Odlični odnosi Srbije i Španije

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 06.Okt.2011, 15:26   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Odlični odnosi Srbije i Španije

MADRID -

Španija jasno podržava evropski put Srbije i čvrsto će se založiti da naša zemlja dobije status kandidata do kraja godine, izjavio je premijer Srbije Mirko Cvetković posle susreta sa najvišim zvaničnicima Španije.

"Španija je jasno izrazila podršku našem evropskom putu i čvrsto će se založiti za dobijanje statusa kandidata i svega onoga o čemu se razgovaralo do kraja godine", rekao je premijer.

Cvetković je u izjavi Tanjugu istakao da su >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << tokom razgovora sa španskim kraljem Huanom Karlosom i premijerom Hoseom Luisom Rodrigesom Sapaterom dominirale političke i ekonomske teme.

Kada se radi o Kosovu i Metohiji, Španija u potpunosti prihvata naš stav da se jedino dijalogom može doći do rešenja, ukazao je srpski premijer.

Što se tiče ekonomske saradnje, bilo je reči o trgovinskoj razmeni dve zemlje, ali i o investicijama, posebno tokom razgovora u Konfederaciji poslodavaca Španije, koja okuplja najznačajnije privrednike te zemlje, naveo je Cvetković.

Predstavljanje mogućnosti ulaganja

Srpski premijer predstavio je jutros španskim privrednicima mogućnosti ulaganja u Srbiju ističući da bi odlične političke odnose Srbije i Španije trebalo iskoristiti kao podsticaj za razvoj ekonomskih odnosa, koji su na relativno niskom nivou.

Predstavljajući poslovno okruženje u Srbiji u Konfederaciji poslodavaca Španije, premijer Cvetković je istakao da je Srbija zemlja u nepovratnom procesu evropske integracije, koja očekuje status kandidata za članstvo u EU do kraja godine.

Odlične političke odnose Srbije i Španije trebalo bi iskoristiti kao podsticaj za razvoj ekonomskih odnosa, koji su na relativno niskom nivou, izjavio je danas premijer Mirko Cvetković.

Predstavljajući mogućnosti ulaganja u Srbiju u Konfederaciji poslodavaca Španije, premijer Cvetković je istakao da je Srbija zemlja u nepovratnom procesu evropske integracije, koja očekuje status kandidata za članstvo u EU do kraja godine.

S tim ciljem u zemlji su sprovedene značajne političke i ekonomske reforme, i poslovna klima unapređuje se iz dana u dana i usklađuje sa evropskim standardima, istakao je Cvetković.

On je ukazao da su u Srbiji već prisutne mnoge velike svetske kompanije kao što su "Fijat", "Ju es stil", "Filip Moris", "Britiš ameriken tobako", "Lafarž", "Bol pekidžing" i nijedan strani investitor nije napustio Srbiju, već, naprotiv, većina proširuje svoja ulaganja.

Kao prednosti Srbije, premijer je izdvojio i poreske olakšice i podsticaje za investitore, kao i sporazume o slobodnoj trgovini sa brojnim zemljama kao što su Rusija, Turska, zemlje CEFTA, koje čine tržište od više stotina miliona ljudi na koje je moguće izvoziti bez carina.

Cvetković je naveo i da je Srbija makroekonomski stabilna zemlja, koja je nedavno sa Međunarodnim monetarnim fondom zaključila aranžman iz predostrožnosti, kao dokaz da vodi dugoročno održivu i kredibilnu fiskalnu i monetarnu politiku.

Veliki potencijal

O prednostima ulaganja u Srbiju govorio je i ministar ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić, koji je naglasio da je Srbija zahvaljujući aranžmanu sa MMF-om i odgovornoj fiskalnoj politici uspela da tokom ekonomske krize poboljša svoj kreditni rejting.

On je ukazao da su Srbija i Španija proteklih godina imale relativno nizak nivo robne razmene uz deficit na srpskoj strani, tako da postoji veliki potencijal za unapređenje trgovinskih odnosa.

Prema njegovim rečima, i španske investicije u Srbiju proteklih godina bile su na skromnom nivou i od 2007. do 2011. godine dostigle su 126,1 miliona dolara.

