da su nekada male zemlje mnogo veće nego velike.
To je, kaže, naišlo na protivljenje Velike Britanije, SAD i drugih.
"Ostalo da se o tome razgovara. Nikada se nije desilo da se ospori nešto što predsedavajući predloži. Kada Velika Britanija nije predložila da se Kosovo stavi na dnevni red, Rusija nije tražila da se o tome glasa", rekao je Dačić.
"U međuvremenu Republika Palau suspenduje sve prethodne odluke i deklaracije u vezi sa pitanjem statusa Kosova", navedeno je u noti.
"Nakon opsežnog istraživanja i razgovora, Republika Palau preispituje svoj stav prema kome se Kosovo priznaje kao nezavisna država. U tom smislu Republika Palau smatra da njena podrška rešenju budućeg statusa Kosova treba da bude podrška dijalogu između Beograda i Prištine koji se vodi uz posredstvo EU, a ne definisanje tog statusa pre nego što se dijalog završi. Dijalog je od presudne važnosti, predstavlja željeni mehanizam za postizanje pravednog, trajnog i održivog rešenja. Onda kada dve strane postignu dogovor Republika Palau će čvrsto podržati stav koji ustanove dve strane.U međuvremenu Republika Palau suspenduje sve prethodne odluke ili izjave u vez sa statusom Kosova. Državno ministarstvo Republike Palau koristi ovu priliku da Ministarstvo spoljnih poslova Srbije", ističe se u noti, koju su na pres konferenciji podelili novinarima.
"Jako malo poznajemo situaciju u ovom delu sveta. Moj prethodnik je priznao je Kosovo u to vreme. Mislim da nije razumeo da je ovo nešto što traži dijalog, razumevanje, jer mi ne želimo da se isto desi u našoj zemlji, regionu, na našim ostrvima. Nama treba dijalog, ne rat i neko ko će doneti odluke umesto nas", objasnio je predsednik Remenges dodajući da Palau želi da pruži priliku Kosovu i Srbiji da razgovaraju smislenim dijalogom kako rešiti problem.
Upitan kako će Palau ubuduće glasati u međunarodnim telima predsednik te zemlje je rekao da to činiti u skladu sa aktuelnom odlukom.
Dačić je, na zajedničkoj konferenciji za štampu, rekao da je Palau 13. zemlja koja je preispitala svoj stav o prihvatanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, treća iz pacifičkog regiona.
"Za nas je to bitno da pokažemo da su laži to što govori Priština da su ih priznale 116 zemlje. Palau je pre četiri godine glasao za Kosovo u Unesko. Ako je bio značajan tada glas za Kosovo, svakako je značajan i sada kada više neće glasati. Njihov stav je principijelne prirode. Nota je sastavljena na veoma prihvatljiv način za sve, da daju prednost dijalogu i da će prihvatiti rezultate dijaloga. Da dotle poništavaju sve odluke koje su ranije donošene vezano za status Kosova", objasnio je Dačić.
Rekao je da, međutim, u odnosima sa tom zemljom ne želi da Kosovo bude jedina tema.
Odluka o preispitivanju je posledica dobrih i prijateljskih odnosa dve zemlje.
"Veoma je teško utvrditi koliko je zemalja zaista priznalo Kosovo. To ni Šerlok Holms ne može da utvrdi. Kod određenog broja zemalja ne postoje bilo kakve odluke. Razgovarao sam sa ministrom iz Omana, rekao sam mu da su priznali Kosovo, a on je rekao da nisu, skoro se svađao sa mnom o tome. Na spisku Prištine su i Nigerija i Uganda, što nije tačno.
"Spisak od 116 zemalja zaboravite, ono što ej sigurno, a obratili smo se zemljama koje to nisu precizno rekle, da nam saopšte svoj stav", podvukao je on.
Dačić je rekao da će se videti u međunarodnim organizacijama ko za koga glasa.
Dačić smatra da je moguće da je Kosovo priznala 101 zemlja, a ne više.
"Kada kažem 101, u njih računam i Egipat koji je rekao da je priznanje u stanju zamrznutog stanja, Peru koji već četiri godine ne glasa za Kosovo i nije uspostavio diplomatske odnose, kao i Oman. Mislim da smo veoma blizu da je manje od polovine članica UN priznalo Kosovo. To je u stvari i cilj, a to je da to bude podsticaj za kompromis odnosno dijalog. A ne da nam u startu govore da su ih priznale 116 zemlje članice UN i da ne žele da razgovaraju. Ovo je pomoć da se dijalog završi kompromisom", smatra Dačić.
Rekao je da Srbija želi da se dijalog nastavi, ali da očekuje da takse budu ukinute.
