Izvor: N1 televizija, 18.Jun.2017, 20:41 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nova pobeda Makrona - ubedljiva većina u parlamentu
Centristička stranka francuskog predsednika Emanuela Makrona, Republika u pokretu, osvojila je večeras apsolutnu u današnjem drugom krugu parlamentarnih izbora, rezultati su izlaznih anketa odmah po zatvaranju biračkih mesta u Francuskoj.
Prema anketama, Makronova stranka koja je osnovana 6. aprila 2016. godine, dobila je između 355 i 425 od 577 mesta u parlamentu, što je daleko više od 289 koliko je potrebno za većinu, ali i manje od predviđanja da će dobiti između 400 >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << i 470 mesta.
#BREAKING Macron's party wins absolute majority, 355-425 seats in French parliament, according to polls
Desničarski Republikanci su osvojili između 97 i 130 mesta, socijalisti između 27 i 49 poslanika, a esktremno desničarski Nacionalni front od četiri do osam poslanika, navele su ankete.
Radikalna levica i komunisti dobili su između deset i 30 mesta.
#BREAKING - #Macron's #LREM party wins majority of seats in #French Legislative elections https://t.co/NUPSA40qEbpic.twitter.com/T5JEhWeR4u
Najmlađi predsednik Francuske, ni levičar ni desničar, koji je stupio na dužnost 14. maja pobedivši kandidatkinju ekstremne desnice Marin Le Pen u drugom krugu predsedničkih izbora, uzdrmao je politički pejzaž uporan u želji da promeni političku tradiciju u zemlji.
Makron (39) će sada imati odrešene ruke da sprovede obećani program, socijalno-liberalne reforme kao što je moralizacija političara od kojih zahteva besprekornost, reforma radnog zakonodavstva i smanjenje javnog deficita.
Bankar po profesiji, centrista ulazi u politiku 2012. godine kao savetnik tadašnjeg socijalističkog predsednika Fransoa Olanda. Dve godine kasnije, Makron postaje ministar ekonomije.
Makron, proevropski opredeljen, podneo je u avgustu 2016. ostavku na mesto ministra ekonomije i tada najavio osnivanje centrističkog Pokreta (En Marche) koji je kasnije preimenovan u Republika u pokretu (La Republique en marche - LRM).
Na izbore je izašlo oko 56 odsto birača.


