Srbija u srcu Balkana

Državni sekretar za trgovinu Španije Alfredo Bonet naglasio je da je Srbija sa veoma povoljno geografskom pozicijom, u srcu Balkana, sa velikim potencijalom u ljudskom kapitalu i dobrim obrazovnim sistemom.

On je naveo da su pokazatelji ekonomske saradnje dve zemlje i dalje skromni, ali da pokazuju napredak iz godine i godinu.

Kao potencijalne oblasti saradnje dve zemlje tokom razgovora sa brojnim privrednicima u Konfederaciji poslodavaca Španije izdvojena je infrastruktura energetika, telekomunikacije, zaštita životne sredine.

Ukupni ekonomski odnosi Srbije i Španije su prevashodno zasnovani na robnoj razmeni koju karakteriše mali obim i uska struktura robe, odsustvo proizvoda višeg stepena obrade i stalan deficit na našoj strani, pokazala je analiza Privredne komore Srbije, objavljena uoči posete premijera Cvetkovića toj zemlji.

Gledano po obimu razmene Srbije sa svetom, prošle godine Španija je bila 25. partner Srbije u izvozu i 26. partner u uvozu.

U prvoj polovini 2011. godine deficit u robnoj razmeni sa Španijom bio je 63,9 miliona dolara, pri čemu je izvoz Srbije bio 42,4 miliona, a uvoz 106,3 miliona.

Što se tiče međudržavnih sporazuma, na snazi su Sporazum o konsolidaciji bilateralnih ugovora sa Španijom potpisan 17. maja 2005. godine u Beogradu, koji obuhvata turizam, vazdušni saobraćaj, pravnu pomoć i ekstradiciju, drumski saobraćaj i Sporazum o privrednoj i industrijskoj saradnji.

Sporazum o uzajamnom podsticanju i zaštiti investicija između SRJ i Kraljevine Španije potpisan je 25. juna 2002. u Madridu, a stupio je na snagu marta 2004. Sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja je stupio na snagu marta 2010., a primenjuje se od 1. januara ove godine.

Dulić: Srbija bogata biomasom

Ministar životne sredine, prostornog planiranja i rudarstva Oliver Dulić danas je, tokom razgovora sa španskom ministarkom za životnu sredinu, ruralne i morske poslove Rosom Agilar, istakao da je Srbija zemlja otvorena za investicije u različite oblasti ekološke infrastrukture, kao što su obnovljivi izvori energije, postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, regionalne deponije i reciklažni centri.

"Iskoristili smo priliku da damo tačne i precizne podatke gde sve u Srbiji postoji potreba za tim", naveo je Dulić u izjavi Tanjugu.

Prema njegovim rečima, radi se o investicijama koje će u narednih nekoliko godina iznositi oko tri milijarde evra, a Srbija će, kao zemlja koja će brzo postati kandidat za članstvo u EU i kojoj se otvaraju evropski fondovi, iskoristiti priliku da isplanira, projektuje i izgradi sva ta postrojenja.

Dulić je naglasio da su španske kompanije lideri u svetu kada se radi o postrojenjima za prečišćavanje otpadnih voda, obnovljivim izvorima energije i izuzetno su zainteresovane da dođu u Srbiju.

"Mi ih spremno dočekujemo. Srbija je zemlja bogata biomasom, a španska preduzeća imaju ogromna iskustva u iskorišćavanju biomase u proizvodnji električne energije i grejanja gradova i svakako će biti značajni partneri našim komunalnim preduzećima", naglasio je ministar.

"Srbija će se potruditi da svaku špansku kompaniju koja bude želela da investira uputi na prava mesta i da im omogući da brzo dobijaju dozvole i da što pre realizuju svoje investicije", naveo je Dulić.

Premijer Cvetković sutra će održati predavanje u prestižnoj španskoj debatnoj organizaciji "Nova ekonomija".

"To izlaganje će se, takođe, odnositi na razvoj kako ekonomije, tako i političkih odnosa, pred jednom specifičnom grupom slušalaca koja će se sastojati od biznismena, političara i novinara", naveo je premijer.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.