Izvor: Blic, 03.Sep.2005, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
O Kosovu do kraja godine
O Kosovu do kraja godine
Veoma je važno što pre početi pregovore EU i SCG o sporazumu o pridruživanju i očekuje se da će Savet ministara EU uskoro potvrditi mandat za to, izjavili su čelnici EU Oli Ren i Havijer Solana na sastanku šefova diplomatija EU u Njuportu.
Zamoljen da se osvrne na izjavu tužioca Haškog suda Karle del Ponte da EU ne treba 5. oktobra da počne pregovore sa Beogradom pre nego što bude uhapšen Ratko Mladić, evropski komesar za proširenje >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Ren naglasio je da je uveren da će Savet ministara brzo potvrditi mandat Evropskoj komisiji i da bi pregovori mogli početi u oktobru. Ali, Srbija i Crna Gora neće moći da počnu i pregovore o ulasku u članstvo EU ako dotad ne budu ispunjeni ključni uslovi, kao što je potpuna saradnja sa Tribunalom u Hagu. Evropska komisija je ocenila da je SCG dosad ostvarila taj 'suštinski napredak' u saradnji s Hagom i može se dati zeleno svetlo za pregovore, naznačio je Ren. Solana je na ministarskom zasedanju, na kojem se raspravljalo o prilikama na zapadnom Balkanu, podvukao da je 'veoma značajno pokrenuti pregovore o sporazumu o pridruživanju sa SCG da bi se time potvrdio taj prvi korak u evropskoj perspektivi Srbije i Crne Gore'. Ministri su naglasili i da očekuju izveštaj Kaija Eidea, specijalnog izvestioca UN, za ocenu ispunjenosti standarda na Kosovu.
- Ukoliko Eideov izveštaj bude pozitivan, to će otvoriti vrata za početak pregovora o statusu uz, nadamo se, značajan angažman EU - izjavila je Kristina Galjak, portparol Havijera Solane. Ona je istakla da je stav ministara da je Balkan za EU najvažniji susedni region i da sve zemlje tog regiona imaju evropsku perspektivu. Šef slovenačke diplomatije Dimitrij Rupel rekao je da EU očekuje da će pregovori o statusu početi već ove godine.
- O SCG prevladava mišljenje da se prilike poboljšavaju, ali su ministri, ipak, kritički ocenili stavove koji kosovskim Srbima sprečavaju učešće u kosovskim institucijama - rekao je on. Ocenjeno je, takođe, da će najavljeni referendum u Crnoj Gori komplikovati prilike, pri čemu se, naravno, EU neće protiviti pravu Crnogoraca da sami odlučuju o svojoj vezi sa Srbijom. Rupel je takođe predložio da se kategorije kandidata za prijem u članstvo ubuduće izjednače. Rupel je upozorio na neke konstruktivne predloge Srbije, ali i na nedostatak političkog zaleđa za takve konstruktivne predloge. On je izrazio sumnju u mogućnost odlaganja crnogorskog referenduma ukoliko te godine, 2006, budu usledili izbori. Agencije






