Pala odluka: Skupština Srbije usvojila

Izvor: B92, 04.Feb.2022, 19:25

Pala odluka: Skupština Srbije usvojila

Skupština Srbije usvojila je večeras set izbornih zakona kojima bi trebalo da se poboljšaju izborni uslovi za sledeće izbore koji su najavljeni za 3. april.

Predlozi izbornih zakona nastali su kao ishod paralelnih međustranačkih dijaloga o izbornim uslovima, koji su vođeni sa evroposrednicima i bez njih, kao i na osnovu preporuka OEBS-ove Kancelarije za demokratske institucije.

Poslanici su usvojili Predlog zakona o izboru narodnih poslanika, o lokalnim izborima, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << o izboru predsednika Republike, kao i Predlog zakona o finansiranju političkih aktivnosti i izmene Zakona o sprečavanju korupcije.

Vlada je prihvatila nekoliko amandmana na ove zakone – da se kandidature za predsednika Republike proglašavaju žrebom, a ne po redosledu kojim su podneti predlozi kandidata, da birač može podržati samo jednu listu, kao i da se učesnicima izbora na početku kampanje dodeli 40 odsto sredstava, a preostalih 60 odsto nakon što pređu cenzus od tri odsto.

Očekuje se bolja kontrola izbora s obzirom na to da će opozicija imati svoje članove u RIK-u, kao i najmanje 16.000 članova u biračkim telima širom Srbije.

Predlozima zakona se ne menjaju suštinski aspekti izbora za narodne poslanike, izbora za predsednika Republike i odbornike skupština jedinica lokalne samouprave, odnosno zadržavaju se dosadašnja zakonska rešenja koja se mogu i smatrati osnovnim postulatima izbornog procesa u Srbiji.

Novine koje donose ova tri izborna zakona su značajne pre svega u pogledu zaštite prava u izbornim postupcima i lakšeg kandidovanja političkih stranaka nacionalnih manjina, kao i u pogledu organizacije i transparentnosti rada organa za sprovođenje izbora.

Nacionalne manjine neće morati da prikupljaju 10.000, već 5.000 potpisa da bi im lista bila proglašena.

Skupština Srbije usvojila je večeras Zakon o socijalnom preduzetništvu kojim se pravno reguliše takav način poslovanja.

Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčević rekla je u načelnoj raspravi da socijalno preduzetništvo predstavlja poseban način poslovanja u kome, kao i kod svakog preduzetništva, postoji ekonomska komponenta, ali sa socijalnom dimenzijom.

“Kroz zaradu koja se obezbeđuje u ovim preduzećima putem prodaje prozivoda i usluga uvek se jedan deo zarade odvoji radi ispunjavanja određene socijalne misije”, rekla je Kisić Tepavčevićeva.

Ona je objasnila da je to moguće sprovesti putem zapošljavanja najugroženijih kategorija na tržištu rada, zatim putem direktnog izdvajanja dela zarade preduzeća za rešavanje određenih društvenih i ekonomskih izazova, a moguće je, kaže, da se takva vrsta delatnosti ispolji i kroz direktno pružanje usluga zajednici.

Zakon predviđa i pružanje aktivne podrške tim subjektima od strane države, kako finansijske, tako i nefinansijske prirode što će biti utvrđeno programom razvoja koji donosi vlada na period od pet godina.

Skupština Srbije usvojila je večeras izmene Zakona o oružju i municiji kojim se rok za preregistraciju i zamenu oružnih listova pomera za dve godine.

Rok za zamenu oružnih listova bio je 5.mart 2022. godine, a sada se pomera na 5. mart 2024. godine.

U Srbiji je ukupno osam odsto stanovništva naoružano, što je i prosek zemalja Evropske unije.

Skupština Srbije usvojila je večeras više zakona o zajmovima kojima se omogućava nastavak realizacije infrastrukturnih projekata iz programa Srbija 2025.

Jedan od tih projekata je i izgradnja Moravskog koridora, odnosno deonice Pojate–Preljina, a ugovor je “težak” oko 400 miliona evra.

Ta sredstva će biti iskorišćena za izgradnju infrastrukturnog koridora auto-puta E-761, deonice Pojate–Preljina.

Poslanici su usvojili Zakon o potvrđivanju ugovora koji se odnosi na prvu fazu projekta sakupljanje i prečišćavanje otpadnih voda centralnog kanalizacionog sistema grada Beograda u vrednosti od 203.775.000 evra.

Usvojen je i ugovor o zajmu između Srbije i Evropske banke za obnovu i razvoj, a tiče se otpornosti na klimatske promene, odnosno izgradnje primarne infrastrukture za navodnjavanje akumulacionih jezera Pavlovci i Borkovci na Fruškoj gori.

Potvrđen je ugovor o zajmu između Srbije i Evropske banke za obnovu i razvoj i zakona o potvrđivanju ugovora o kreditnom aranžmanu između Francuske agencije za razvoj i Srbije za realizaciju programa čvrstog otpada u Srbiji.

To su projekti koji se tiču životne sredine.

Ukupna vrednost projekta za regionalne deponije je 150 miliona evra, i to iz Evropske banke za obnovu i razvoj 75 miliona evra i Francuske agencije još toliko.

Potvrđen je i ugovor za projekat “Čista Srbija”, čiji je cilj izgradnja komunalne infrastrukture i infrastrukture za odlaganje čvrstog otpada, a reč je o 250 postrojenja za preradu otpadnih voda, 7.000 kilometara kanalizacione mreže.

Poslanici su potvrdili i ugovor o zajmu koji se tiče izgradnje brze saobraćajnice Novi Sad – Ruma, odnosno Fruškogorskog koridora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.