Najveća kazna za ministre 50.000 dinara

Izvor: S media, 19.Feb.2010, 13:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Najveća kazna za ministre 50.000 dinara

Državni revizor Srbije Radoslav Sretenović podneo je juče 19 prekršajnih prijava na osnovu sačinjenog izveštaja o trošenju državnog novca u 2008, od kojih je sedam protiv aktuelnih i četiri protiv bivših ministara.

Državna revizorska institucija je, kako je saopštio Sretenović, uz zahteve za pokretanje postupka podnela i odgovarajuće dokaze. On je dodao da će sud odlučiti o postojanju ili nepostojanju prekršaja i odgovornosti. Iako se o tome do sada spekulisalo, >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << krivične prijave su izostale.

Prijave su podnete protiv Tomice Milosavljevića, ministra zdravlja, Slobodana Milosavljevića, ministra trgovine, Olivera Dulića, ministra za životnu sredinu i prostorno planiranje, Nebojše Bradića, ministra kulture, Gorana Bogdanovića, ministra za KiM, Saše Dragina, ministra poljoprivrede, i Žarka Obradovića, ministar prosvete. Za prekršaj u trošenju budžetskih para terete se i bivši ministri Predrag Bubalo (trgovina i usluge), Zoran Lončar (prosveta), Slobodan Samardžić (Kosovo i Metohija) i Voja Brajović (kultura).

Zoran Pašalić, vršilac dužnosti predsednika Višeg prekršajnog suda, potvrdio je za “Blic” da su prekršajne prijave stigle u sud.

- Maksimalna zaprećena kazna za ova dela je 50.000 dinara, a sve su prijave podnete protiv odgovornih lica - objašnjava Pašalić.

Prekršajna prijava podneta je protiv Ivana Maričića, bivšeg direktora Uprave za trezor u Ministarstvu finansija, jer u glavnoj knjizi trezora nije izvršio evidentiranje nefinansijske imovine nabavljene u 2008. godini. On je zadužio budžet za finansiranje deficita tekuće likvidnosti iz sredstava sa računa trezora, i to preko dozvoljenog iznosa, a nije izvršio povraćaj tih sredstava do kraja budžetske 2008. godine. Takođe, kako se navodi u prijavi, nije preduzeo mere za naplatu dospelih potraživanja od državnih organa, javnih preduzeća i drugih dužnika po osnovu isplaćenih pozajmica iz budžeta.

Prekršajnu prijavu dobio je i Predrag Bubalo, bivši ministar trgovine i usluga, jer je vršio isplate po ugovorima o delu bez dokaza da je posao izvršen. Ministru trgovine i usluga Slobodanu Milosavljeviću na teret se stavlja da je preuzeo obaveze i odobrio plaćanje izdataka koji nisu odobreni Zakonom o budžetu republike. Ministarstvo trgovine je, prema izveštaju DRI, sklopilo ugovor sa Privrednom komorom Srbije o organizaciji nacionalne izložbe “Srbija u Krasnodaru 2008” za 10 miliona dinara. Iako je PKS dostavila ministarstvu izveštaj da su obaveze 9,7 miliona dinara, 300.000 dinara nikad nije vraćeno. Isto ministarstvo je za tri miliona dinara kupilo 18 fotografija i 50 monografija od ateljea “Art-Zamur” Dragoljuba Zamurovića, stoji u izveštaju.

- Ministarstvo trgovine ispravilo je nepravilnosti zbog kojih je revizor podneo prekršajne prijave - rekao je juče Milosavljević.

On je ocenio i da su nepravilnosti, koje se odnose na projekat “Srbija - dunavski sliv”, nastale zbog greške u knjigovodstvu.

Slobodan Samardžić, bivši ministar za Kosovo i Metohiju, osumnjičen je da je izvršio isplate po ugovorima o delu bez dokaza da je posao izvršen. Samardžić se, kao i njegov naslednik Goran Bogdanović, Zoran Lončar, bivši ministar prosvete, i Žarko Obradović, sadašnji ministar prosvete, tereti da je odobrio plaćanja ugostiteljskih usluga na osnovu dokumentacije iz koje se nije moglo utvrditi da su troškovi nastali u svrhu posla i poslovne saradnje. Goran Bogdanović se sumnjiči i da je izvršio isplate po ugovorima o delu bez dokaza da je posao izvršen.

