PORAVNANJE ZA SPORNI ZAKUP SATELITA

Izvor: Kurir, 29.Dec.2010, 20:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

PORAVNANJE ZA SPORNI ZAKUP SATELITA

BEOGRAD - Aktuelna Vlada Srbije rešila je spor sa izraelskom kompanijom na ime zakupa spornog satelita, za čijeg mandata nije napravljena šteta, ali je preuzela odgovronost za rešavanja tog problema.

Šef pregovaračkog tima Vlade Borko Stefanović rekao je na konferenciji za novinare u Vladi, Stefanović da je posle višemesečnih teških pregovora postignut dogovor sa izraelskom kompanijom "ImageSat Internacional NV" da se iz budžeta Srbije plati 27,85 miliona evra kao poravnanje >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << za "štetan i protivpravan sporazum", koji je potpisao nekadašnji ministar odbrane SCG Prvoslav Davinić.

Stefanović je dodao i da bi se u suprotnom da ovaj sporazum nije potpisan stekli uslovi za plenidbu iz budžeta Republike Srbije kao i za plenidbu nepokretnosti u vlasništvu Srbije u inostranstvu.

"Vlada Srbije je pokazala odgovornost postizanjem ovog dogovora pošto je u političkom smislu vruć krompir mogla da prepusti nekom drugom da ga rešava u budućnosti, ali to nije učinila", rekao je Stefanović.

On je dodao da se izraelska kompanija ovim dogovorom obavezala da će ustupiti kao poklon tri bespilotna dirižabla za snimanje kao i 500 satelitskih snimaka koji će u naredne dve godine biti napravljeni na lokacijama od interesa za Srbiju.

Zbog potpisivanja ugovora štetnog po Srbiju u toku je sudski postupak za zloupotrebu položaja, protiv bivšeg ministra odbrane Davinića, a u dogovorima sa izraelskom firmom učestvovao je i Svetozar Marović, tada predsednik SCG.

Davinić je optužen je da je bez dozvole nadležnih 4. juna 2005. potpisao ugovor vredan 45 miliona evra, sa izraelskom kompanijom "Imidžsat".

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.