Moguće nove sankcije SAD protiv Rusije

Izvor: Vostok.rs, 08.Jul.2017, 09:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Moguće nove sankcije SAD protiv Rusije

Šef Odbora za spoljne poslove američkog Predstavničkog doma Senata Ed Rojs podneo je na razmatranje nacrt zakona o uvođenju sankcija Rusiji za „kršenje“ ugovora o eliminisanju raketa srednjeg i kratkog dometa.

„Nedavno rusko razmeštanje zabranjenih raketa sa nuklearnim bojevim glavama predstavlja ozbiljnu pretnju za nacionalne interese SAD u oblasti nacionalne bezbednosti“, rekao je Rojs.

Agencija navodi da nacrt zakona senator predstavlja amandman na akt o nacionalnoj odbrani (NDAA).

Grupa od 23 demokrata u Odboru za oružane snage Predstavničkog doma podnela je 22. juna još jedan nacrt zakona o vojnom obuzdavanju Rusije. Među zahtevima Rusiji navode se i navodno kršenje ugovora o eliminiaciji raketa od strane Rusije. Moskva poriče ove optužbe. Autori predlažu da se razvije plan za sankcije protiv Moskve zbog ovog sporazuma, ali ne navode o kakvim se tačno sankcijama radi.

Senatori zahtevaju od Pentagona da izradi plan za raspoređivanje u Evropi oružja visoke preciznosti, da bi se „pojačalo obuzdavanje Rusije uz pomoć konvencionalnog oružja“.

Ugovor o eliminisanju raketa srednjeg i kratkog dometa zabranjuje stranama da poseduju balističke rakete i kopnenog baziranja i krstareće rakete sa dometom od 500 do 5,5 hiljada kilometara. Rusija i Sjedinjene Američke Države s vremena na vreme iznose međusobne optužbe za kršenje ugovora potpisanog 1987. godine.

Čitajte više na Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut

Čitajte više na Ukrajina i Novorusija iz minuta u minut

Nastavak na Vostok.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.