Izvor: B92, 28.Avg.2002, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Moguce odlaganje prijema SRJ u SE

Beograd -- Poslednji sukobi politickih snaga u Srbiji i Crnoj Gori oko usvajanja Ustavne povelje otvaraju dve mogucnosti, ili da na brzinu, u narednih nekoliko dana, bude usvojen predlog koji su zajednicki dale Vlade Srbije i Crne Gore i tako ispuni rok za prijem u Savet Evrope, ili da Ustavna povelja buduce zajednice bude uradjena uz konsenzus, ali da budu probijeni rokovi koje je dala Evropska unija. Ono sto je poznato je da predstavnik Evropske unije Havijer Solana iduce nedelje dolazi >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u Beograd, a da sednica Komisije za izradu Ustavne povelje, jos nije zakazana.

Specijalni izaslanik Generalnog sekretara Saveta Evrope u Jugoslaviji Verana Tejlor izjavila je za Radio B92 da ukoliko Ustavna povelja ne bude zavrsena do pocetka septembra postoji velika mogucnost da do debate o prijemu Jugoslavije ne dodje.

Jugoslovenski predsednik Vojislav Kostunica smatra da Vlade Crne Gore i Srbije sprecavaju formiranje zajednicke drzave. "Srecna je okolnost da se vecinski interesi naroda u Srbiji i Crnoj Gori poklapaju sa interesima i zeljama EU, ali nesrecna je okolnost sto se gubi mnogo vremena u prevazilazenju prepreka koje formiranju takve drzave postavljaju Vlade Crne Gore i Srbije", rekao je Kostunica.

S druge strane, premijer Srbije Zoran Djindjic ocekuje brz zavrsetak rada na Ustavnoj povelji, najavljuje savezne izbore u novembru i do kraja godine potpuno konstituisanu drzavnu zajednicu Srbije i Crne Gore. On je rekao kako ocekuje da Komisija prihvati predlog Ustavne povelje nove drzavne zajednice koju su izradile dve Vlade. "Ukoliko Komisija u naredna tri do cetiri dana prihvati taj predlog, ima vremena da Jugoslavija u septembru udje u Savet Evrope", izjavio je Djindjic.

Predlogu Vlada Srbije i Crne Gore protive se Demokratska stranka Srbije, Demokratska alternativa, Demokratski centar i Reformisti Vojvodine. Potpredsednik DSS i clan Komisije, Zoran Sami, izjavio je za B92 da je problem sto su tekst Povelje predlozile dve nelegitimne Vlade. "Mislim da je u ove dve nedelje propustena prilika da se potpisnici Sporazuma sastanu s predstavnicima Komisije i nadju resenje. Problem sa dve Vlade je sto su one nelegitimne. Crnogorska vise nema podrsku u svojoj Skupstini i zato su i raspisani izbori, a Vlada Srbije je nelegitimna nakon rekonstrukcije koju je sprovela falsifikovana Skupstina", kaze Sami.

Predlog dve Vlade dobice, prema najavi, u crnogorskoj Skupstini podrsku Liberalnog saveza Crne Gore. Portparol LS Slavko Perovic izjavio je da ce poslanici te partije glasati za nacrt Ustavne povelje koji su usaglasile Vlade Srbije i Crne Gore ako se taj dokument nadje u crnogorskom parlamentu. "Demokratska partija socijalista ce glasati za taj dokument u skladu sa svojim beogradskim potpisom, a mi cemo u tome slediti DPS. Nasa pozicija je tu sasvim jasna, mi cemo glasati za onaj papir za koji bude glasala i DPS", rekao je Perovic.

Ognjen Pribicevic iz Instituta drustvenih nauka na pitanje da li je bolje Ustavnu povelju zavrsiti brzo i ispuniti rokove EU ili raditi koliko treba da bi se dobio jedan dobar ustavni dokument, kaze za B92 da bi Povelju trebalo ozbiljno uraditi jer to "nije papir za jedno leto". "Posto se s prijemom u SE odugovlaci, mislim da ne bi bio problem ako on bude odlozen. Mislim da taj dokument mora ozbiljno da bude uradjen, u njega moraju biti ukljucene sve relevantne crnogorske i srpske politicke snage, a ne samo dve grupacije koje u Crnoj Gori ne predstavljaju neku ozbiljniju vecinu, a u Srbiji o tome nema ni govora. Mislim da bi sve to trebalo uraditi mnogo ozbiljnije i ukljuciti sve relevantne faktore", kaze Pribicevic. On kaze da je sada tesko proceniti na koji ce nacin biti zavrseno pisanje Ustavne povelje i dodaje da je ocigledno da se to pitanje koristi u dnevnopoliticke svrhe. "Povelja je i u Srbiji i u Crnoj Gori u funkciji parlamentarnih izbora i sluzi za obracun politickih snaga, nego sto sluzi nekom resenju. Sve zavisi kako ce to proci u Parlamentima, posto se za srpski parlament vise ne zna ni ko su poslanici, ni koliko ih ima, a posto izvrsna vlast ima potpunu kontrolu nad zakonodavnom, nema nikakve dileme da ce to proci. U Crnoj Gori je sve veliko pitanje, vrlo je bitno sta ce odluciti liberali, ali ce krucijalno biti sta ce odluciti Zapad. To cemo vrlo brzo videti", kaze Pribicevic.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.