Misterija mrtve lasice u ptičijoj kućici

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 07.Jul.2015, 12:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Misterija mrtve lasice u ptičijoj kućici

U kućici koja je postavljena da bi se u njoj gnezdila ugrožena ptica modrovrana, orintolog iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije Oto Sekereš je pronašao mrtvu lasicu.

Neobičan prizor je utoliko čudniji što je lasica poznata kao veoma loš penjač i gotovo je nemoguće da se sama uspela u kućicu koja je postavljena visoko iznad tla.

Takođe, lasica nije plen modrovrane i teško je poverovati da bi je iz bilo kog razloga ova ptica želela da usmrti >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i uvuče u kućicu kroz relativno uzak otvor.

"Lasica je veoma okretan sisar i ne preza od raznih pokušaja lova na životinje koje su daleko veće od nje.....Sa druge strane, i modrovrana je vešt i okretan lovac, koji nepogrešivo markira i hvata krupne insekte, male guštere i zmije. Lasica, naravno, nije njen plen, pa ne znamo šta se tačno dogodilo u ovom slučaju. Da je u kućici bilo borbe, jaja očigledno ne bi ostala čitava", kaže Sekereš.

Ornitolozi inače apeluju da se ne uništavaju kućice za ptice koje su postavili da bi se u njih uselila ova i neke druge vrste ptica. Modrovane često nemaju nikakav drugi izbor za gnežđenje od ovih, pošto žive na otvorenim prostorima.

"Članovi Društva kažu da su iznenađeni kada vide da se u kućice puca, da se namerno razbijaju i skidaju, nekada samo da bi se skinulo par metalnih delova sa njih, a najčešće je u pitanju čisti vandalizam", upozorava Sekereš.

Kućice koje su postavljene u okviru projekta zaštite modrovrane nažalost nisu mogle dobiti druge vrste, pa tako ornitolozi pronalaze u njima gnezda, jaja i mladunce ćuka, čvorka, vetruške i pupavca.

Nema kućice koja nekome nije potrebna, kažu ptičari.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.