"Ne može da se nastavi dijalog, ako imate odluku koja je apsolutno necivilizacijska, i koja govori o tome da dijaloga ne treba da bude. MI tu odluku ne možemo da donesemo, već Priština. Treba da se vidi sada da li će Priština stvoriti preduslove da se nastavi dijalog, a mi smo spremni. Mislim da smo svi zajedno izgubili mnogo vremena koje je potrebno da se dođe do kompromisa", kazao je on.
Upitan da li će, ako Priština ukine takse, Srbija prestati da lobira za povlačenje priznanja Kosova, Dačić je upitao „jel će Albanija prestati da lobira da priznaju Kosovo".
"Ako neće Albanija nećemo ni mi. Svako neka radi svoj posao", poručio je on.
Sa predsednikom Republike Palau sastao se i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Prva država koja je povukla priznanje Kosova kao nezavisne države je Surinam, koji je tu odluku doneo 27. oktobra 2017. godine.
Na listi su još, prema tvrdnjama srpskih zvaničnika, Unija Komora, Sao Tome i Principe, Gvineja Bisao, Burundi, Liberija, Lesot, Grenada, Madagaskar, Komonvelt Dominika, Papua Nova Gvineja.
Gojković sa predsednikom Republike Palau o saradnji
"Predsednica Narodne skupštine Maja Gojković sastala se danas sa predsednikom Republike Palau Tomi Rimendžisom, koji boravi u poseti Srbiji.
Gojković je ukazala da je za Srbiju važno uspostavljanje intenzivnijih bilateralnih odnosa sa Republikom Palau, kao i unapređenje međusobne saradnje u svim oblastima od zajedničkog interesa.
Ona je istakla da poseta predsednika Rimendžisa predstavlja veliki podsticaj za unapređenje odnosa u obostranom interesu dve države, koji treba iskoristiti bez obzira na geografsku udallenost.
Zahvalila je predsedniku Republike Palau na pokazanom razumevanju za stavove Srbije, posebno za pitanje Kosova i Metohije, kao i na tome što je Republika Palau odlučila da ponovo razmotri raniju odluku o priznanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije.
Gojković je upoznala predsednika Republike Palau sa situacijom na Kosovu i izrazila zabrinutost zbog odluke privremenih institucija u Prištini o formiranju tzv. „vojske Kosova", što predstavlja brutalan čin kršenja Rezolucije SB UN 1244 i u direktnoj je suprotnosti sa svim relevantnim regionalnim sporazumima.
Ona je rekla i da su još na snazi protivpravne mere koje je Priština uvela uspostavljanjem taksi od 100 odsto na robu iz centralne Srbije i BiH, čime se ugrožavaju prava i život građana na Kosovu i Metohiji.
Gojković je naglasila da je važno da u cilju razvoja prijateljstva u narednom periodu dođe do uspostavljanja međuparlamentarne saradnje između dve zemlje i potpisivanja sporazuma o saradnji i u tom cilju je pozvala u posetu predsednike oba doma Parlamenta Palaua.
Predsednica skupštine je ukazala i na značaj uspostavljanja saradnje na nivou radnih tela, kao što su spoljni poslovi, poljoprivreda, obrazovanje, zaštita životne sredine.
Kako je rekla, ima prostora za unapređenje parlamentarne saradnje na multilateralnom planu, navodeći da će Beograd biti domaćin 141. skupštine IPU oktobra 2019. godine, kao i da očekuje da delegacija Palaua učestvuje na ovom zasedanju, koje se u Beogradu održava posle 56 godina.
Gojković je rekla da se saradnja može ostvariti i u razvoju parlamentarnih mehanizama nadzora implementacije Ciljeva održivih razvoja, posebno imajući u vidu da je Narodna skupština među nekoliko parlamenata čiji rezultati su ocenjeni kao dobri i koji mogu da posluže kao primer drugim parlamentima, a da Republika Palau značajnu pažnju posvećuje zaštiti životne sredine.
Predsednik Republike Palau je zahvaljujući na gostoprimstvu, izrazio zadovoljstvo zbog uspostavaljanja odnosa između Srbije i Republike Palau i ukazao na želju njegove države da sarađuje sa Srbijom imajući u vidu iste vrednosti i načela koje dve zemlje dele.
Rimendžis je zahvalio na pozivu predsednicima oba doma Parlamenta Republike Palau da dođu u posetu Srbiji u cilju jačanja prijateljstva. Predsednik Republike Palau je ukazao da bi saradnja između naših radnih grupa dva parlamenta bila sjajna prilika za veće unapređenje bilateralnih odnosa i naveo da bi bilo dobro i da delegacija Narodne skupštine Republike Srbije poseti ovu zemlju.
Rimendžis je istakao da je 2019. godina u Republici Palau godina inovacija i obrazovanja, te rekao da se nada razvoju saradnje u ovim oblastima, kao i na polju zaštite životne sredine i sporta.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...