
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 23.Sep.2019, 16:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Obaveze funkcionera tokom izbora
Vlada Srbije donela je danas, na osnovu preporuka Radne grupe za saradnju sa OEBS i Kancelarijom za demokratske institucije i ljudska prava, zaključak kojim se dodatno unapređuje izborni proces u zemlji, saopšteno je iz Vlade.
Tim zaključkom ukazano je svim članovima Vlade i svim drugim državnim službenicima na položaju, kao i direktorima i rukovodiocima u javnim preduzećima i ustanovama, na obavezu poštovanja člana 29. Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije u periodu >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << od raspisivanja do okončanja izbora.
Isto je ukazano i funkcionerima u organima teritorijalne autonomije i lokalne samouprave.
Zaključkom se ukazuje da funkcioner ne može da koristi javne skupove na kojima učestvuje i susrete koje ima u tom svojstvu za promociju političkih stranaka i subjekata.
Posebno se ističe da funkcioner javne skupove i susrete koje ima u tom svojstvu ne sme koristiti u svrhu javnog predstavljanja učesnika na izborima, njihovih izbornih programa, pozivanja birača da glasaju ili ne glasaju za određene učesnike na izborima.
Zaključkom se ukazuje da funkcioner ne može da koristi javne resurse za promociju stranaka, a posebno se podrazumeva korišćenje službenih prostorija, vozila i inventara državnih organa, pokrajinskih i lokalnih institucija, javnih preduzeća i javnih ustanova.
Izuzetno, javni resursi se mogu koristiti u izbornoj kampanji radi zaštite lične bezbednosti, ako je takva upotreba određenih javnih resursa uređena odgovarajućim propisima ili odlukom nadležnih službi.
Vlada Srbije ukazala je funkcionerima na dužnost poštovanja tih zakonskih odredbi, a onima koja ne pripadaju toj grupi preporučuje da sve aktivnosti vezane za promociju stranaka, odnosno političkih subjekata, kao i za izbornu kampanju ne obavljaju u radno vreme organizacije kojoj pripadaju.
Vlada je posebno ukazala na dužnost javnog funkcionera da uvek nedvosmisleno predoči sagovornicima i javnosti da li iznosi stav organa u kojem obavlja takvu funkciju ili stav stranke ili političnog subjekta.
Vlada posebno ukazuje na to da kršenje dužnosti iz člana 29. Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije povlači prekršajnu odgovornost, a istovremeno ukazuje i da nepoštovanje tog člana predstavlja težu povredu dužnosti.
Zaključkom se ukazuje i da nepoštovanje pravila iz člana 29. Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije predstavlja nesavesno obavljanje dužnosti koje ima za posledicu znatno odstupanje od ostvarivanja osnovnog cilja javnog preduzeća ili javne službe.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...