Izvor: B92, 26.Jun.2008, 21:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nastavak Glabrajtovog svedočenja

Zagreb -- Na suđenju pred Haškim tribunalom Anti Gotovini, Mladenu Markaču i Ivanu Čermaku danas je dodatno ispitan tadašnji ambasador SAD u Hrvatskoj Piter Galbrajt.

Tužilac je u dodatnom ispitivanju svedoka čitao isečke iz transkripata iz kabineta predsednika Franje Tuđmana koji je predsedao sastancima državnog vrha nakon "Oluje" i na kojima je dogovarano oduzimanje srpske imovine i onemogućavanje povratka u Hrvatsku Srbima bez dokumenata, sa čim se Galbrajt složio, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << rekavši da je to u skladu s njegoviom zapažanjima.

Sudija Alfons Ori nije dozvolio tužiocu da u dodatnom ispitivanju dovede u pitanje ključnu tezu svedoka Galbrajta da cilj same Oluje nije bio etničko čišćenje, što je suprotno tezi tužilaštva da je hrvatski državni vrh udružen u zločinačko preduzeća inicirao "Oluju" u cilju progona srpskog stanovništva iz Krajine.

Tajger je Galbrajtu postavljao pitanja o ciljevima "Oluje", na šta se pobunila odbrana Gotovine, tvrdeći da se tužiocu nije svideo pređašnji odgovor svedoka i da to želi promeniti, navodeći da se radi o pitanju koje je već postavljeno i na koje je odgovoreno.

Galbrajt je na pitanja sudije Orija rekao da u prvim fazama "Oluje" nije bilo velikih povreda humanitarnog prava i da su tih dana i on i drugi predstavnici američke ambasade obišli prihvatne centre u kojima su ljudi mogli slobodno govoriti šta misle i kritikovati hrvatske vlasti, i da se s njima dobro postupalo, što je bila razlika u odnosu na logore po BiH - Manjaču i logore Hrvatskog veća odbrane.

Galbrajt je rekao da se zaključak da se Knin nije prekomerno i neselektivno gađan artiljerijom i da taj napad nije bio suprotan međunarodnom pravu zasnivao na ličnim zapažanjima i zaključcima američkih vojnih posmatrača od kojih je jedan bio artiljerac i koji su obiliazili širi rajon Knina.

Napad na Knin trajao je kratko, nije bilo velikih razaranja i izveden je u okviru zauzimanja grada, po čemu je potpuno različit od razaranja Vukovara, Sarajeva ili Dubrovnika, rekao je Galbrajt.

Drugačije stavove imali su raniji svedoci, pripadnici UN koji su isticali da su Knin i druga mesta neselektivno gađani.

Pitanje gađanja Knina bilo je prisutno na suđenju zbog teze optužbe da su optuženi odgovorni za progon stanovništva koje je neselektivnom paljbom naterano u bekstvo i odlazak iz Hrvatske.

Suđenje se nastavlja svedočenjem novog zaštićenog svedoka tužilaštva na zatvorenoj sednici.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.