
Izvor: Politika, 07.Jul.2008, 23:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Opozicija: Ekspoze samo spisak lepih želja
Aligrudić: Vladom će vladati Tadić, Manter, Vodsvort, Beko i Mišković. – Nikolić: Program po principu „zaduži se i prodaj”
Nova vlada Srbije imaće 24 resorna i jednog ministra bez portfelja, zamenika predsednika vlade i tri potpredsednika, od kojih samo jedan nije istovremeno i ministar. Kabinet od 27 ljudi, koji će voditi Mirko Cvetković, zbog produžetka parlamentarne rasprave na 10 sati, do zaključenja ovog broja „Politike” još nije bio izabran, >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << ali je sasvim izvesno da ima podršku 128 od ukupno 250 poslanika (Lista za evropsku Srbiju, koalicija SPS–PUPS–JS, Mađarska koalicija i Bošnjačka lista za evropski Sandžak). Izbor vlade, kako su najavili, neće podržati, radikali, poslanici koalicije DSS–NS, LDP-a, kao i Riza Halimi (KAPD).
U debati o ekspozeu, učestvovali su uglavnom opozicionari, a svi su zamerili što je, kako su rekli, mandatar napravio spisak lepih želja i odredio ciljeve, iza kojih bi svako stao, ali nije objasnio kako će ih ostvariti.
Miloš Aligrudić, šef poslaničke grupe DSS–NS, kazao je da se iz ekspozea moglo saznati štošta, osim jasne i čvrste politike buduće vlade. On je kazao da to što je Cvetković mandatar, a „Ivica Dačić, koji ima veći autoritet u DS-u od Cvetkovića, zamenik premijera, jasno govori da će ovom vladom vladati neko drugi”. Prema Aligrudićevim rečima, vladom će vladati „Boris Tadić, uz konsultacije sa Kameronom Manterom (ambasador SAD prim. a.), Stivenom Vodsvortom (ambasador Velike Britanije), Milanom Bekom, Miroslavom Miškovićem, garanti opstanka vlade su van ove države, neki od njih su tajkuni koji sede u ovoj državi, pa ona ima veliku šansu da ostvari pun mandat”. Aligrudić je, između ostalog, pitao i „šta znači neprihvatanje nezavisnosti KiM, šta je sa Euleksom, kakav je odnos prema rekonfiguraciji misije UN, ukoliko se na taj način na mala vrata uvodi Euleks”. Aligrudić je pitao i kakav je odnos vlade prema novoformiranim srpskim institucijama na Kosmetu, šta je sa našom vojnom neutralnošću i mogućem slanju naših vojnika u međunarodne vojne misije.
Za Čedomira Jovanovića, šefa poslaničke grupe LDP-a, sve što piše u ekspozeu podložno je ozbiljnoj kritici. On je dodao da ovo nije prva vlada koja želi da vodi Srbiju u EU, da rešava probleme, ali je „prva vlada koja nema snage da Hag nazove Hagom, nego saradnju sa Haškim tribunalom skriva iza poštovanja međunarodnog prava”.
Prema Jovanovićevim rečima, tačno je da Srbija dobija jedan polupredsednički sistem, „to se može kritikovati, ali zaslužuje neku vrstu razumevanja, čak i podrške, jer je dobro da predsednik republike preuzme odgovornost i on na ovaj način to čini”. Jovanović je pomenuo i nacionalno pomirenje kao pitanje koje zahteva odgovor. „Šta to u Srbiji treba miriti, Srbiji treba pomirenje, ali ne ova vrsta nacionalnog pomirenja, ali ne smokvin list kojim se daje neki novi smisao koaliciji koju pravite, već pomirenje koje će stvoriti normalnu komunikaciju sa Albancima, Bošnjacima, Hrvatima, Amerikancima”. Jovanović je rekao da će vlada imati podršku LDP-a za hapšenje Ratka Mladića, za poništavanje štetnog ugovora o autoputu, za reviziju energetskog sporazuma sa Rusijom, ali „ova opšta mesta u vašem ekspozeu ne nude ništa i zato ne možemo da vam pružimo bezrezervnu podršku – bićemo rezervisani”. Jovanović je zatražio od Ivice Dačića da uhapsi sve odbegle učesnike atentata na Zorana Đinđića, reizbor sudija, „koji bi ostvario projekat koji bi bio omogućen kroz primenu Zakona o lustraciji”. Jovanović je zamerio što Cvetković nije pomenuo medije, rekavši da LDP želi da se prekine praksa zloupotreba institucija, „tu, pre svega mislimo na upravni odbor javnog servisa i čelne ljude javnog servisa, koji se tamo nalaze kao komesari prethodne vlade”.
