
Izvor: Kurir, 17.Nov.2011, 14:22 (ažurirano 02.Apr.2020.)
POSLANICI USVOJILI BROJ 112 ZA HITNE POZIVE
BEOGRAD - Skupština Srbije je prihvatila Nacionalnu strategiju za zaštitu i spasavanje u vanrednim situacijama prouzrokovanim prirodnim nepogodama ili ljudskim faktorom.
Svrha strategije je zaštita života, zdravlja i imovine građana, životne sredine i kulturnog nasleđa.
U tom dokumentu se navodi da će uvođenje univerzalnog broja "112 za hitne pozive" u Srbiji obezbediti koordiniranu, bržu i efikasnu intervenciju i pomoć u vanrednim situacijama, događajima i katastrofama >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << u skladu sa standardom i praksom u zemljama EU. Taj dokument definiše i određuje mehanizme koordinacije i smernice programa za smanjenje katastrofa izazvanih prirodnim pojavama i opasnosti od nesreća, kao i zaštitu, odgovor i sanaciju posledica.
Kao nedostaci postojećeg sistema navode se nepostojanje sveobuhvatnih mapa rizika, zastarela i nepouzdana oprema, sredstva i vozila za reagovanje u vanrednim situacijama, nedovoljna koordinacija i saradnja, nedovoljna obučenost i nerazvijena kultura prevencije.
U strategiji je ukazano da je koordinacija među hitnim službama - policija, vatrogasci i hitna pomoć nedovoljno efikasna i da u Srbiji ne postoji jedinstven broj koji građani mogu da pozovu u hitnim situacijama.
U cilju razvoja integrisanog sistema zaštite i spasavanja, kako se navodi, neophodno je veće tehničko inoviranje i opremanje, kao i unapređenje infrastrukturnog, informacionog i tehnološkog sistema uz primenu savremenih tehnologija i standarda EU.
Sistem obuke za reagovanje u vanrednim situacijama, kako piše u strategiji, treba proširiti, modernizovati i poboljšati jer postojeći ne može na adekvatan način da odgovori svim zahtevima integrisanog sistema upravljanja u oblasti vanrednih situacija. Takođe, navodi se da daljem razvoju i poboljšanju integrisanog sistema zaštite i spasavanja doprinosi podsticanje nevladinih, neprofitnih organizacija i građana na obrazovanje za postupanje pre, tokom i posle vanrednih situacija.
U tom dokumentu se upozorava i da je region jugoistočne Evrope sve više ugrožen poplavama, sušom, ekstremnom vrućinom, zemljotresima, klizištima i olujama. Vlada je odgovorna za sve aspekte upravljanja vanrednim situacijama, a odgovornost za planiranje i sprovođenje preventivnih mera i otklanjanje posledica zajednička za organe državne uprave, autonomne pokrajina i jedinice lokalne samouprave.
Predviđeno je donošenje akcionog plana za sprovođenje strategije koje će pratiti Republički štab za vanredne situacije, o čemu će objavljivati godišnje izveštaje koji će biti javni. Realizacija strategije finansiraće se sredstvima iz državnog budžeta i Budžetskog fonda za vanredne situacije.
Prilikom izrade strategije uzete su u obzir Strategija unutrašnje bezbednosti EU i Strategija EU za podršku smanjenju rizika od katastrofa u zemljama u razvoju, a jedan od prioriteta je uključivanje Srbije u Mehanizam civilne zaštite EU.