Izvor: B92, 14.Apr.2009, 21:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Osuda zastrašivanja novinara

Beograd -- Medijska organizacija jugoistočne Evrope (SEEMO) osudila je nedavne pretnje dopisniku beogradskih "Večernjih novosti" u Trebinju Radivoju Gutiću.

Gutić je izjavio da mu je vladika zahumsko-hercegovački Grigorije 9. aprila telefonom pretio zbog tekstova koji su u tom listu objavljeni povodom suđenja pred Crkvenim sudom eparhije dvojici nevladinih aktivista iz tog mesta.

"Vladika Grigorije me je pozvao dva puta putem mobilnog telefona, sa 'zaštićenog' >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << broja i zapretio mi da će me pojesti kao šampitu", rekao je Gutić agenciji Beta.

On je takođe rekao da mu je vladika zapretio "da će videti na Vaskrs šta će biti s njim", da ga "žali", da će ga "raskrinkati u svom nastupu na televiziji".

Generalni sekretar SEEMO Oliver Vujović izjavio je da je "neophodno da novinarima bude omogućeno da slobodno izveštavaju, bez straha od zastrašivanja ili zlostavljanja kako bi mogli da izvršavaju svoju važnu aktivnost informisanja javnosti".

Prema njegovim rečima, Srpska pravoslavna crkva mora da bude otvorena za kritičko izveštavanje i da medijima dozvoli da iznose različite stavove o aktivnostima crkve.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.