Izvor: Blic, 04.Dec.2000, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ognjanović će odustati, DOS mi nije blagonaklon
Ognjanović će odustati, DOS mi nije blagonaklon
BEOGRAD - Vuk Ognjanović će povući kandidaturu za zamenika guvernera Narodne banke Jugoslavije, izjavio je juče Mlađan Dinkić, guverner NBJ, u pauzi prve skupštine G17 plus. Dinkić je rekao da mu je Ognjanović, koji je zahtevao da se sastane sa njim, u dva razgovora koje su vodili u protekla dva dana, obećao da će se u toku jučerašnjeg dana povući, a da je kao razlog naveo poštovanje principa nezavisnosti pozicije >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << guvernera NBJ, odnosno da se i on zalaže za princip po kome guverner NBJ treba sam da bira svoje saradnike.
- Stvar je u suštini, a ne u imenima, i šta god da se desi, insistiraćemo da se završi započeto. Iako DOS nije uvek bio blagonaklon prema meni, utrošiću svu svoju energiju da DOS pobedi i na predstojećim republičkim izborima - rekao je Dinkić, ali nije odgovorio na pitanje da li se već spominje neki novi kandidat za zamenika guvernera. On je naveo i da je u toku proteklih nekoliko dana sastajao i sa Zoranom Đinđićem, sa kojim je 'uglavnom razgovarao o radikalnim fiskalnim reformama'.
Dinkić je rekao i da je razgovarao i sa jugoslovenskim premijerom Zoranom Žižićem pri čemu mu je ponovio svoje razloge za neprihvatanje Ognjanovića za svog zamenika.
'Žižić je rekao da će razmisliti do ponedeljka', rekao je Dinkić.
Na pitanje novinara agencije Beta da li je Žižić kategorički odbacio mogućnost da SNP odustane od kandidature Ognjanovića, Dinkić je rekao: 'Ne'.
On je izrazio žaljenje što na skupštini G17 ne vidi više lidera DOS istakavši 'da verovatno imaju posla', ali je takođe pozvao sve članove G17 plus da na predstojećim izborima glasaju za DOS i završe ono što je započeto 24. septembra.
Potpredsednik Savezne vlade Miroljub Labus saopštio je na skupštini G17 plus da je uputio pismo Međunarodnom monetarnom fondu u kojem je zatražio odlaganje do 31. decembra prijema SR Jugoslavije u međunarodnu finansijsku instituciju i objasnio da je MMF 'veoma nervozan zbog događaja oko statusa guvernera NBJ' jer se nikada nije dešavalo da se započnu razgovori sa jednim, a završe sa drugim guvernerom. On je napomenuo i da će ako SRJ ne uđe u MMF ove godine, morati čekati jun 2001. godine kada se ponovo može pokrenuti zahtev za prijem u ovu organizaciju.
Labus je naglasio da 'krize vlade neće biti čak i ako tri predstavnika G17 plus izađu iz nje'.
Labus je ocenio da je važno da NBJ bude nezavisna jer su samo tako reforme moguće. On je pozvao 'sve tri strane da još jednom razmisle i nađu kompromisno rešenje koje bi doprinelo nezavisnosti NBJ'.
U drugom delu rada skupštine članovi G 17 plus izabrali su za v.d. izvršnog direktora ove organizacije Bojana Zečevića, pošto je Dinkić zbog imenovanja za guvernera NBJ podneo ostavku. Za predsednika Upravnog odbora, umesto Labusa, izabran je Predrag Marković. N.M.J.
Vuk Ognjanović: Četiri kandidata, odlučiće SNP
BEOGRAD - Dinkić i ja smo se sastali i izvukli određene zaključke, ali konačnu odluku o tome da li ću se povući sa mesta kandidata SNP za zamenika guvernera doneću posle konsultacija sa ljudima koji su me i predložili. U svakom slučaju, SNP je podneo četiri kandidata za tim u NBJ u kojem su pored mene i Rašović, Misin Adrović i Rade Nišavić, između kojih Dinkić može da izabere saradnike iako sam ja bio predložen za zamenika. On snosi odgovornost, kako za program tako i za izbor saradnika - rekao je za 'Blic' Vuk Ognjanović.
Kako saznajemo, Adrović je ranije bio predsednik Izvršnog odbora opštine Berane, a Nišavić, zamenik saveznog ministra spoljnu trgovinu. Ognjanović je povodom odlaganja prijema u MMF istakao i da 'cela priča oko personalnih rešenja u NBJ ne utiče dobro na integraciju SRJ u međunarodne finansijske organizacije i dodao da bi trebalo raditi na uspostavljanju autoriteta funkcije guvernera'. N.M.J.