Tomislav Nikolić, šef poslaničke grupe SRS-a, kazao je da mandatar nema autoritet, to svi govore, ali „Borisu Tadiću nije ni bio potreban čovek sa autoritetom, Boris Tadić misli da jedini čovek koji treba da ima autoritet jeste Boris Tadić”. Nikolić je rekao da u vladajućoj koaliciji jedini autoritet ima Tadić i „ova kancer stranka G17 plus, koja će za godinu, najviše dve pojesti ovu vladu i krenuti da jede neku novu, ako je budu sastavljali EU, Amerika i ostali”. Nikolić je kazao i da je Skupština Srbije pre četiri godine donela rezoluciju kojom se opredelila za ulazak u EU i pitao Cvetkovića ko je smetao da se ta odluka sprovede „od svake vlade slušamo kako je za EU”. Nikolić je kazao i da se ne vidi šta to znači „neprihvatljiva nam je nezavisnost Kosmeta, šta znači dalja borba za KiM, da li je to rat, kako je govorio Boris Tadić pre nekoliko meseci, da li je to rat o kojem je govorio Ivica Dačić, pre nekoliko meseci”. Nikolić je kazao da vlada može da računa na podršku radikala ako bude kriza na Kosmetu, ali „nas očekujte iza leđa na svakom zakonskom projektu”. Nikolić je ocenio da se ekonomski program vlade „zasniva na principu, zaduži se i prodaj”.
Balint Pastor (SVM) najavio je podršku vladi, jer su „njeni prioriteti ubrzane evropske integracije i modernizacija cele države”. Pastor je kazao da mađarska koalicija nije uslovljavala svoju podršku nikakvim zahtevima, ni ministarskim mestima, zamerio što u ekspozeu nije pomenuta multietničnost Srbije, ali „zadovoljni smo što postoji Ministarstvo za ljudska i manjinska prava”. Pastor je kazao da je za SVM potpuno prihvatljiv Cvetković, jer je ispunio sve što je kao ministar obećao, ali „žao nam je što još nema volje da premijer bude iz Vojvodine, čak i kad postiže rezultate, dakle prihvatljiv je Cvetković, ali bio bi prihvatljiv i Bojan Pajtić”.
Nada Kolundžija, šef poslaničke grupe ZES, kazala je da je EU veliki cilj za čije će ispunjenje biti potrebno mnogo rada, saradnje, ideja, jer su ubrzane evropske integracije najbolji put koji može da doprinese boljem standardu. Ona je kazala da očekuje od vlade da uvaži parlament, a što se tiče primedaba da je vlada preglomazna, „najskuplja je ona vlada koja ne ispunjava ciljeve, a ne ona koja ima najviše resora”.
Riza Halimi (Koalicija Albanaca Preševske doline) rekao je da on nije deo skupštinske većine, iako se često govori da je cela poslanička grupa manjina uključena u dogovor o formiranju vlade i da neće glasati za vladu. Halimi je rekao da sa predstavnicima Albanaca nije obavljen nijedan konkretan razgovor „nismo dobili ni odgovor na pismo koje smo uputili predsedniku Srbije gde smo tražili reorganizovanje Koordinacionog tela za Preševo, Medveđu, Bujanovac”. On je naveo da je najveći problem Albanaca nezaposlenost, „nepriznavanje diploma studenata stečenih u Tetovu i Albaniji, što nemamo nijednu visokoškolsku ustanovu na albanskom”.
-----------------------------------------------------------
Nikolić: Kad mogu ja da ćutim"
Tomislav Nikolić (SRS) bio je, u jednom trenutku, „arbitar" između poslanika DSS-a i SPS-a, koji su, jedni drugima, spočitavali ko je kome šta obećavao kad su pregovarali o vladi. Nenad Popović (DSS), pomenuo je kako je vlada preglomazna, a Ivica Dačić (SPS) replicirao je navođenjem predloga koji je Vojislav Koštunica dao socijalistima „ukupno 27 ministarstava - sedam DSS, 15 SRS, od toga tri nestranačke ličnosti, SPS i ostali četiri i Bošnjaci jedno, posle je broj povećan za još jedno ministarstvo". Dačiću je oštro odgovorio Miloš Aligrudić (DSS), a Tomislav Nikolić ih je pozvao da se ne svađaju: „Vođeni su razgovori, nisu uspeli i šta sad. Nemojte prepričavati razgovore, šta će 'žuti' da misle o vama. Pustite sad to, treba da formiramo vlast u Beogradu. Kad mogu ja da ćutim, možete i vi valjda malo. Daće bog da formiramo vlast, samo još ponedeljak da prođe, pa ćemo, bože zdravlja, svašta da kažemo jedni drugima. Nego ste vi mladi ljudi, bije vam krv u glavu, pa ne možete da izdržite da nešto oćutite".
M. Čekerevac
[objavljeno: 08/07/2008]
Najbrojnija vlada u okruženju
Izvor: Kurir, 08.Jul.2008, 08:37
BEOGRAD - Nova vlada Srbije imaće 24 resora, jednog ministra bez portfelja, zamenika predsednika vlade i tri potpredsednika. U novoj vladi DS će imati osam ministara, G17 plus šest, SPS četiri, a SPO i SDP po jednog. Lista „Za evropsku Srbiju“ predložila je i četiri vanstranačke ličnosti...