Izvor: B92, 15.Avg.2006, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Paket plus kod Vlade i Rena
Beograd -- Vlada Srbije još uvek zvanično ne stoji iza Paketa plus koji će u četvrtak evropskom komesaru Oliju Renu predstaviti ministri iz G17
Kako saznaje B92, Vlada će Paket plus razmatrati u četvrtak, istovremeno kad članovi G17 budu predstavljali predlog u Briselu. Uprkos najavi ministra finansija da će u Briselu Paket plus, spisak zahteva Srbije za veću ekonomsku i finasijsku pomoć EU predstaviti tročlana delegacija Srbije, u sedište EU idu samo čelnici G17. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<
Kako nam je rečeno u kabinetu ministra za ekonomske odnose sa inostranstvom, Milan Parivodić je još na odmoru, a zbog obaveza od puta je odustala njegova pomoćnica Gordana Lazarević.
Ministar zdravlja i član Predsedništva G17 Tomica Milosavljević kaže da će se o tom paketu više znati tek po povratku delegacije iz Brisela, a od toga zavisi i kako će se Vlada prema tome dalje postaviti: "Potpredsednica Vlade i ministar finansija nisu slobodni strelci i izolovana ostrva, naravno. Sve što čine članovi Vlade jeste izraz politike Vlade, a nije nikada izraz potpuno ličnog opredeljenja ili jednostranačkog. Dakle, ovi problemi nisu problemi političkih partija nego su državna pitanja, nije pitanje samo jedne partije i samo jednog čoveka. Inicijativa jeste G17 plus, ali ne treba prisvajati partijski bilo šta od onoga što treba da ima korist za sve nas."
Ministar zdravlja i član Predsedništva G17 Tomica Milosavljević kaže da će razgovor sa predstavnicima EU predstavljati deo širokog konsultativnog okvira između Srbije i EU. On je najavio da će konkretne informacije o Paketu plus biti saopštene po povratku delegacije. "Bilo bi neozbiljno da unapred govorim o bilo čemu, treba sačekati da se delegacija vrati iz Brisela i da kaže konkretno šta je ta inicijativa i kako će se Vlada prema tome dalje postaviti", rekao je Tomica Milosavljević. G17 ponavljaju da ta stranka ostaje pri odluci Glavnog odbora stranke da će se 1. oktobra povući iz Vlade ako se prekinuti pregovori sa EU ne budu nastavili.
Planirano je da se posle predstavljanja Paketa plus Dulić-Marković i Dinkić sastanu sa specijalnim izaslanikom EU za status Kosova Štefanom Leneom. Paket plus je plan kako da se Srbiji omogući veća pomoć EU u oblasti ekonomije i olakšice u viznom režimu. Paketom plus predviđeno je i potpuno ukidanje viza za građane Srbije do 2008. godine kao i vizne olakšice za studente i naučnike tokom ove i naredne godine.
Kako je predviđeno, od evropskih zvaničnika biće zatraženo da se otpiše milijarda dolara duga Pariskom klubu za izgradnju "Koridora X" na jugu Srbije. Pored toga, biće predloženo da se deo tog duga upotrebi za ekološke projekte i razvoj infrastrukture u siromašnim opštinama, a biće zatraženi i veći pretpristupni fondovi EU Srbiji za podršku realizaciji projekata regionalnog značaja u okviru Nacionalnog investicionog plana, koji je nedavno usvojila Vlada Srbije. Biće zatraženo i da Srbija dobije status kandidata za EU i to najkasnije do 2008. godine.







