Odluka u rukama građana

Izvor: B92, 15.Mar.2008, 20:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Odluka u rukama građana"

Beograd -- Na diskusiji "EU i Srbija: Izazovi i perspektive" ocenjeno je da su evrointegracije odgovor na izazove sa kojima se Srbija suočava.

Nastavak Evropskih integracija Srbije u velikoj meri zavisiće od odluke koju građani donesu na predstojećim parlamentarnim izborima, zaključeno je na panel diskusiji Evropska unija i Srbija: Izazovi i perspektive. Učesnici diskusije složili su se da, do kraja ove godine, Srbija može da dođe do liberalizacije viznog režima i da potpise >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.

Šefica kancelarije za Evropske intgracije Tanja Miščević kaže da je u toku proces stavljanja Srbije na belu Šengensku listu i da se upravo završava mapa sa spiskom uslova koje Srbija mora da ispuni da bi građani do kraja godine putovali bez viza.

Ona naglašava da Srbija ne može da vrati vreme koje je izgubila u procesu evropskih integracija, ali da kašnjenje moze da nadoknadi jedino ubrzavanjem tog procesa.

Najodgovorniji za brz nastavak pridruživanja Evropskoj uniji su, prema njenoj oceni, političke i administrativne elite u Srbiji.

"Dakle, dva važna elementa za mene u segmentu ubrzavanja procesa Evropskih integracija su postizanje političkog konsenzusa koji se ne može postići ako se proces evropskih integracija ne razume na pravi način, a drugi je tehnički - uraditi posao, ono što treba da uradi administrativna elita, u smislu ispunjavanja svih potrebnih uslova", kazala je Miščevićeva.

Goran Svilanović smatra da je za Srbiju ulazak u Evropsku uniju i NATO odgovor na probleme sa kojima se suočava.

Uspostavljanjem političke stabilnosti u zemlji Srbija ima velike šanse na putu ka Evropskoj uniji, smatra Svilanović i naglašava da do te stabilnosti neće doći ukoliko se ostvari namera Vojislav Koštunice, a to je da se vlast preda Srpskoj radikalnoj stranci.

On vidi dva korektiva koji mogu da utiču da ta namera ne bude realizovana.

"Taj prvi korektiv je da predsednik Tadić sa Mlađanom Dinkićem i Rasimom Lajićem ostvari za jedan glas bolji rezultat od SRS-a, a drugi korektiv je da LDP ostvari jedan glas više od SPS-a", ocenio je Svilanović.

Živorad Kovačević smatra da Srbija nema alternativu Evropskim integracijama, pogotovo kada su u pitanju ekonomski odnosi.

"Strani investitori, kao što ste već videli, čekaju ishod izbora i nema razloga da se krije da bi, u slučaju antievropske opcije, strana ulaganja prosto presušila, kao što već polako presušuju", kazao je Kovačević.

Učesnici skupa složili su se da su predstojeći izbori, posle 2000. godine, najvazniji za Srbiju i njen put ka Evropskoj uniji i da bi svi otvoreno trebalo da iznesu argmente za i protiv evropskih integracija.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.