Slobodan Samardžić je juče rekao za naš list da „ništa neće komentarisati jer prijavu nije ni dobio“.

- Stalno me zovete i nemojte insistirati na komentaru nečega što nisam video - kratko je rekao Samardžić.

Goran Bogdanović nam je rekao da je državnoj revizorskoj instituciji u roku dao ispravke na njihove primedbe, koje su „uglavnom knjigovodstvene prirode“.

Na ugostiteljske usluge nosioci vlasti koje je kontrolisala DRI ukupno su potrošili 54,6 miliona dinara, odnosno 700.000 evra. Najveći račun od šest miliona dinara napravilo je Ministarstvo prosvete, koje je u prvoj polovini 2008. vodio Zoran Lončar, a od 11. jula Žarko Obradović.

- Kao ministar nikada nisam odobrio niti potpisao nijedan račun za reprezentaciju - izjavio je juče Lončar.

Obradović, pak, kaže: “Očigledno je da je ovim izveštajem obuhvaćen način rada ministarstva u 2008. godini kada je tu bio i moj prethodni kolega”.

- Očekivao sam prijavu zato što smo dobili primedbe revizora na koje smo u međuvremenu uložili brojne dokaze i argumente. Neki su uvaženi, a neki ne. Mi ćemo sve predočiti sudiji za prekršaje i uvažiti njegovu konačnu odluku - navodi Obradović za “Blic”.

Tomica Milosavljević, ministar zdravlja je u sprovođenju programa javnog zdravlja odobrio plaćanja bez knjigovodstvene dokumentacije, bez validne računovodstvene isprave, navodi se u izveštaju. Ministarstvo zdravlja je, prema izveštaju DRI, potrošilo 3,3 miliona dinara za ugostiteljske usluge.

U resoru koji vodi Tomica Milosavljević na ugovore o delu nedozvoljeno je potrošeno 90 miliona dinara.

Milosavljević kaže za “Blic” da će na sudu dokazati da su nepravilnosti već ispravljene.

- Primedbe koje se odnose na Ministarstvo zdravlja uglavnom su knjigovodstvene - komentariše on.

Nebojši Bradiću, ministru kulture, kao i njegovom prethodniku Vojislavu Brajoviću, na teret se stavlja da su izvršili isplate po ugovorima o delu bez dokaza da je posao izvršen. Oni, prema prijavi DRI, nisu vršili kontrolu namenskog korišćenja sredstava namenjenih za finansiranje zaštite kulturne baštine. Bradić nije odgovarao na naše pozive, a Voja Brajović nam je rekao da ne zna tačno o kom se novcu radi.

- Pretpostavljam da je nešto oko Belog dvora. Neverovatno je da se ovde umesto pohvale najčešće dobije kritika - rekao je Brajović .

Saša Dragin, bivši ministar za zaštitu životne sredine, po navodima iz prijave nije sproveo postupak javne nabavke usluga u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama. Ministarstvo životne sredine, kojim je rukovodio Dragin, napravilo je tri sporna ugovora, po hitnom postupku. Revizori tvrde da hitnost nije bila potrebna, jer se nabavka odnosila na suzbijanje ambrozije, koja se pojavila kao i svake godine u isto vreme, pa je 29. aprila 2008. godine potpisan ugovor sa preduzećem “Ciklonizacija” d.o.o. vredan 168 miliona dinara za uništavanje ove opasne biljke. Ugovor je sačinjen po hitnoj proceduri i to principom pogađanja.

Oliver Dulić, ministar životne sredine i prostornog planiranja, dobio je prijavu jer je njegovo ministarstvo izvršilo plaćanje dobara i usluga bez knjigovodstvene dokumentacije. U ovom ministarstvu rečeno nam je da zakon ni na koji način nije prekršen i da će to dokazati na sudu.

- Ugovor na koji se poziva revizor je potpisan pre ministra Dulića, a plaćanje takođe nije potpisao ministar nego je vršeno na nižim nivoima vlasti - poručuju iz ovog ministarstva.

Ministarstvo rada i socijalne politike predočiće nadležnom sudiji za prekršaje sve dokaze i argumente za odbacivanje prekršajne prijave, izjavio je Zoran Martinović, državni sekretar tog ministarstva. „Prilikom ranijih finansijskih kontrola nije bilo govora da se radi o bilo kakvim prekršajima”, rekao je on agenciji Beta.

Nastavak na S media...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.